بازگشت نتانیاهو به قدرت و فصل جدید بحران در اراضی اشغالی/ ۳ دلیل عمده که اسرائیل در بن بست می‌ماند
کد خبر: 1114252
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004fro
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰
دولت‌های بی‌ثبات پی‌درپی؛
ناظران و تحلیلگران مسائل سیاسیِ اراضی اشغالی بر این باورند که پیروزی در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی برای نتانیاهو و متحدان وی، به معنای پایان بن بست و بحران های سیاسی برای این رژیم نیست و به چند دلیل باید دولت آتی رژیم اشغالگر قدس را دولتی ضعیف و بی ثبات دانست.

انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در تاریخ یکم نوامبر برگزار شد و بر اساس نتایج به دست آمده از شمارش مجموع آرا حاصله، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و ائتلاف راست گرایان افراطی همراه با آن، با کسب ۶۴ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست)، در انتخابات مذکور پیروز شدند. مساله‌ای که عملا بازگشت مجدد نتانیاهو به قدرت را تضمین می‌کند.

با این همه، ناظران و تحلیلگران مسائل سیاسیِ اراضی اشغالی بر این باورند که پیروزی در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی برای نتانیاهو و متحدان وی، به معنای پایان بن بست و بحران‌های سیاسی برای این رژیم نیست و به چند دلیل باید دولت آتی رژیم اشغالگر قدس را دولتی ضعیف و بی ثبات دانست.

در ادامه به طور خاص به سه دلیل عمده و محوری در این رابطه اشاره می‌شود:

یک: نتانیاهو و چالش دارا بودن متحدان افراطی
یکی از مهمترین و اصلی‌ترین چالش‌هایی که بنیامین نتانیاهو در امر تشکیل دولت و مدیریت امور در اراضی اشغالی با آن رو به رو است، این مساله است که در ائتلاف تحت رهبری وی، گروه‌ها و جریان‌های افراطی نظیر حزب "صهیونیسم مذهبی" حضور دارند. جریان و حزبی که شدیدا خواستار توسعه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و حتی الحاق این منطقه به دیگر بخش‌های قلمرو اشغالی رژیم صهیونیستی است.

بدون تردید نتانیاهو با بازگشت به قدرت، چاره‌ای جز کوتاه آمدن در برابر درخواست‌های اینچنینی حزب صهیونیسم مذهبی نخواهد داشت و همین مساله جدای از تشدید چالش‌ها و تنش‌های داخلی در اراضی اشغالی، دولت نتانیاهو را با بحران‌هایی عدیده و جدی به دلیل انتقادات گسترده جامعه بین المللی از آن، رو به رو می‌کند.

در این فضا انتظار می‌رود که فضای متشنج سیاسی و اجتماعی داخل اراضی اشغالی به دلیل مواضع و سیاست‌های جدید و افراطی که دولت نتانیاهو آن‌ها را عملیاتی خواهد کرد، متشنج‌تر و بغرنج‌تر شود و بحران‌های جدیدی خود را در قالب گسترش اعتراضات خیابانی در اراضی اشغالی نشان دهند.

دو: نتانیاهو و چالش اجرای اصلاحات جنجالی در ساختار‌های حکمروایی رژیم صهیونیستی
یکی از دلایل و مولفه‌های مهمی که در حدود یک سال قبل، منجر به خروج بنیامین نتانیاهو از کرسی نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی شد این موضوع بود که وی با اتهامات عدیده‌ای در زمینه فساد، دریافت رشوه و خیانت به اعتماد عمومی رو به رو بود. اتهاماتی که هنوز هم فرآیند رسیدگی قضایی به آن‌ها ادامه دارد. با این همه، شخصِ نتانیاهو همواره تاکید داشته که این اتهامات به دلایل و اغراض سیاسی علیه وی مطرح شده اند.

در این چهارچوب، یکی از وعده‌های اصلی و مهمی که نتانیاهو پیش از انتخابات پارلمانی یکم نوامبر اراضی اشغالی مطرح کرده بود این نکته بود که او در صورت قدرت گیری، دست به انجام اصلاحاتی در نظام قضایی اسرائیل خواهد زد و امکانات بیشتری را در بحث تعیین قضات و یا مقابله با احکام آن‌ها در اختیار پارلمان رژیم اسرائیل قرار می‌دهد. اصلاحاتی که اگر در دولت جدید نتانیاهو عملیاتی شوند، تا حد زیادی می‌توانند او را از موارد اتهامی سنگینی که با آن‌ها رو به رو است، برهانند.

درست به همین دلیل هم بود که اخیرا "گیدئو سار" وزیر دادگستری رژیم صهونیستی قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی یکم نوامبر در اراضی اشغالی تاکید داشت که "پیروزی نتانیاهو و همراهان وی در انتخابات، می‌تواند انقلابی بزرگ در اراضی اشغالی باشد. مساله‌ای که نهاد‌های قانونی و قضایی اسرائیل را به شدت تضعیف خواهد کرد". از این منظر، اگر نتانیاهو بخواهد اصلاحات مد نظر خود را پیاده سازی کند، هیچ بعید نیست که با واکنش‌های منفی و گسترده‌ای رو به رو شود.

سه: نتانیاهو و چالش حضور در راس دولتی با بنیان‌های ضعیف
در نهایت باید گفت که یکی دیگر از چالش‌های مهم و اساسی که بنیامین نتانیاهو در بحث تشکیل دولت جدید در اراضی اشغالی با آن رو به رو خواهد بود، این مساله است که وی عملا زمام دولتی را باید به دست بگیرد که بنیان آن بر ائتلاف‌های سست بنیانگذاری شده است. در واقع، هر آن امکان دارد که به دلیل اتخاذ برخی سیاست‌ها از سوی نتانیاهو، جریان‌های همراه با وی احساس کنند که منافع آن‌ها در نظر گرفته نشده و در نتیجه شاهد خروج اعضای تشکیل دهنده ائتلاف همراه با حزب لیکود و شخص نتانیاهو از ساختار ائتلاف و در نتیجه فروپاشی دولت رژیم صهیونیستی باشیم.

مساله‌ای که مخصوصا در شرایط بحرانی کنونیِ حاکم بر اراضی اشغالی از امکانِ تحقق زیادی برخوردار است. در واقع، نتانیاهو مجبور است در وضعیت بحرانی رژیم صهیونیستی دست به اتحاذ تصمیماتی بزند که بدون تردید این تصمیمات تبعاتی سنگینی را به همراه خواهند داشت و شاید یکی از آن ها، فروپاشی پایه‌های لرزان دولتش باشد.

فراموش نکنیم که یکی از دلایل اصلی سقوط دولت‌های مختلف در اراضی اشغالی در سال‌های اخیر، سست بودن بنیان ائتلاف‌های تشکیل دهنده دولت و عدم حضور دولتی در صحنه قدرت سیاسی بوده که ائتلافِ آن از اکثریت قابل اتکا برخوردار باشد. چالشی که در دولت جدید نتانیاهو نیز وجود خواهد داشت و می‌تواند تبعات منفی و مخرب قابل توجهی را برای آن ایجاد کند.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
0
0
مرگ براسراییل وحشی نامشروع واشغالگروغاصب پلیدونتانیاهو وحشی به امیدنابودی کامل این رژیم کودک کش اشغالگر.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار