کودتا در چین از شایعه تا واقعیت
کد خبر: 1106587
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004dsB
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
سید رحیم نعمتی

نیوزویک سه چهار روز قبل اخبار و گزارش‌هایی را در مورد وقوع کودتا در چین منتشر کرد و اینکه ارتش آزادیبخش خلق چین شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، را بازداشت کرده و او را در حبس خانگی نگه داشته است. این نشریه امریکایی به یک‌سری توئیت‌ها و ویدئو‌هایی استناد کرده بود که از تحرکات نظامی غیرمنتظره در پکن می‌گفتند؛ از جمله یکی از کاربران رسانه‌های اجتماعی به نام استیو اسمیت نوشته بود: «یک اتفاق بزرگ در چین در حال روی دادن است. شاید یک کودتا باشد. ۶ هزار پرواز لغو شده و تحرکات بزرگ ارتش دیده می‌شود.» این می‌توانست یک بمب خبری باشد و البته چند ساعتی چنین هم بود و به سرعت مورد توجه قرار گرفت، اما به همان سرعت هم محو شد.
حالا خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر از حضور رهبر ۶۹ ساله چین در نمایشگاهی با موضوع «پیشرفت در عصر جدید» داده و اینکه لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین و تعدادی از مقامات عالی‌رتبه چین او را در این نمایشگاه همراهی کرده‌اند. این دلیلی است بر پایان گرفتن تمام آن شایعاتی که ناگهان پخش شد و معلوم شد که رهبر چین بعد از بازگشت از نشست سران کشور‌های شانگ‌های در شهر سمرقند ازبکستان، دوره طولانی‌مدت قرنطینه خود را سپری می‌کرده است. در واقع، شی جین‌پینگ می‌بایست بنابر مقررات مربوط به همه‌گیری کرونا، یک هفته بعد از بازگشت از ازبکستان در قرنطینه به سر می‌برد، اما ظاهراً مدت طولانی‌تری این محدودیت را رعایت کرده که همین موضوع دستمایه‌ای برای آن نشریه امریکایی و برخی از دیگر رسانه‌های غربی بوده تا شایعات مربوط به کودتا و برکناری او از قدرت را دامن بزنند. هرچند که حضور جین‌پینگ در ملأ عام به این هجوم نرم رسانه‌های امریکایی پایان داد، اما همین چند روز هم ثابت کرد که مسئله چین و ایجاد سایه‌های شک و تردید در ثبات و آرامش آن تا چه میزان برای قدرت نرم امریکا اهمیت دارد و از هر فرصتی هرچند کوتاه و به مدت چند روز برای انجام چنین چیزی بهره‌برداری می‌کند.
گذشته از این، اهمیت مقطع فعلی، خود عامل مهمی برای تحریک قدرت نرم امریکا بود تا آن شایعات را پیرامون رئیس‌جمهور امریکا و اقتدار او در چین به راه بیندازد. کنگره ملی خلق در حکم پارلمان چین است که قدرت قانونگذاری دارد و قرار است نشست خود را ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) برگزار کند. دفتر سیاسی حزب کمونیست چین قبل از این اصلاحاتی را در اساسنامه حزب کمونیست چین انجام داده که قرار است در نشست آتی کنگره خلق تقدیم نمایندگان کند. انتظار می‌رود که با تصویب این اصلاحات نه تنها شی جین‌پینگ بتواند محدودیت دو دوره ریاست جمهوری را پشت سر بگذارد و برای بار سوم نیز به این مقام برسد بلکه قدرت و جایگاه خود را نیز ارتقا دهد تا جایی که هم‌سطح با مائو تسه‌تونگ، بنیانگذار جمهوری خلق چین، شمرده شود. رسیدن شی جین‌پینگ به این مقام و دوره سوم ریاست جمهوری بی‌شک کابوس بزرگی برای کاخ سفید است و باعث می‌شود واشنگتن رؤیای بازگشت رهبران میانه‌رو و نزدیک به غرب مثل دنگ شیائوپینگ و حتی جانشین وی، جیانگ زمین، به قدرت را فراموش کند. از این جهت، می‌توان گفت که خبر منتشر شده از سوی نیوزویک و تقویت آن توسط دیگر رسانه‌های غربی شروع پروژه‌ای از جنگ نرم واشنگتن قبل از چند هفته مانده به کنگره ملی خلق چین بود تا از این طریق در وهله نخست، آرامش روانی در پکن به هم بخورد و بعد نیز برخی از نیرو‌ها در پکن تحریک به اقداماتی برای سرنگون کردن شی جین‌پینگ شوند. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور چین برای برخورد با این جنگ نرم است که در نمایشگاه پیشرفت در عصر جدید حاضر شد، اما باید توجه داشت که این مقدار برای مقابله با شرارت واشنگتن تا قبل از برگزاری نشست کنگره ملی خلق کافی نیست. به عبارت دیگر، تک رسانه‌ای امریکا به چین در هفته قبل می‌تواند یک مرحله از برنامه گسترده واشنگتن برای سنگ‌اندازی در مسیر سومین دوره از ریاست جمهوری شی جین‌پین باشد و حالا سؤال این است که آیا واشنگتن مراحل دیگری را تدوین کرده یا حتی آماده اجرا دارد یا نه.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار