مسکن ملی رؤیایی برای خانه‌دار شدن مستأجران/ مردم نگران حذف از طرح نهضت ملی مسکن نباشند
کد خبر: 1101252
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cU8
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
در حالی مسکن ملی رؤیایی برای خانه‌دار شدن مستأجران است که مسئولان می‌گویند مردم نگران حذف از طرح نهضت ملی مسکن به دلیل نداشتن سهم آورده خود نباشند چرا که پیگیری‌های لازم برای کاهش سهم آورده مردم از مرکز در حال انجام است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مسکن حق مهم و اساسی هر فرد و خانواده محسوب می‌شود و در سال‌های اخیر دغدغه بسیاری از خانواده‌های فاقد مسکن شده است.

با توجه به افزایش تورم در این بخش کمتر کسی می‌تواند از عهده هزینه‌های خرید مسکن حتی به غیر از کلانشهر‌ها برآید و خانه‌دار شدن تبدیل به آرزو دست نیافتنی شده است. این در حالی است که تا چند سال قبل تا حدودی می‌شد به این آرزو رسیداما امروز با پس‌انداز خانواده و وام مسکن هم دردی دوا نمی‌شود.

بحث خانه‌دار شدن از جمله طرح‌هایی است که مورد توجه دولت‌های مختلف قرار داشته و هم اکنون با ارائه طرح ملی مسکن یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم است و پایش متقاضیان در حال انجام است.

یکی از متقاضیان ساخت مسکن اقدام ملی در خراسان جنوبی با گلایه از روند کُند اجرای ساخت این واحد‌ها و افزایش قیمت تمام شده به خبرنگار ما گفت: موقع ثبت‌نام به ما گفتند قیمت تمام شده آپارتمان ۱۰۰ متری، ۴۰۰ میلیون تومان خواهد بود امام الان می‌گویند ممکن است از ۸۰۰ میلیون تومان هم بالا بزند و باید قرارداد جدید ببندید.

وی اظهار داشت: حدود ۲ سال پیش ۴۰ میلیون تومان به حساب بانک مسکن پرداخت کردیم و ۵۰ میلیون تومان پس از آن واریز شد.

این شهروند بیرجندی افزود: در حال حاضر می‌گویند هر ۲ ماه ۸۵ میلیون تومان باید واریز شود تا قرارداد را ببندیم و گرنه از پروژه حذف می‌شوید.

یکی دیگر از متقاضیان نیز گفت: در حال حاضر یک واحد ۱۰۰ متری در همان محلی که برای ما زمین در نظر گرفته‌اند ۴۵۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. آیا عاقلانه است که ما برای خانه‌ای بدون امکانات ۸۰۰ میلیون تومان پرداخت کنیم؟

وی با تاکید بر اینکه در موقع انصراف باید وجه واریز شده نقداً به ما پرداخت شود گفت: برای انصراف هم مراجعه کردیم که گفتند باید صبر کنید تا فراخوان بدهیم و متقاضی پیدا شود.

یکی دیگر از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در شهر بیرجند با اشاره به اینکه حدود ۱۲ سال اجاره‌نشینی را تحمل کرده است گفت: تاکنون ۴۱ میلیون تومان برای واحد‌های اقدام ملی مسکن واریز کرده، اما هنوز به هیچ مرحله‌ای نرسیده است.

محمدی با گلایه از نبود شفافیت در روند ساخت و واگذاری واحد‌ها افزود: فقط می‌دانم که زمین‌های واگذار شده در سایت اداری قرار دارد و هنوز جدول‌کشی و خیابان‌کشی می‌کنند.

وی با بیان اینکه ساخت واحد‌ها را برعهده متقاضیان گذاشته‌اند گفت: به ما گفته‌اند که باید یک مهندس ناظر انتخاب کنید و خودتان ساخت و ساز را انجام دهید.

این شهروند ادامه داد: اگر ما پول ساخت واحد داشتیم که از واحد‌های ساخته شده می‌خریدیم پس چرا همان ابتدای کار این شرایط را اعلام نکردند؟

یکی از دغدغه مردم نداشتن توانایی در تامین آورده مالی و اقساط است و با توجه به افزایش قیمت‌ها این آورده برای مردم سنگین است.

البته مسئولان استانی نیز بار‌ها گفته‌اند مردم نگران حذف از طرح نهضت ملی مسکن به علت نداشتن سهم آورده خود نباشند چرا که پیگیری‌های لازم برای کاهش سهم آورده مردم از مرکز در حال انجام است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در این باره گفت: خراسان جنوبی تاکنون در طرح نهضت ملی مسکن ۷۴ هزار و ۷۹۷ نفر نام‌نویسی کردند که از این تعداد ۳۱ هزار و ۷۶۳ نفر پایش شده و برای ساخت مسکن واجد شرایط اعلام شدند.

داعی بیان کرد: سهمیه استان در این طرح ساخت ۴۰ هزا ر مسکن است که هم اکنون زمین برای ساخت واحد‌ها فراهم شده و تاکنون ۴ هزار مسکن به مرحله فنداسیون، ۲ هزار و ۵۰۰ واحد به مرحله اسکلت و هزار و ۷۰۰ مسکن به مرحله سفت‌کاری رسیده است.

وی اظهار داشت: ساخت این منازل در ۲۹ شهر به صورت ویلایی و تنها در دو شهر بیرجند و قاین به شکل آپارتمانی است. در این طرح ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات دولت و مابقی آورده مردم است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز در پاسخ به اینکه مردم از نبود زیرساخت‌ها گلایه دارند در حالی که یک سال از اجرایی شدن طرح سپری می‌شود گفت: دغدغه مردم در زمینه مسکن دغدغه بسیار به‌جا و درست است، اما تامین زیرساخت‌ها شامل دو بخش می‌شود که یکی تامین زیرساخت‌های اولیه شامل تامین آب، برق و گاز است و دیگری تامین زیرساخت برای آماده سازی اراضی است.

عباس‌زاده افزود: در حال حاضر پروژه مسکنی که تکمیل باشد و زیرساخت نداشته باشد، نداریم و در حال حاضر آماده‌سازی اراضی برای احداث مسکن و تامین آب مدنظر است.

وی در پاسخ به اینکه وضعیت متقاضیانی که در طرح ملی دولت قبل ۴۰ میلیون تومان پرداخت کردند به چه صورت است؟ قرارداد‌هایی که داشتند سرجای خود باقی است اگر انفرادی یا انبوه‌سازی انجام شده قرارداد سرجای خود است و اگر هزینه‌هایی بابت آماده سازی و ساخت داده‌اند مطابق قرار دادی که از قبل داشتند با آن‌ها انجام خواهد شد.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار