جزئیات تازه از ابرپروژه غدیر/ تامین آب شرب ۲۶شهر و ۱۰۰۰روستای خوزستان تا ۲۵ سال
کد خبر: 1100815
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cN5
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
طرح آبرسانی غدیر که با تلاش شبانه‌روزی در آستانه بهره برداری قرار گرفته، آب شرب قریب به ۵۲ درصد جمعیت استان خوزستان به میزان ۴.۷ میلیون نفر را تامین خواهد کرد و آب شرب ۲۶ شهر و ۱۰۰۰ روستای استان خوزستان از نظر کمی و کیفی ارتقا می‌یابد.
 طرح آب شرب غدیر پس از سفر ریاست جمهوری به استان خوزستان و تاکید شخص رئیس جمهور و وزیر نیرو مبنی بر اجرای طرحی که مردم استان خوزستان در کمترین زمان ممکن و حداقل اعتبارات، از نعمت آب با کیفیت (منابع رودخانه دز) بهره‌مند شوند، با تامین اعتبارات لازم، در دستور کار سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفت.

این طرح بلافاصله پس از سفر ریاست جمهوری به استان خوزستان آغاز شد و در حال حاضر نیز مراحل پایانی خود را طی کرده و رد آستانه تکمیل و بهره‌برداری است.

اهداف و ضرورت‌ها:

طرح جامع آبرسانی غدیر با هدف تامین آب ۲۶ شهر و ۱۰۰۰ روستای استان خوزستان در حال اجرا است. گفته می‌شود این طرح، آب شرب قریب به ۵۲ درصد جمعیت استان به میزان ۴.۷ میلیون نفر را تا ۲۵ سال آینده تامین خواهد کرد. در حال حاضر آب این طرح از منابع رودخانه کرخه تامین شده، اما با تکمیل اجزای باقیمانده طرح منابع آب رودخانه دز جانشین منبع فعلی تامین آن خواهد شد.

دستاورد‌های مورد انتظار

رویکرد‌های عمده طرح آبرسانی غدیر، گسترش عدالت در اقصی نقاط استان، پایداری اجتماعی و توسعه زیرساختی کشور شکل گرفته است. بر همین اساس دستاورد‌های مورد انتظار در اجرای طرح را می‌توان در موارد زیر مطرح کرد:

آثار اجتماعی طرح: ارتقای رفاه و کیفیت زندگی ساکنان روستا‌های هدف، پیشگیری از مهاجرت و ایجاد محیط پایدار
آثار اقتصادی: شکوفایی اقتصادی منطقه و رونق تولید، شکوفایی استعداد‌ها و امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های خاص و ویژه هر یک از مناطق کشور در جای خود
آثار سیاسی و امنیتی: افزایش تعلق‌خاطر نسبت به سرزمین مادری و اعتماد به مدیریت کلان کشور، تقویت امنیت کشور با حفظ پراکنش جمعیتی به خصوص در مناطق مرزی
مکان اجرای طرح:

طرح آبرسانی غدیر و ایستگاه پمپاژ w۲ در محدوده شمال غرب استان خوزستان و در فاصله ١٥ کیلومتری جنوب شهرستان اندیمشک واقع شده است.

شهر‌ها و روستا‌های منتفع از طرح:

شهر‌های تحت پوشش طرح، شامل: اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دشت آزادگان، سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، بستان و بیش از ۱۰۰۰ روستای محدوده طرح را شامل می‌شود.

طرح آبرسانی غدیر شامل ۳ زیر پروژه است:

احداث ایستگاه پمپاژ w۲ شبکه آبیاری دز و خطوط انتقال از ایستگاه پمپاژ مذکور تا ایستگاه پمپاژ ام الدبس:
احداث یک ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۱۰ متر مکعب بر ثانیه
احداث خط برق ۳۳ کیلو ولت به طول ۱۵ کیلومتر
احداث خط انتقال آب ۲۴۰۰ میلی متری به طول ۷۵ کیلومتر
عبور دو خط انتقال آب ۲۴۰۰ میلی متری از بستر رودخانه کرخه به طول ۲۲۰۰ متر
توسعه ایستگاه پمپاژ ام الدبس
احداث یک ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۵ متر مکعب در ثانیه
احداث ۵ کیلومتر خط انتقال آب ۲۰۰۰ میلی متری از ایستگاه پمپاژ ام الدبس تا نخازن متعادل کننده
تکمیل پست برق ایستگاه پمپاژ ام الدبس و افزایش ظرفیت آن
تکمیل و توسعه ایستگاه پمپاژ شهید چمران
احداث ایستگاه فاز اول ایستگاه پمپاژ چمران به ظرفیت ۲.۵ متر مکعب در ثانیه
احداث ایستگاه فاز دوم ایستگاه پمپاژ چمران به ظرفیت ۲.۵ متر مکعب در ثانیه
اجرای خط انتقال آب ۲۰۰۰ میلی متری از ایستگاه پمپاژ چمران تا تصفیه خانه شماره ۲ اهواز
هدف از اجرای این طرح جایگزین کردن منابع آبی رودخانه دز به جای رودخانه کرخه است که موجب افزایش کمی و همچنین کیفی آب شرب برای شهر‌ها و روستا‌های هدف می‌شود. پیش بینی شده با اجرای این طرح شاهد افزایش کمی ۱۰۰ درصدی و کیفیت آب طرح غدیر باشیم.

پیشرفت فیزیکی طرح آبرسانی

این طرح تا چندی پیش قریب به ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدت زمان اجرای طرح آبرسانی:

بر اساس کارشناسی‌های انجام شده با توجه به گستردگی جبهه‌های عملیانی طرح آبرسانی غدیر پیش بینی شده بود که این طرح ظرف مدت ۳۶ ماه اجرا و به بهره برداری رسد. اما مجموعه وزارت نیرو با استفاده از ظرفیت‌های فنی خود و با استفاده از توان فنی و عملیانی مشاوران و پیمانکاران ساخت و اجرا، ناتش کرد که این پروژه را ظرف مدت ۸ ماه و در تابستان ۱۴۰۱ به بهره برداری برساند.

زمان بهره برداری از طرح:

زمان بهره برداری اولیه طرح تابستان ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده بود و همین مسئله موجب شد تا بصورت شبانه روزی عملیات اجرایی در ایستگاه پمپاژ w۲ و خط انتقال آبرسانی غدیر بی وفقه انجام گیرد. پیگیری‌های خبرگزاری تسنیم از مجموعه وزارت نیرو حاکی از این است که زمانی برای آغاز بهره‌برداری از این طرح مهم آبی، در هفته آینده، همزمان با هفته دولت تدارک دیده شده است
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار