ماهواره «خیام» هفته آینده به فضا پرتاب می‌شود
کد خبر: 1099567
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004c2x
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۱
ماهواره «خیام»، گام بلند سازمان فضایی ایران برای تأمین داده‌های فضایی و توسعه کاربرد‌های صنعت فضایی در کشور به فضا پرتاب می‌شود.

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در یک همکاری مشترک با کشور روسیه، ماهواره پیشرفته «خیام»، هفته آینده از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب خواهد شد.

این ماهواره پیشرفته با سنجنده‌های دقیق، امکان بهره‌گیری از داده‌های فضایی دقیق را برای هوشمند سازی بخشه‌ای گوناگون کشور فراهم خواهد کرد.
ارتقا بهره‌وری کشاورزی، پایش دقیق منابع آبی کشور، مدیریت حوادث طبیعی، پایش ساخت‌وساز‌ها و مقابله با زمین‌خواری، پایش مخاطرات زیست‌محیطی، پایش معادن و اکتشافات معدنی، پایش مرز‌های کشور و بسیاری از کاربرد‌های دیگر ازجمله کاربرد‌های داده‌های فضایی دریافت شده از ماهواره خیام خواهد بود.
سازمان فضایی ایران، در عین توسعه توانمندی‌های داخلی در حوزه ساخت و پرتاب ماهواره‌های موردنیاز کشور و توسعه ایستگاه‌های زمینی مربوطه، نیاز‌های فعلی کشور در حوزه تأمین داده‌های فضایی را از طریق همکاری‌های پیشرفته علمی و فناورانه با کشور‌های پیشرو در صنعت فضایی جهان ادامه خواهد داد تا ضمن تأمین نیازمندی‌های کشور، دانش و فناوری فضایی را نیز در داخل کشور بومی سازد.
اخبار تکمیلی در مورد مشخصات این ماهواره و کاربرد‌های آن هفته آینده پس از پرتاب ماهواره در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار