«مردم» کلیدی‌ترین واژه شعار هفته فراجا/ مروری بر شکل‌گیری شعارها
کد خبر: 1107703
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004eAB
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴
امسال شعار «پلیس خادم مردم، مردم حامی پلیس» به عنوان شعار هفته ناجا انتخاب شد تا بار دیگر انتظامی کل کشور همراهی مردم در تامین نظم داخلی کشور را یادآور شود.
 
هفته فراجا هر ساله از ۱۳ مهر آغاز می‌شود، مردم این هفته را با بخشیدن جریمه‌های رانندگی و پخش فیلم‌های پلیسی از تلویزیون به خاطر دارند اما چند سالی می‌شود که در این هفته خبری از بخشیدن جرایم رانندگی نیست و انتظامی کل کشور در این هفته سعی می‌کند تا با پخش فیلم و تیزر و همایش‌های مختلف این هفته را به مردم معرفی کند.

هفته ناجا با شروع مراسم صبحگاه و رژه پلیس‌های تخصصی و سخنرانی فرمانده کل انتظامی آغاز می‌شود و به ترتیب و در طول هفته رؤسای پلیس از رسانه‌ها بازدید می‌کنند و به ارائه عملکرد یک ساله خود می‌پردازند.

در این هفته بیشتر عملکرد پلیس در سالی که گذشت و همچنین اقداماتی که در راستای محقق شدن شعار سال ناجایی انجام شده است، مرور می‌شود و کمتر به پرسنل ناجا تریبونی برای ارائه مشکلات و سختی‌هایی که دارند و حتی بیان خاطرات تلخ و شیرینشان داده می‌شود. خبرگزاری مهر در هفته فراجای سال گذشته به سراغ رده‌ها و درجه پایینی های پلیس رفته و با آنها گفت و گو کرده تا از سختی‌های کار آنها با خبر شود، می‌توانید این گزارش را از اینجا بخوانید.

«مردم» کلیدی‌ترین واژه شعار هفته فراجا/ مروری بر شکل‌گیری شعارها

اما امسال سعی داریم تا مروری بر شکل گیری شعارهای هفته فراجا داشته باشیم؛ نخستین شعار برای هفته فراجا در سال ۱۳۸۵ انتخاب شد، این شعار به عبارتی نشان دهنده اولویت‌ها و رویکرد پلیس در آن یکسال بود، شعار سال ۸۵ به دلیل تقارن ماه مبارک رمضان با هفته ناجا، «پلیس امین، جامعه ایمانی و امنیت پایدار» انتخاب شد.

در سال ۸۶، شعار «افزایش امنیت اجتماعی و اخلاقی با تداوم معنویت رمضانی»، در سال ۸۷ شعار «هدف من، امنیت و آرامش توست»، در سال ۸۸ «انضباط، امنیت و سرمایه اجتماعی»، در سال ۸۹ «اعتماد شما پایه اقتدار ماست» به عنوان شعار هفته فراجا برگزیده شدند. این شعارها هدف مهم پلیس یعنی «مردم» محور بودن را تداعی می‌کردند و پلیس با انتخاب این شعارها نشان داد که اصلی اولویتش در این سال‌ها رویکرد «مردم» محوری است.

از سال ۹۰ پلیس در رویکرد خود تغییر فاحشی داد و سعی کرد تا در مناسبت‌های مختلف به سمت «اجتماعی» شدن پیش برود، به همین دلیل در سال ۹۰ شعار «سهم من در امنیت و آرامش» انتخاب شد

از سال ۹۰ پلیس در رویکرد خود تغییر فاحشی داد و سعی کرد تا در مناسبت‌های مختلف به سمت «اجتماعی» شدن پیش برود، به همین دلیل در سال ۹۰ شعار «سهم من در امنیت و آرامش» انتخاب شد، و شعار سال ۹۱ را «سرمایه اجتماعی، اساس اقتدار ما» و سال ۹۲ را «اقتدار پلیس در سایه مردم‌داری، قانون‌مداری و روزآمدی» انتخاب کردند.

در سال‌های ۹۳ و ۹۴ فرماندهان پلیس تلاش کردند تا علاوه بر تاکید بر وجهه اجتماعی و خدماتی از شعاری که هر ساله رهبر انقلاب برای سال انتخاب می‌کنند در نامگذاریشان استفاده کنند و از این رو شعار «پلیس، تلاش جهادی، کارآمدی، اقتدار» به عنوان شعار سال ۹۳ و «اقتدار پلیس، همدلی، هم‌زبانی، امنیت و آرامش» به عنوان شعار سال ۹۴ انتخاب و اعلام شد.

 

در سال ۹۵ شعار «همه با هم برای امنیت و آرامش» و در سال ۹۶ شعار «پلیس برای امنیت، امنیت برای همه» به عنوان شعار هفته ناجا منتخب شد تا نشان دهنده رویکرد مشارکت پذیری ناجا در این سال‌ها باشد.

فرماندهان پلیس در سال ۹۷ بر رویکرد اقتدار فراجا بیشتر تاکید داشتند و شعار «پلیس مقتدر، امین مردم» برای شعار هفته فراجا انتخاب شد اما در سال ۹۸ با ورود بیشتر فضای مجازی به زندگی مردم و لزوم هوشمند شدن در تمامی نهادهای جامعه و همچنین تاکید مقام معظم رهبری بر هوشمندسازی، شعار «پلیس هوشمند؛ امین مردم» برای این هفته انتخاب شد.

«مردم» کلیدی‌ترین واژه شعار هفته فراجا/ مروری بر شکل‌گیری شعارها

در سال ۹۹ که کشور درگیر کرونا شده بود شعار هفته فراجا «با هم برای امنیت و سلامت» انتخاب شد تا هم نشان دهنده لزوم حفظ امنیت حتی در زمان درگیری با بیماری در کشور باشد و هم نشان دهنده عزم پلیس برای کمک به مدافعان سلامت و ریشه کنی این بیماری همه گیر در کشور باشد.

«پلیس هوشمند، امنیت پایدار» شعار هفته فراجا از سوی رؤسای پلیس بود تا بار دیگر بر اهمیت هوشمندسازی در ناجا تاکید شود و امسال هم شعار «پلیس خادم مردم، مردم حامی پلیس» از سوی رؤسای انتظامی کل کشور برای این هفته انتخاب شد

«پلیس هوشمند، امنیت پایدار» شعار هفته فراجا از سوی رؤسای پلیس بود تا بار دیگر بر اهمیت هوشمندسازی در ناجا تاکید شود و امسال هم شعار «پلیس خادم مردم، مردم حامی پلیس» از سوی رؤسای انتظامی کل کشور برای این هفته انتخاب شد تا بار دیگر بر اهمیت داشتن نقش مردم در ایجاد نظم و امنیت در داخل کشور تاکید شود.

بعد از تغییرات در پلیس و تبدیل شدن به فرماندهی کل، سال ۱۴۰۱ نخستین سالی است که پلیس هفته فراجا را تجربه می‌کند و با توجه به رشد هوشمندسازی در انتظامی کل کشور انتظار می‌رود برنامه‌های ویژه ای برای این هفته در نظر گرفته شده باشد و البته از امکانات و خدمات جدیدی جز اپلیکیشن «پلیس من» رونمایی شود.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار