در جنوب یمن چه می‌گذرد؟ / ادامه جنگ مزدور‌ها با یکدیگر
کد خبر: 1101460
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cXU
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
درگیری‌ها بین شبه نظامیان طرفدار امارات و افراد وابسته به حزب اصلاح مورد حمایت عربستان سعودی در حومه استان شبوه در نزدیکی‌های میادین نفتی و مناطق بین این استان و حضرموت ادامه دارد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش ازیمن نیوز، این درگیری‌ها بین مزدوران مورد حمایت امارات وعربستان درحالی ادامه داردکه تیپ‌های موسوم به «العمالقه» (غول‌ها) وابسته به امارات، نیرو‌های کمکی نظامی زیادی را به استان شبوه اعزام کرده‌اند و شورای انتقالی جنوب اعلام کرد که هدف این نیرو‌ها کنترل دره «حضرموت» و گذرگاه بین المللی «الوداعه» که یمن را به عربستان متصل می‌کند، است.

به گزارش پایگاه خبری یمن نیوز، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان کنترل نیرو‌های شورای انتقالی جنوب بر وادی حضرموت و گذرگاه «الودیعه» پایانی بر فعالیت نیرو‌های حزب اصلاح است که به شهر «مارب» محدود خواهند شد.

به همین دلیل، بحران بین اعضای موسوم به شورای ریاست جمهوری ادامه دارد، زیرا منابع در عدن گفتند که این شورا در برگزاری جلسه برای اعضای خود شکست خورد تا جایی که «رشاد العلیمی» برای یافتن راه‌حل‌هایی با امارات و عربستان در مورد اختلافات موجود در شورا به ابوظبی و ریاض سفر کرد.

این نشریه یمنی با اشاره به اینکه در سایه آتش بس کنونی، نیرو‌های مسلح یمن در حال برگزاری رژه‌های نظامی عظیم و متوالی هستند و این رژه‌ها در تعدادی از مناطق و جبهه‌های جنگی برگزار شده است، اضافه کرد که این رژه‌های نظامی میزان آمادگی رزمی صنعا و آمادگی آن برای مقابله با هرگونه درگیری با ائتلاف متجاوز سعودی و گروه‌های وابسته به آن را نشان می‌دهد.

در این پیوند، «عبدالسلام جحاف» روزنامه‌نگار یمنی در پاسخ به اینکه اهمیت نبرد‌ها در منطقه العبر چیست؟ و آیا عربستان سعودی واقعاً به نیروی العمالقه (غول‌ها) و نیرو‌های انتقالی اجازه می‌دهد دره حضرموت و گذرگاه الودیعه را تحت سیطره خود در آورند؟ و اختلافات شورای به اصطلاح ریاست جمهوری کجاست و آینده آن چیست؟ اظهار داشت: آنچه در شبوه اتفاق می‌افتد، مقدمه‌ای است برای آنچه در آینده رخ خواهد داد و برنامه آمریکا به سرعت در حال حرکت به سمت کنترل مناطق تولید نفت است، چیزی که آمریکا از ابتدا با ابزار‌های خود یا عربستان و یا امارات به دنبال آن بوده است.

وی با اشاره به اینکه اختلاف بین عربستان و امارات وجود دارد، تصریح کرد: عربستان اجازه بدهد یا ندهد، اماراتی‌ها و عربستانی‌ها بدون دستور آمریکا حرکت نمی‌کنند.

«سفیان العماری» از رهبران جنوبی و دبیرکل حزب دموکرات صنعا درباره دلیل حذف حزب اصلاح که یکی از مزدوران عربستان در یمن محسوب می‌شود و تهدیدی که برای عربستان و امارات ایجاد می‌کند گفت: شکست حزب اصلاح از نظر نظامی و اجتماعی ثابت شده است، زیرا این ابزار‌ها (عربستان و امارات) دیگر آن را به عنوان خروجی خوبی برای عملیات خود در داخل یمن نمی‌بینند.

العماری اظهار داشت: این درست است که حزب اصلاح تا حد زیادی به متجاوز خدمت کرده است، زیرا این حزب بزرگترین حزبی است که متجاوز را به کشور فراخواند و نسبت به خاک یمن هتک حرمت کرد و اولین حزبی است که کشتار یمنی‌ها را تشویق کرد، اما اکنون از اجرای آرزوهایش ناامید شده و ثمره خیانت خود را به کشور و مردم می‌بیند.

وی با بیان اینکه ابزار‌ها (شورای انتقالی جنوب و حزب اصلاح) متفاوت، اما هدف یکی است، افزود: هدف غارت منابع نفت و گاز یمن و تجزیه کشور است که با اعلام تجاوز آمریکا و عربستان به یمن از هشت سال پیش شروع شد و به درگیری بین همان مزدوران یمنی که اساساً باعث اشغال استان‌های جنوبی یمن شدند، کشیده شد.

پیشتر نیز ناظران سیاسی پیش بینی کرده بودند که درگیری‌ها بین شبه‌نظامیان وفادار به امارات و شبه‌نظامیان حزب الاصلاح نزدیک به گروه اخوان درمنطقه اسفل الشبیکه و اردوگاه «مره» که در ورودی شمالی استان «شبوه» واقع شده‌اند، ادامه یابد و فراتر از استان شبوه شود و شاید استان‌های «حضرموت» و «المهره» که تحت سیطره نیرو‌های ائتلاف قرار دارد را در برگیرد.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴درقالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آن‌ها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی عربستان، به ویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.
منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار