کلاس آموزشی لازم. اما ناکافی!
کد خبر: 1098534
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004bmI
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
اقدام فدراسیون برای ارتقای سطح فنی داوران
دنیا حیدری

فدراسیون فوتبال قصد دارد در راستای حل مشکلات داوری فصل پیش‌رو، یک دوره کلاس‌های آموزشی با حضور فرناندو، مدرس اسپانیایی فیفا برای داوران برگزار کند.
فصل گذشته داوری‌های پرحرف و حدیث لیگ برتر صدای همه تیم‌ها را درآورده بود و کمتر مربی، مدیر یا بازیکنی را می‌شد یافت که از قضاوت داوران رضایت داشته باشد. هرچند اعتراض‌های پی‌در‌پی به داوری‌های پرانتقاد در طول فصل راه به جایی نبرد، اما فدراسیون اکنون درصدد است با برگزاری یک دوره کلاس آموزشی، گامی برای ارتقای سطح کیفی داوران بردارد و از میزان اشتباهات احتمالی در فصل پیش‌رو بکاهد.

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در این دوره قرار است ۱۳۵ داور حضور داشته باشند که بی‌شک تنها مختص داوران لیگ برتر نیست و علاوه بر داوران لیگ‌های دسته‌های پایین‌تر، ناظران و حتی داوران زن را نیز شامل می‌شود. کلاس‌هایی که قرار است در پایان آن برای تعیین سطح داوران، امتحانی نیز طی آن از داوران و ناظران گرفته شود. این بدون شک یکی از کار‌های قابل قبول فدراسیون در خصوص داوران است. برگزاری کلاس‌های آموزشی و همچنین برگزاری امتحانات کتبی برای تعیین سطح آن‌ها جهت قضاوت در لیگ برتر و دسته‌های پایین‌تر نکته قابل قبولی است که بی‌تردید می‌تواند باعث ارتقای سطح دانش داوران شود و از میزان اشتباهات آن‌ها در لیگ‌های پیش‌رو بکاهد، اما بدون شک برگزاری این کلاس‌ها تنها راه‌حل مشکل نیست و نمی‌تواند به تنهایی از میزان قابل توجهی از اشتباهات داوران که فصل گذشته بحق صدای بسیار را در آورده بود، بکاهد!
ارتقای سطح کیفی داوران، نیازمند رعایت مسائل متعددی است که برگزاری کلاس‌های آموزشی و امتحانات کتبی جهت تعیین سطح تنها یکی از موارد لازم و ضروری است، نه تمام آن!

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در خصوص پایین آمدن فاحش سطح کیفی داوران طی سال‌های گذشته به عدم نظارت درست بر انتخاب داوران در سطح استان‌ها برمی‌گردد. مسئله‌ای که انتقاد داوران بسیاری را به دنبال داشته، اما هرگز راه به جایی نبرده است. عدم حضور در تست‌های آمادگی جسمی عمده مشکلی است که باعث پایین آمدن کیفیت قضاوت داوران شده است. طی سال‌های گذشته بار‌ها شاهد اعتراض‌های متعددی در این راستا بودیم و بسیاری مدعی بودند داوران انتخابی استان که نام آن‌ها برای قضاوت در لیگ برتر و لیگ‌های دسته پایین به کمیته داوران فدراسیون فوتبال ارسال شده، حتی حاضر به شرکت در تست‌ها نیز نشده‌اند. مسئله‌ای که شاید اصلی‌ترین دلیل حضور پرتعداد داوران برای قضاوت در لیگ برتر سالی بود که گذشت. داورانی که با فشار برخی هیئت‌های فوتبال به لیست کمیته داوران اضافه شده بودند، بی‌آنکه هیچ مزیت خاصی به لحاظ دانش یا حتی آمادگی جسمانی داشته باشند و این مسئله در بسیاری از بازی‌ها نیز مشهود بود.

اینکه کمیته داوران فدراسیون فوتبال در پی برگزاری کلاس‌های آموزشی با حضور مدرس کاربلد فیفا باشد، اتفاق خوبی است که می‌تواند باعث ارتقای سطح دانش داوران شود. با این وجود حتی ارتقای دانش نیز به تنهایی نمی‌تواند کارساز باشد اگر داوران آمادگی جسمی لازم را نداشته باشند و تنها به واسطه رابطه‌ها و لابی‌های قوی نا‌م‌شان در لیست رد شده باشد. مسئله‌ای که در تست‌های استانی به وفور دیده می‌شود، اما با وجود انتقاد‌های بسیار هرگز طی سال‌های اخیر ترتیب اثری به آن داده نشده تا شاهد حضور داورانی با سطح کیفی بالا و عملکردی قابل قبول باشیم، به‌طوری‌که فغانی و بنیادی‌فر را می‌توان تنها داوران باقیمانده از نسل طلایی داوری ایران نامید و با شرایطی که طی سال‌های اخیر شاهد بودیم، بعید است که به زودی داورانی باکیفیت داشته باشیم که توان حضور در مجامع بین‌المللی را داشته باشند، وقتی هنوز در فوتبال ایران قضاوت‌های‌شان مورد قبول نیست!

اما آنچه در این میان نگرانی برخی را به دنبال داشته، نحوه برگزاری امتحان کتبی جهت تعیین سطح داوران در پی برگزاری کلاس‌های آموزشی است. اینکه آیا این تعیین سطح به درستی و براساس شایسته‌سالاری انجام می‌شود یا نتیجه آن مانند روندی است که طی سال‌های اخیر در جهت گزینش داوران در استان‌ها دنبال شده است! بی‌شک اگر این داستان پایانی شبیه به گزینش داوران در استان‌ها داشته باشد، برگزاری دوره‌های آموزشی هم هیچ‌گونه تأثیری در روند بهبود قضاوت‌ها نخواهد داشت. در غیر این صورت، اما می‌توان امیدوار بود که قرار است قدمی در راستای ارتقای سطح داوران برداشته شود. هرچند برگزاری کلاس‌های داوری به تنهایی راه گشا نیست و کمیته داوران بی‌شک بهتر از هر ارگان دیگری به این مسئله واقف است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار