وزارت خارجه ایران: از سفر غیرضروری به استرالیا بپرهیزید
کد خبر: 1114619
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004fxj
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶
وزارت امور خارجه در گزارشی به هموطنان توصیه کرد به استرالیا سفر نکنند.

وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در توضیح علل ممانعت هموطنان از سفر به استرالیا اعلام کرد: برای ورود به استرالیا گذرنامه معتبر و نسخه چاپی روادید صادر شده توسط مقامات استرالیا را همراه داشته باشید. در صورتیکه نیاز به اقامت بیشتر از مدت تعیین شده در روادید داری، قبل از اتمام مدت روادید نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

وزارت خارجه همچنین تاکید کرد: فعالیت گروه‌های افراطی و نژادپرست در استرالیا گزارش شده است. از این رو، تهدیدات افراطی، توهین‌های نژادپرستانه و امکان تعرض در هر مکان و زمان ممکن است رخ دهد.

در این گزارش آمده است: استرالیا مقررات سخت گیرانه‌ای در زمینه قرنطینه گیاهی، غذایی و دارویی اعمال می‌کند و جریمه‌های سنگینی برای نقض این مقررات قرار داده است. از این رو، برای اجتناب از پرداخت جریمه، توصیه می‌شود پیش از سفر به استرالیا، با مطالعه محدودیت‌های اقلام غذایی و دارویی، از آوردن اقلام ممنوعه خودداری کنند - در پرواز‌های بین المللی که عازم استرالیا هستند، فرم‌هایی در خصوص اقلام و ارز همراه مسافر توزیع می‌شود و باید مسافر آن را تکمیل کند. توصیه می‌شود این فرم را بصورت کامل و صحیح پر کنند. اعلام نکردن اقلام همراه ممکن است به جریمه سنگین منتهی می‌شود.

وزارت خارجه یادآور شد: شماره سه صفر (۰۰۰) ویژه مراکز امداد رسانی پلیس، آمبولانس و آتش نشانی و شماره ۱۸۰۰۳۳۳۰۰۰ نیز پاسخگوی درخواست‌های پلیسی است.

این گزارش ادامه داد: هر مسافر می‌تواند معادل ۱۰ هزار دلار استرالیا ارز وارد کند. در صورتی که بیش از این مقدار همراه دارید حتما اعلام کند.

بنابر اعلام وزارت خارجه، هموطنان در صورت بازداشت و دستگیری از سوی پلیس و مقامات استرالیا، در اسرع وقت از آن‌ها بخواهید موضوع را به سفارت ایران در استرالیا اطلاع داده و در خواست دسترسی کنسولی کنند. در غیر این صورت به بهانه قانون حفظ حریم خصوصی، پلیس و نظام قضائی استرالیا از اطلاع رسانی به سفارت اجتناب می‌کند.

همچنین وزارت امور خارجه افزود: به همه هموطنان گرامی و بویژه دانشجویان، پژوهش‌گران و اساتید دانشگاه‌ها توصیه می‌شود به دلیل سوابق موجود در مورد احتمال بازداشت خودسرانه و استرداد به دولت‌های متخاصم با جمهوری اسلامی ایران بدون هرگونه دلیل موجه، در مورد سفر‌های غیرضروری به استرالیا تجدیدنظر کنند. در سال‌های گذشته مواردی از بازداشت خودسرانه ایرانیان در استرالیا و استرداد به کشور‌های ثالث رخ داده است.

این گزارش تصریح کرد: با توجه به فعالیت‌های برخی از گروه‌های تروریستی از جمله گروهک سازمان منافقین و گروهک الاهوازی در استرالیا، در ارتباطات خود دقت و حساسیت داشته باشید. این گروهک‌های تروریستی ممکن است در استرالیا یا خارج از آن تهدیداتی را متوجه شما کنند.

در ادامه وزارت امور خارجه یادآور شد: فعالیت موردی از گروه‌های افراطی و نژادپرست در استرالیا گزارش شده است. از این رو تهدیدات افراطی، توهین‌های نژادپرستانه، و امکان تعرض در هر زمان و مکان ممکن است رخ دهد. از چالش با این‌گونه افراد خودداری و هرگونه تهدیدی را فوراً با پلیس محل و سفارت جمهوری اسلامی ایران در میان گذارید.

وزارت امور خارجه اضافه کرد: سوابق و قرائنی از رفتار‌های غیرقانونی و غیرانسانی از جمله به دلایلی مانند نژادپرستی نانوشته در زندان‌های استرالیا ثبت شده است. این رفتار‌ها در مواردی موجب صدمات بلندمدت پس از آزادی و حتی بعضاً منجر به مرگ زندانیان شده است. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۱، حدود ۵۰۰ نفر از بومیان استرالیا در زندان‌های این کشور به قتل رسیده‌اند بدون این‌که رسیدگی موثری در این زمینه صورت پذیرفته باشد؛ لذا در صورت بازداشت یا محکومیت به زندان، برخورد‌های خشن را بی‌درنگ به صورت مکتوب و ترجیحاً از طریق وکیل شخصی به مقامات محل و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانبرا گزارش کنید.

این گزارش تاکید کرد: استرالیا یکی از خشن‌ترین سیاست‌های پناهندگی را دارد. مرگ یا خودکشی متقاضیان پناهندگی در استرالیا به دلیل رفتار‌های خارج از عرف پلیس مرزی همواره از سوی سازمان‌های حقوق‌بشری بین‌المللی و داخلی و حتی همسایگان این کشور مورد نقد بوده است. از این رو از فریب شیادان یا تبلیغات‌های دولتی در این زمینه آگاه بوده و هشدار‌های لازم را مدنظر داشته باشید.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار