امیرعبداللهیان:آشوب همان پلن B امریکا بود
کد خبر: 1113813
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004fkj
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
برای ما کاملاً روشن است که در دو دهه گذشته امریکایی‌ها در عراق، افغانستان و برخی کشور‌ها چه اقدامی را انجام دادند. آن‌ها این نیت را داشتند، از مدت‌ها پیش گفته بودند که امریکا پلن‌B را دنبال می‌کند. آنچه را که ملت عزیز ما در چهل و چند روز گذشته شاهد بودند، همه پلن‌B بود که امریکایی‌ها می‌خواستند دنبال کنند و بحمدالله در این مسیر با بصیرت ملت و هدایت مقام معظم رهبری شکست خوردند
وزیر امور خارجه ایران دیروز از اقدامات امریکا در متشنج کردن فضای داخلی ایران و تلاش برای براندازی، با عنوان همان پلن B یاد کرد که واشنگتن بار‌ها از آن با عنوان حربه‌ای علیه ایران یاد کرده بود. امیرعبداللهیان همچنین با تکرار موضع بی‌طرفانه ایران در جنگ اوکراین گفت که تهران ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین به روسیه پهپاد فروخته است، اما برلین و واشنگتن با هدف اعمال تحریم، مانع از گفتگو با کی‌یف و روشن شدن ابعاد واقعی این اتهام شده‌اند. 
 
مقام‌های امریکایی در طول مذاکرات هسته‌ای بار‌ها تهدید کردند در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات، دستورکاری جایگزین در برخورد با برنامه هسته‌ای ایران یا همان «پلن بی (Plan –B)» را در دستور کار قرار خواهند داد. فروردین ماه امسال مقام‌های بلندپایه وزارت امور خارجه امریکا گفته بودند که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در واکنش به مخالفت‌های تل‌آویو با مذاکرات هسته‌ای، از نفتالی بنت، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات اسرائیلی خواسته گزینه جایگزین‌شان را برای توافق هسته‌ای با ایران ارائه کنند. این بحث در ماه‌های بعد، همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای ادامه یافت. «ند پرایس» مردادماه امسال گفته بود: «اگر ایران بازگشت به برجام را نپذیرد، ایالات متحده به اجرای شدید تحریم‌ها و دیگر راه‌های فشار دپیلماتیک بر تهران ادامه می‌دهد.» در اغلب بحث‌های مطرح شده درباره «پلن بی» امریکا، گفته می‌شد که اگر مذاکرات احیای برجام به نتیجه نرسد، اعمال تحریم یا حتی گزینه نظامی، به عنوان جایگزین در دستور کار قرار خواهد گرفت. دو تحول طی دو ماه اخیر، فوریت «پلن بی» را برای امریکایی‌ها بیشتر کرد: اول نزدیک شدن به انتخابات کنگره امریکا که کاخ سفید را در وضعیت شکننده مذاکراتی با ایران قرار داد و دوم، سرعت گرفتن برنامه هسته‌ای ایران که بر اساس ارزیابی کارشناسان فنی در امریکا، نقطه گریز هسته‌ای ایران را به صفر رساند. دیوید آلبرایت، فیزیکدان امریکایی، کارشناس تسلیحاتی، بنیانگذار و رئیس مرکز علوم و امنیت بین‌المللی واشنگتن اول ژوئن ۲۰۲۲ در گزارشی با عنوان «ایران به گریز صفر رسید»، این موضوع را تأیید کرد: «ایران از آستانه خطرناک و جدیدی عبور کرده است. زمان گریز ایران اکنون به صفر رسیده است. این کشور به اندازه کافی اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده یا اورانیوم با غنای بالا (HEU) دارد تا مطمئن شود که در عرض چند هفته تنها با چند آبشار سانتریفیوژ پیشرفته خود می‌تواند یک ماده منفجره هسته‌ای تولید کند.» حالا حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه به عنوان اولین مقام ایرانی می‌گویند آنچه در طول اغتشاشات ایران اتفاق افتاده، در واقع همان پلن بی امریکا بود. جزئیات بیشتری در این باره نگفته، ولی اگر فرضیه وزیر خارجه ایران درست باشد، دولت بایدن که حمایت خود را از آشوب‌ها اعلام کرده، در واقع برای قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران در وضعیت بی‌ثبات، پلن بی را اجرا کرده است.
حسین امیرعبداللهیان دیروز در حاشیه نخستین نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در جریان پاسخ به سؤالات برجامی خبرنگاران، تلویحاً تهدید امریکایی‌ها را نقشه‌ای سوخته دانست و گفت: «برای ما کاملاً روشن است که در دو دهه گذشته امریکایی‌ها در عراق، افغانستان و برخی کشور‌ها چه اقدامی را انجام دادند. آن‌ها این نیت را داشتند، از مدت‌ها پیش گفته بودند که امریکا پلان B را دنبال می‌کند. آنچه را که ملت عزیز ما در چهل و چند روز گذشته شاهد بودند همه پلان B بود که امریکایی‌ها می‌خواستند دنبال کنند و بحمدالله در این مسیر با بصیرت ملت و هدایت مقام معظم رهبری شکست خوردند.»
 امریکا باید به تهران پاسخ دهد
امیر عبداللهیان با تأکید بر اینکه تنها هدف مذاکرات هسته‌ای باید تعهد قوی همه طرف‌ها به اجرای کامل تعهدات‌شان به توافقنامه هسته‌ای باشد، تصریح کرد: «امریکا باید ثابت کند که دارای حسن نیت و اراده واقعی بوده و درصدد استفاده از مذاکرات برای وقت کشی و یافتن بهانه دیگری برای تداوم نقض تعهدات خود و تداوم تحریم‌ها که این کشور متأسفانه به شدت به آن معتاد شده است، نیست.»
امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به پرسش فارس درباره گفت‌وگویش با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و پیامی که ایران به طرف مقابل ارائه کرده است، نیز گفت که بورل پیام ایران را به طرف امریکایی منتقل کرده و طرف امریکایی گفته که پیام را به دقت بررسی خواهد کرد و پاسخ ایران را طی روز‌های آینده ارائه خواهد داد. وزیر خارجه ایران افزود: «منتظر دریافت پاسخ هستیم.»
 به امریکایی‌ها گفتیم که اهداف پنهان دارید
امیرعبداللهیان در واکنش به اظهارات اخیر جو بایدن درباره آزاد کردن ایران گفت: «آقای بایدن پاسخ خود را در اظهارات روز گذشته آقای دکتر رئیسی دریافت کرد و مقامات امریکایی بلافاصله بعد از اظهارات نسنجیده ایشان این موضع را اصلاح و اعلام کردند که امریکا چنین موضعی را ندارد.»‌وزیر خارجه ادامه داد: «البته بر ما پوشیده نیست نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده که برای تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند. این نیت قلبی آنهاست. بار‌ها در مذاکرات هسته‌ای هم این موضوع به صراحت به طرف امریکایی گفته شده که رفتار شما رفتار صادقانه و مبتنی بر حل مشکل نیست. بلکه شما همواره اهداف پنهانی را برای پیگیری منافع خود در منطقه دنبال می‌کنید و به فکر ملت‌ها در منطقه نیستید.»
 یکپارچگی کشور‌ها هدف گرفته شده
وزیر خارجه ایران دیروز در بخشی از سخنانش به نقش کشور‌های خارجی در اغتشاشات اخیر با توجه به فضای ارتباطی جدید پرداخت: «مداخله در امور داخلی کشور‌های مستقل کماکان از سوی کنشگران بزرگ و با روش‌های نوین ادامه دارد. در این رابطه، سوءاستفاده از فناور‌های جدید ارتباطاتی و فضای مجازی با هدف تضعیف حاکمیت ملی و استقلال سیاسی، ابعاد نگران کننده‌ای به خود گرفته است.»‌امیرعبداللهیان یادآور شد: «تولید و انتشار اخبار و محتوا‌های جعلی و اطلاعات غلط و گمراه کنننده در فضای مجازی علیه ملت‌ها و دولت‌ها، در مغایرت کامل با اصول حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است.»‌وزیر خارجه ادامه داد: «اقدامی که یکپارچگی اجتماعی کشور‌های مستقل را از طریق فضای مجازی هدف قرار داده و انجام اقدامات تروریستی، خشونت و بی ثبات‌سازی در جوامع این کشور‌ها را تشویق می‌کند. در این رابطه، اقدام مشترک کشور‌های مستقل، به خصوص اعضای گروه دوستان منشور با هدف ایجاد سازوکار‌های مناسب در چارچوب نهاد‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد جهت مقابله با این پدیده امری ضروری است.»
 کارشکنی امریکا و آلمان برای روشن شدن اتهام پهپادی
امیرعبداللهیان همچنین درباره مناسبات ایران و روسیه گفت: «مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است. این هیاهویی که برخی از کشور‌های غربی به راه انداخته‌اند که ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. بخش موشک آن کاملاً غلط است و بخش پهپاد آن درست است. ما مقدار معدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم.» وزیر امور خارجه توضیح داد: «با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم چنانچه هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده در اختیار ما قرار دهد. چنین قراری را دو هفته پیش در یک کشور اروپایی داشتیم و هیئت سیاسی و دفاعی ما به آن کشور اروپایی رفت. اما متأسفانه در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور نیافت.»
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: «علت آن این بود که امریکا و برخی از کشور‌های اروپایی به طور ویژه آلمان از اوکراین خواسته بودند که در حالی که ما می‌خواهیم علیه ایران تحریم را به واسطه پهپاد اعمال کنیم، شما می‌خواهید با ایرانی‌ها در یک کشور اروپایی قهوه بنوشید. اما بعد از آن در گفت‌وگوی تلفنی که هفته گذشته با همکارم وزیر خارجه اوکراین داشتیم توافق کردیم اگر مستندی وجود دارد در اختیار ما قرار دهند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند، طی روز‌های آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آن‌ها مورد توجه ماست.»
 به تحریم‌های یکجانبه پایان دهید
در پایان نشست دیروز، بیانیه‌ای در ۲۴ بند صادر شد. در این بیانیه حاضران ضمن حمایت از مردم و دولت ایران در مقابل تحریم‌های یکجانبه، نگرانی خود را در قبال استفاده ابزاری برخی دولت‌ها از شورای امنیت برای مداخله در امور داخلی ایران اعلام کردند. حاضران همچنین ضمن مخالفت با تحریم‌های اعمال شده علیه نیکاراگوئه، خواستار خاتمه دادن فوری این تحریم‌ها شدند. شرکت‌کنندگان با اشاره به ۶۰ سال تحریم کوبا، از دولت ایالات متحده خواستند که فوراً و بدون قید و شرط به محاصره اقتصادی کوبا پایان دهد. حاضران در این نشست بر تعهد قاطع به آرمان مشروع فلسطین و همچنین همبستگی تزلزل‌ناپذیر با مردم قهرمان فلسطین در مبارزه بی‌وقفه آن‌ها برای دستیابی به حقوق مسلم، آزادی و عدالت تأکید کردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار