صیانت از امنیت با همیاری مردم و پلیس
کد خبر: 1117349
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gfl
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
سردار حسین رحیمی*

امنیت اجتماعی، نزدیک‌ترین نسبت را با هویت و بقای جامعه دارد. هر تهدیدی که این هویت را نشانه بگیرد و در صدد از بین بردن ارزش‌های جامعه باشد، در واقع تهدید علیه امنیت اجتماعی و از بین برنده زمینه‌های رشد و تعالی جامعه محسوب می‌شود.
در شرایط هرج و مرج، میزان جرائم افزایش می‌یابد و ناهنجاری‌های اجتماعی، خود را بیش از پیش نشان می‌دهد. حتی عوامل برون‌زای تغییر فرهنگ و ارزش‌های حاکم بر جامعه نیز سعی در نفوذ در هویت کلی کشور دارند، در این وضعیت بهترین راه‌حل از میان برداشتن زمینه‌های بروز ناامنی اجتماعی و برخورد با هنجارشکنان است. تردیدی وجود ندارد که مهم‌ترین مرحله مهار تهدید امنیت اجتماعی، مهار آن توسط نیرو‌های آموزش‌دیده امنیتی از جمله پلیس است که با رصد دائمی موضوعات پیش آمده و البته پیش‌بینی عوامل، بتوانند موضوع را مهار و از بروز اتفاقات مخل نظم در خیابان‌ها جلوگیری کنند. وجه دیگر برقراری امنیت به همکاری و همراهی مردم باز می‌گردد. مادامی که مردم در جریان مأموریت‌های پلیس به این مجموعه اعتماد کنند و در کنار مأموران برقرار‌کننده نظم باشند، بازگرداندن آرامش به جامعه مقصدی دست‌یافتنی‌تر است.
مقام معظم رهبری امنیت را زیرساخت همه ابعاد زندگی جامعه می‌دانند، چراکه در صورت نبود امنیت، تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و حتی جامعه را از پیشرفت نیز بازمی‌دارد. متأسفانه در حوادث اخیر با وجود تلاش شبانه‌روزی پلیس و حتی تقدیم شهید در این مسیر، شاهد کمرنگ‌شدن امنیت و احساس آن در جامعه هستیم، چراکه عده‌ای فرصت‌طلب و اغتشاشگر از شرایط پیش‌آمده سوءاستفاده کرده و محیط زندگی امن و آرام مردم را با اعمال خشونت‌بار خود، بر هم زده‌اند.
به طور حتم، پاسخ پلیس و مردم به اغتشاشگران کوبنده و پشیمان‌کننده است، اما آنچه این مدت ذهن جمعی جامعه را به خود مشغول کرده، تجری مجرمان، بهره‌برداری سوء از وجه رأفت اسلامی حاکمیت و پلیس، افتادن به دام رسانه‌های بیگانه و تبدیل شدن به ستون پنجم دشمن و محترم نشمردن جان‌های عزیزی است که در راه اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی و نگه‌داشتن امنیت داخلی از میان رفته‌اند.
پلیس به عنوان حافظ و ارتقا‌دهنده نظم و امنیت عمومی همواره از آمادگی لازم برخوردار است و همانطور که مردم خط خود را از اغتشاشگران جدا کرده‌اند، مرز میان معترض واقعی و اغتشاشگر را نیز به خوبی می‌داند و اجازه عرض‌اندام به هنجارشکنانی که امنیت فیزیکی و روانی مردم را به هر نحوی به هم می‌زنند، مماشات نمی‌کند. گر چه همواره رأفت و مهربانی بر وجه اقتدار نظام و پلیس می‌چربد، اما در جایی که هر مجرمی به خود اجازه دهد از فضای پیش آمده برای مطالبات و اعتراضات بحق مردم سوءاستفاده کند، نه‌تن‌ها حاکمیت و پلیس، بلکه مردم نیز از موضع خود مبنی بر برخورد سخت و عبرت‌آموز با عوامل ناامنی کوتاه نمی‌آیند.
نبود امنیت، جانفرسا و سخت است. تجسم این ناامنی را می‌توان در چهره غمزده و همیشه نگران برادران و خواهران کشور‌های همسایه که از بیم جان و زندگیشان و از ترس جنگ و ناامنی به ایران همیشه امن، پناه آورده‌اند، به وضوح مشاهده کرد؛ آخرین کلام این است اغتشاشگران نمی‌توانند با حضور، صدمات احتمالی و حتی به شهادت رساندن مردم و مأموران به اغراض پلید خود برسند، چراکه مردم و پلیس با بصیرت اجازه وقاحت مجرمان و جولان دادن اغتشاشگران را نداده‌اند و از امنیت خود به عنوان دری گرانبها آن هم در منطقه و جهان آشوب‌زده حفاظت و صیانت خواهند کرد.
* فرمانده انتظامی پایتخت

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار