سردرگمی آشوبگران حامی جریان صدر در منطقه سبز عراق
کد خبر: 1102845
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ctp
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳
پس از اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از تمامی فعالیت‌های سیاسی، آشوبگران حامی وی که در منطقه سبز و اطراف پارلمان تحصن کرده‌اند، دچار نوعی سردرگمی شده‌اند.
 سید مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق بعد از ظهر امروز (دوشنبه) مدعی شد که از تمامی فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند. در پی صدور بیانیه وی آشوبگران حامی جریان صدر در منطقه سبز دچار آشفتگی شده و برخی نیز اقدام به حمله به برخی ساختمان‌های دولتی کرده‌اند.

در این میان تعداد زیادی از آن‌ها به سمت کاخ ریاست‌جمهوری به راه افتاده‌اند و سعی دارند موانع و بلوک‌های سیمانی را کنار بزنند، جایی که رئیس‌جمهور میزبان نخست‌وزیر، رئیس پارلمان و رئیس شورای عالی قضایی است تا درباره چگونگی برون رفت از بحران سیاسی گفتگو کنند.

در همین حال کمیته نظارت بر تظاهرات و تحصن‌ها در جریان صدر اعلام کرد که به کار خود پایان داده و تمامی فعالیت‌هایش را به حالت تعلیق درآورده است.

حامیان جریان صدر نیز در منطقه سبز در دسته‌های پراکنده در خیابان‌های مختلف این منطقه به راه افتاده و برخی در حمایت از مقتدی صدر شعار می‌دهند و برخی نیز تلاش دارند وارد ساختمان‌های دولتی و حاکمیتی شوند. بر روی پل «المعلق» نیز نیرو‌های ویژه مستقر شده‌اند تا مانع ورود دیگر حامیان صدر به منطقه سبز شوند، همزمان تمامی در‌های منطقه سبز نیز بسته شده و تعداد زیادی از نیرو‌های امنیتی مقابل آن‌ها مستقر شده‌اند.

رسانه‌های عراقی نوشته‌اند که پل الجمهوری نیز به طور کامل مسدود شده و نیرو‌های امنیتی اجازه عبور خودرو و افراد را نمی‌دهند. تعداد زیادی از نیرو‌های امنیتی نیز از مناطق مختلف بغداد به سمت منطقه سبز گسیل شده‌اند.

از سوی دیگر در حالی که تمامی صفحات مربوط به مقتدی صدر و جریان صدر از جمله حساب کاربری دفتر «شهید صدر» در شبکه‌های اجتماعی بسته شده است، برخی کاربران خود را به جای این صفحات جا زده و اقدام به تهییج فضا می‌کنند و از حامیان جریان صدر می‌خواهند تا به سمت منطقه سبز حرکت کنند.

در این میان دفتر مقتدی صدر نیز با صدور بیانیه‌ای از تمامی حامیان وی خواست تا به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکرده و هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند. با این حال طبق گزارش کاربران، مساجد شهرک صدر ضمن پخش تکبیر و اعلام بسیج عمومی، از اهالی این شهرک خواستند تا به سمت منطقه سبز بغداد حرکت کنند.

در مقابل نیز فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز با صدور بیانیه‌ای از تمامی طرفداران مقتدی صدر خواست تا فورا منطقه سبز را ترک کنند. در بیانیه این عالی‌ترین نهاد نظامی عراق آمده است که نیرو‌های امنیتی در بالاترین حد خویشتن‌داری هستند تا مانع درگیری یا ریخته شدن خونی شوند.

در این بیانیه همچنین تأکید شده است که نیرو‌های امنیتی در انجام مسئولیت خود برای حفاظت از نهاد‌های حکومتی و اماکن دیپلماتیک و ساختمان‌های خصوصی و عمومی مصمم هستند.

وبسایت بغداد الیوم نیز نوشت که نهاد‌های امنیتی در حال بررسی گزینه اعمال مقررات منع آمد و شد در صورت عدم مهار بحران تظاهرات سبز در ساعات آینده هستند تا از هرگونه عواقبی در پایتخت عراق جلوگیری شود.

جریان صدر عراق از بیش از یک ماه گذشته به دلیل اختلافات سیاسی، طرفدارانش را به تظاهرات وا داشته و آنان با اشغال ساختمان پارلمان روند سیاسی کشور را تعطیل و تشکیل دولت جدید را به تاخیر انداخته اند. به گفته کارشناسان امید می‌رود تا با کناره‌گیری مقتدی صدر از فعالیت‌های سیاسی، به مرور بساط چنین تجمعات و آشوبگری‌ها نیز برچیده شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار