روایت‌هایی ناب که در عزلت‌اند
کد خبر: 1101165
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cSj
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
پژواک پیام امام خمینی در فراسوی مرز‌های ایران
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، سعی دارد تا با استناد به اسناد و شواهد منتشر شده، به رصد پژواک پیام امام خمینی در فراسوی مرز‌های ایران بپردازد
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، سعی دارد تا با استناد به اسناد و شواهد منتشر شده، به رصد پژواک پیام امام خمینی در فراسوی مرز‌های ایران بپردازد. توضیح آنکه از بدو برآمدن نهضت اسلامی به رهبری آن فرزانه راحل، داوری‌های فراوانی در باب سیره نظری و عملی آن بزرگ، از سوی نخبگان جهان ابراز شد که تجمیع آن‌ها می‌تواند معدل داوری آنان را درباره رهبر کبیر انقلاب اسلامی نشان دهد. «امام فراتر از‌مرزها» توسط پژمان عرب و نرگس سادات مظلومی گردآوری و تدوین شده و انتشارات یاد یار (وابسته به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی) آن را روانه بازار نشر ساخته است. پژمان عرب در دیباچه خویش بر این مجموعه، اینگونه به توصیف محتوای آن نشسته است:
«در گستره جبهه فرهنگی، ما به صد‌ها سوژه و موضوع بر‌می‌خوریم که بعضاً در طول این ۴۰ سال، حتی یک محصول خوب به صورت مستقل برایشان تولید نشده است! لذا دست به پژوهش‌هایی زدیم تا بتوانیم از منابع و محتوا‌های تولید شده، گوهر‌هایی ناب استخراج کنیم. هدف اصلی از این پژوهش‌ها و رصدها، تلاش در راستای تولید و بازآوری آثاری بوده که محصول فهم یک نیاز و خلأ در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بوده است. یک هدف جریان‌ساز دیگر تلاشی بوده است برای تزریق یک خون تازه به جریان تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب در جهت ایده‌دهی و برجسته کردن حوزه‌های مغفول و روایت نشده جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و در همین بستر تلاش شده است به واسطه نشر این آثار، صد‌ها چهره تولیدکننده و فعال در عرصه‌های متنوع هنری، فکری و رسانه‌ای جبهه فرهنگی، به رخ کشیده شوند. یک هدف مهم دیگر که در این پژوهش‌ها دنبال می‌شد، آواربرداری از صد‌ها هزار روایت ناب و دستِ اولی است که در همه این سال‌ها در گوشه کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجلات، ویژه‌نامه‌ها، سایت‌ها و... خاک می‌خوردند و هیچ زمان ضریب مناسبی را که باید پیدا نکرده بودند.
امام (رحمه‌الله‌علیه) فراتر از مرزها، نامه‌های مردمی به امام خمینی، روایت‌های ناگفته از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به روایت هنرمندان (اعم از سینماگران، عکاسان، هنرمندان تجسمی و...)، زندگی و خاطرات قله‌های هنر و ادبیات انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر، دیالوگ‌های ماندگار فیلم‌های ایرانی، عاشقانه‌های شهدا و... برخی از عناوین این مجموعه هستند. قطعاً برای رسیدن به یک مدال ایده‌آل در گام اول، تمام تلاش ما این بوده که خروجی کار، صرفاً بسنده کردن به جمع‌آوری یکسری روایت، از در دست‌ترین منابع نباشد. گاهی اوقات محقق محترم برای جستنِ صحت و اعتبار بعضی روایت‌ها و همچنین رسیدن به منبع دست اول آن روایت، روز‌های متوالی مجبور به زیر و رو کردن چندین کتاب، روزنامه و سایت بوده است، ولی قطعاً کار‌ها بری از خطا و اشتباه، حتی در همان منابع دستِ اول هم نیستند. یک ارزش افزوده ویژه در این آثار، نحوه تنظیم و ساخت یک روایت جامع موضوعی است که برای این کار فصل‌بندی‌هایی صورت گرفته که پیش نیاز آن، ورود و شناخت داشتن محقق نسبت به آن موضوع و رویداد بوده است. همچنین پیش آمده که سطح بعضی روایت‌ها، ممکن است همگن نباشد. از آنجایی که یکی از اهداف ما ساختن یک کلان روایت از آن موضوع یا سوژه بوده است، تن به کنار هم دادن بعضی روایت‌ها داده‌ایم. ان‌شاءالله با راهنمایی‌ها و مشورت‌های خود، مجموعه ما را در هرچه بهتر شدن این مجموعه کمک کنید....»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار