آیا پیرمردها در آمریکا به قدرت می رسند؟
کد خبر: 1115260
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004g84
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴
رقابت برای رسیدن به دفتر بیضی کاخ سفید در سال ۲۰۲۴، شاید برای جوان‌ها قلمرویی ناشناخته باشد اما برخی پیرمردها باوجود گاف، لکنت و سوتی همچنان سودای قدرت دارند!
رویترز در بحبوحه اعلام نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، در گزارشی به سن و سال بالای رؤسای جمهور اخیر این کشور پرداخته است؛ کسانی که فراتر از سن سنتی بازنشستگی (۶۵ سال)، همچنان به رفت و آمد در کاخ سفید ادامه می‌دهند و قصدی برای بازنشستگی ندارند!

رونالد ریگان وقتی کاخ سفید را ترک کرد ۷۷ سال داشت اما جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا که ۲۰ نوامبر ۸۰ ساله می‌شود، در صورت پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴، در پایان دوران چهارساله دومش در کاخ سفید، ۸۶ ساله خواهد بود و دونالد ترامپ، اصلی‌ترین رقیب جمهوری‌خواه وی نیز در صورت پیروزی و حضوری دوباره در دفتر بیضی، ۸۲ ساله خواهد شد.

آمریکا به عنوان یک جامعه، رو به کهولت است. بر اساس برآوردها، انتظار می‌رود جمعیت ۶۵ سال به بالای این کشور، از ۵۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ با افزایش دوبرابری، تا سال ۲۰۶۰ به ۹۵ میلیون نفر برسد. بر اساس اعلام مرکز غیرانتفاعی پروژه‌های آماری، تا سال ۲۰۲۶، از بین هر ۴ مرد، بیش از یک نفر بالای ۶۵ سال خواهد بود.

با این حال، برخی از آمریکایی‌ها همچنان درباره سن و سال بالای دو نفر از محتمل‌ترین نامزدهای ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴، نگرانند.

بر اساس نظرسنجی مشترک رویترز و مؤسسه ایپسوس، درحالی که ۷۱ درصد دموکرات‌ها بر این باورند که بایدن «از لحاظ ذهنی چابک بوده و قادر است با چالش‌ها مواجه شود»، ۴۶ درصد آنها می‌گویند که ممکن است او قادر به حضور در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۴ نباشد. حدود یک چهارم جمهوری‌خواهان یعنی چیزی معادل ۲۶ درصد، معتقدند که ترامپ به خاطر سن و سالش، احتمالاً آمادگی حضور در انتخابات را نخواهد داشت.

بر اساس این نظرسنجی، ۸۶ درصد افراد بدون در نظر گرفتن گرایش سیاسی، بر این باورند که احتمالاً بایدن تا دو سال دیگر، آمادگی چالش انتخاباتی را نخواهد داشت و ۴۹ درصد نیز نظر مشابهی درباره ترامپ دارند. به باور حدود ۸۶ درصد آمریکایی‌ها، محدودیت سنی برای پست ریاست جمهوری باید نهایتاً تا ۷۵ سال تعیین شود.

اشتباهات و گاف‌های کلامی گاه‌وبیگاه بایدن و تمایلش برای بداهه‌گویی در پخش‌های زنده، به سوژه‌ای برای منتقدان جمهوری‌خواه و گواهی بر کهولت سن وی برای پست ریاست جمهوری تبدیل شده است. حامیان بایدن اما می‌گویند رئیس جمهور آمریکا که بر لکنت دوران کودکی غلبه کرده، دهه‌هاست که در سخنرانی‌های عمومی خود، بداهه‌گویی می‌کند.

امیدهای بایدن برای دومین دوره حضور در کاخ سفید، با عملکرد فراتر از انتظار دموکرات‌ها در انتخابات‌های میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، بهبود پیدا کرد.

اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به نگرانی‌ها درباره سن بایدن در آستانه تولد ۸۰ سالگی وی، گفت که «همانطور که بایدن در زمان نامزدی برای انتخابات ۲۰۱۹ گفته بود: بشینید و ببینید.»

بیتس با اشاره به اینکه دوران ریاست جمهوری بایدن، موفق‌ترین دوران پس از لیندون جانسون، بوده، تصریح کرد: از آن زمان تاکنون، او بیشترین رأی یک نامزد انتخاباتی را در تاریخ آمریکا کسب کرده، اشتغال‌زایی در زمان او رقم بی‌سابقه‌ای داشته، شرکت‌های بزرگ را مجبور به پرداخت مالیات عادلانه کرده، برنامه ملی بیمه تأمین اجتماعی (مِدیکر) را قادر ساخته تا با مذاکره، بهای دارو را کاهش داده و در مدت حضور در کاخ سفید، چشمگیرترین اصلاحات در حوزه کنترل اسلحه در ۳۰ سال اخیر و همچنین بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری زیرساختی از دهه ۱۹۵۰ تاکنون را تصویب کرده و به مرحله اجرا درآورده است.

برخی حامیان بایدن می‌گویند که موفقیت دموکرات‌ها در دوران ریاست جمهوری وی قابل تمجید است اما همچنان درباره حضور احتمالی وی برای دوره دوم ریاست جمهوری، تردید دارند.

برخی از انتقادات درباره سن بایدن هم، تبعیض‌آمیز بوده است. کاترین استیمپسون، شهروند ۸۶ ساله نیویورکی می‌گوید: برخی افراد ۶۰ ساله حتی نباید نزدیک قدرت سیاسی شوند.

بایدن در پاسخ به پرسشی درباره سن و سالش، واکنشی نشان داد که شاید برای همه افراد بالای ۵۰ سال، آشنا باشد؛ انکار! او در واکنش گفت: حتی نمی‌توانم درباره سن و سالم حرف بزنم. حتی روی زبانم هم نمی‌آید!

بر اساس مؤسسه تحقیقاتی پیو، کنگره در شرف تغییر آمریکا، یکی از مسن‌ترین‌ها در تاریخ این کشور است به طوری که بیش از نیمی از نمایندگان مجلس نمایندگان و دو سوم اعضای مجلس سنا، متولدین نسل انفجار(Baby Boomer) هستند؛ افرادی که بین سال‌های ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ متولد شده‌اند.

حتی برخی اعضا از بایدن و ترامپ هم مسن‌تر هستند. نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ۸۲ سال دارد. میچ مک‌کانال، رهبر اکثریت سنا ۸۰ ساله است. چاک گرسلی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آیووآ ۸۹ سال دارد و نکته جالب این است که او در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره با پیروزی بر رقیب خود، ۶ سال دیگر در سمتش ماندگار شد!

آمریکایی‌ها لزوماً از این شرایط رضایت ندارند. بر اساس نظرسنجی رویترز، دو سوم مردم این کشور با طرح تعیین محدودیت حداکثر سن برای پست‌های فدرال شامل ریاست جمهوری، عضویت در کنگره و دیوان عالی موافقند.

با تمام این حرف‌ها، بایدن حتی در فهرست ۱۰ رهبر مسن جهان هم جای ندارد؛ فهرستی که پل بیا، رئیس جمهور کامرون با ۸۹ سال رتبه نخست را در اختیار داشته و در آن نام ملکه دانمارک با نام کامل ملکه مارگرته دوم با ۸۲ سال نیز به چشم می‌خورد.

دبورا کادو، عضو هیئت مدیره «مرکز طول عمر» دانشگاه استنفورد می‌گوید: اینکه سایر جوامع، برای هدایت به افراد مسن روی می‌آورند، دلیل دارد و آن هم این است که آنها باتجربه هستند و نباید از این نکته چشم‌پوشی کرد.

کادو و سایر کارشناسان می‌گویند که هیچ نشانه‌ای مبنی بر ناتوانی بایدن در انجام مسئولیت‌هایش وجود ندارد.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار