کد خبر: 1113618
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های متعدد صنعت گاز در استان سیستان‌و‌بلوچستان و در شهر‌های سراوان و خاش با حضور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیران ارشد این شرکت برگزار شد تا با شعله‌های آبی گاز و بر اساس وعده رئیس دولت سیزدهم چنان چرخ توسعه در شهر‌ها و روستا‌های سیستان‌و‌بلوچستان به حرکت دربیاید که دیگر اثری از محرومیت در این منطقه باقی نماند.
هادی غلامحسینی

مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های متعدد صنعت گاز در استان سیستان‌و‌بلوچستان و در شهر‌های سراوان و خاش با حضور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و مدیران ارشد این شرکت برگزار شد تا با شعله‌های آبی گاز و بر اساس وعده رئیس دولت سیزدهم چنان چرخ توسعه در شهر‌ها و روستا‌های سیستان‌و‌بلوچستان به حرکت دربیاید که دیگر اثری از محرومیت در این منطقه باقی نماند.
آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های متعدد صنعت گار در استان سیستان‌و‌بلوچستان روز پنج‌شنبه، ۱۲ آبان‌ماه در جریان سفر دو روزه مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و هیئت همراه و با حضور مسئولان استانی و جمعی از نمایندگان استان سیستان‌و‌بلوچستان در مجلس شورای اسلامی در دو شهر سراوان و خاش برگزار شد، این در حالی است که پیش از این رئیس‌جمهور وعده داده بود مشکل گاز‌رسانی این استان را برطرف کند و در این میان استاندار این استان از بسیج تمامی امکانات برای گاز‌رسانی تمامی شهر‌ها و روستا‌های استان در سریع‌ترین زمان ممکن خبر داد.
عملیات اجرایی خط لوله گاز پالیزان- پسکوه- سوران- زابل به طول ۱۵۳کیلومتر که یک ایستگاه کنترل فشار گاز در ابتدای خط که فشار ۱۳۰۵ را به ۱۰۵۰ sp تبدیل می‌کند و از سوی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اجرایی خواهد شد، صبح روز پنج‌شنبه در شهر سراوان آغاز شد.
عملیات اجرایی گازرسانی به شهر‌های میرجاوه، ریگ‌ملک، ده‌رئیس، نوک‌آباد و لادیز با اجرای ۳۰۰کیلومتر عملیات لوله‌گذاری خط تغذیه و توزیع با اعتبار هزارو ۸۰۰ میلیارد ریال آغاز و طرح‌های گازرسانی به شهر‌های خاش، اسماعیل‌آباد و ۱۲۰روستا با اجرای ۸۹۰کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز با اعتبار ۳هزارمیلیارد تومان در شهر خاش افتتاح شد که مسئولیت آن‌ها بر عهده شرکت گاز استان فارس به عنوان استان معین بود.
بی‌شک یکی از مؤلفه‌های توسعه در استان‌ها برخورداری از نعمت گاز است. با بسیج تمامی امکانات جهت گاز‌رسانی به تمامی شهر‌ها و روستا‌های استان سیستان‌و‌بلوچستان با سرعت هر چه تمام‌تر از این استان محرومیت‌زدایی خواهد شد. گفتنی است خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و شهرستان‌های چابهار و کنارک از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد، همچنین روز پنج‌شنبه طرح‌های گازرسانی به شهر‌های خاش، اسماعیل‌آباد و ۱۲۰روستا افتتاح شد و گاز به شهر خاش رسید.
۳۰ میلیون مشترک گاز
ایران با دارا بودن ۳۰ میلیون مشترک گاز یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های گازرسانی دنیا را به خود اختصاص داده است، در این میان اگر چه عربستان با وجودی که در حوزه نفت رتبه‌دار است، سخنی در حوزه گاز برای گفتن ندارد، زیرا از چنین ذخایری اصلاً برخوردار نیست و در شرایطی که امروز اروپایی‌ها به دلیل چالش‌های پیش‌آمده در اوکراین با محرومیت گاز‌رسانی از ناحیه روسیه روبه‌رو شده‌اند و بسیاری از شرکت‌های ارپایی در فکر انتقال تولید به امریکا یا حتی چین هستند، ایران شبکه گاز‌رسانی بزرگی را در کشور ایجاد کرده است که به‌زودی سیستان‌و‌بلوچستان نیز به طور کامل در همین زنجیره قرار می‌گیرد، از این رو چنین زیرساختی و برخورداری از ذخایر قابل ملاحظه گازی یک پتانسیل برای تقویت رشد و توسعه کشور به شمار می‌رود که طعم شیرین این رشد حتماً به مردم سیستان‌وبلوچستان نیز خواهد رسید.
در حال حاضر، ضریب نفوذ گاز در کشور در جمعیت شهری ۹۸ درصد و در جمعیت روستایی بیش از ۹۱ درصد است که با گازدار شدن شهر‌ها و روستا‌های باقی‌مانده، این ضریب در مجموع، به بیش از ۹۹ درصد خواهد رسید.
آینده نویدبخش توسعه گازرسانی
در استان سیستان‌و‌بلوچستان
مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های متعدد صنعت گاز در استان سیستان‌و‌بلوچستان و در شهر‌های سراوان و خاش با اشاره به سخنان رئیس‌جمهوری در خصوص نگاه ویژه به سیستان‌و‌بلوچستان گفت: طرح‌های مختلفی در سطح استان در حال انجام است که چند ماه آینده، شاهد افتتاح آن‌ها خواهیم بود.
چگنی افزود: بر این اساس، در حال حاضر، پنج شرکت گاز استانی به عنوان استان‌های معین مشغول توسعه گازرسانی در سطح استان سیستان‌و‌بلوچستان هستند تا گرما و امید را هر چه سریع‌تر برای مردم به ارمغان بیاورند.
استفاده از تمام ظرفیت‌ها
برای گازرسانی به سیستان‌و‌بلوچستان
معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به اینکه قطعاً حضور گاز در هر منطقه، موجب رشد، شکوفایی و اشتغال‌زایی در آن منطقه می‌شود، تصریح کرد: دارا بودن بیش از ۳۰ میلیون مشترک گاز در کشور و عنوان یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های گازرسانی دنیا، وظیفه ما را در راستای خدمت‌رسانی به مردم در این حوزه سنگین‌تر می‌کند و بر همین مبناست که به فضل خدا در تلاش هستیم مابقی شهر‌ها و روستا‌های بالای ۲۰ خانوار را هرچه سریع‌تر از نعمت گاز بهره‌مند سازیم.
به گفته چگنی، با تلاش شبانه‌روزی، خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و شهرستان‌های چابهار و کنارک از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.
بسیج گاز‌رسانی به سیستان‌و‌بلوچستان
حسین مــدرس خیــابانی، استانـدار سیستان‌و‌بلوچستان نیز با بیان این مطلب که تمامی ظرفیت کشور برای گازرسانی به سیستان‌و‌بلوچستان بسیج شده است، اظهار داشت: حضور پیمانکاران قدرتمند، نوید کاهش طول عمر پروژه‌ها در استان سیستان‌و‌بلوچستان را می‌دهد.
وی با تأکید بر اینکه اقدام بموقع و همراهی مردم در سرعت طرح‌ها تأثیر فراوانی دارد، تصریح کرد: در سند توسعه کشور به شش مزیت تحولی اشاره شده که نخستین آن، پهناور بودن سرزمین است و از این حیث می‌توان گفت سیستان‌و‌بلوچستان پهناورترین استان کشور است.
وی یکی دیگر از مزیت‌های مورد اشاره در سند تحول و توسعه را ظرفیت جوانی و نیروی انسانی عنوان کرد و افزود: جوانی جمعیت یکی دیگر از ملاک‌های قدرت است که ۶/۶۴ درصد جمعیت سیستان‌و‌بلوچستان زیر سن ۳۰ سال هستند و از این منظر، ما به عنوان جوان‌ترین استان کشور، ظرفیت بی‌بدیلی را در بین استان‌ها دارا هستیم.
مدرس‌خیابانی در پایان تصریح کرد: امروز بسیار خرسندیم که قول رئیس‌جمهور مبنی بر گازرسانی به این استان پهناور، عملی شده و از این بابت، ممنون تمامی دست‌اندرکاران هستیم.
قطار توسعه گازرسانی به خاش رسید
در این هفته، به همت دولت سیزدهم، گازرسانی به ۷۵ هزار نفر از ساکنان شهر خاش سیستان‌و‌بلوچستان کلید خورد.
صاحب گل‌صالحی، فرماندار خاش نیز عصر روز پنج‌شنبه در مراسم افتتاح پروژه گازرسانی به خاش اظهار داشت: گازرسانی به ۲۴ هزار خانوار با جمعیت ۷۵ هزار نفر در خاش آغاز شده است و علاوه بر این، کارخانه سیمان خاش نیز از گاز بهره‌مند و از تردد ماهانه بیش از ۲۵۰ کامیون حامل سوخت مورد نیاز کارخانه جلوگیری می‌کند و موجب کاهش ترافیک می‌شود.
وی ادامه داد: مجموع اعتبار خط انتقال گاز از ایرانشهر تا خاش به طول ۱۴۶ کیلومتر مبلغ ۷۰۰ میلیارد تومان و اعتبار شبکه تعذیه و توزیع گاز در شهر هم ۸۰ میلیارد تومان بوده است.
فرماندار خاش گفت: با افتتاح گاز در این شهر، ماهانه ۱۲ میلیون لیتر نفت کوره کارخانه سیمان خاش و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر سوخت نفت گاز مصرفی ۱۱۶ واحد خبازی، ۴۰ واحد مرغداری و گلخانه صرفه‌جویی می‌شود.
گل‌صالحی در پایان با اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم به توسعه پایدار خاش افزود: عملیات خط انتقال و اجرای شبکه گازرسانی به شهر اسماعیل‌آباد و ۱۲۰ روستای بخش‌های پشتکوه و مرکزی با بهره‌مندی ۴۵ هزار نفر اجرا شده که نویددهنده توسعه و عمران و آبادانی این شهرستان است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار