تهیه سند احیای جنگل‌های زاگرس
کد خبر: 1095374
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004axK
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل و سندی تحت عنوان «سند احیای جنگل‌های زاگرس» تهیه شد.

کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل و سندی تحت عنوان «سند احیای جنگل‌های زاگرس» تهیه شد.
نقی شعبانیان، معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهارکرد: حساسیت خوبی در سطح ملی و دولت برای حفاظت از جنگل‌های زاگرس ایجاد و کارگروهی در همین رابطه به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور با عضویت وزرا و استانداران مناطق زاگرس نشین تشکیل شده‌است. وی با بیان اینکه در این کارگروه سند احیای جنگل‌های زاگرش به عنوان سندی بالادستی برای حفاظت از این جنگل‌ها مطرح شده‌است، افزود: ذیل این سند، اقدامات منطقه‌ای و بخشی نیز انجام خواهد شد.
معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یکی از این اقدامات را در راستای تعادل بیولوژیکی به جنگل‌های زاگرس، مشارکت واقعی مردم عنوان و اضافه کرد: وقتی مشارکت مردم را شاهد خواهیم بود که آنان منفعت خود را در حفظ جنگل‌های زاگرس بدانند، یعنی مردم نگران تخریب جنگل باشند.
شعبانیان با اشاره به در دست تهیه بودن طرح‌های جنگل‌داری اجتماعی در کشور ادامه داد: امسال این طرح به صورت پایلوت برای سه منطقه از کشور تهیه می‌شود که یکی از آن‌ها کردستان است و سال ۱۴۰۲ نیز اجرایی خواهد شد.
وی تأکید کرد: اگر توجه و حساسیت دولت و مردم را نسبت به در خطر‌بودن جنگل‌های زاگرس و ضرورت حفظ آن ایجاد کنیم، طی دو دهه قادر به نجات این جنگل‌ها خواهیم بود، البته این مهم نیازمند تخصیص اعتبارات مناسب است.
معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور وسعت جنگل‌های زاگرس را ۶ میلیون هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: این جنگل‌ها از حیث اقتصادی و معیشتی برای مردم و کاهش معضلات زیست‌محیطی به‌ویژه در مقابل ریزگردها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شعبانیان افزود: در سال‌های اخیر جنگل‌های زاگرس به دلایل انسانی و حوادث طبیعی از جمله خشکسالی‌های مداوم، استفاده بی‌رویه و نادرست و آتش‌سوزی‌های پی در پی وضع خوبی ندارد، در حالی که اگر می‌خواهیم امنیت غذایی و زیستی و توسعه پایدار داشته باشیم، باید به این جنگل‌ها توجه کنیم. وی یکی از مشکلات حاد امروز جنگل‌های زاگرس را وجود آفت و بیماری دانست و گفت: این آفات و بیماری‌ها نتیجه فعالیت‌هایی است که باعث به هم خوردن تعادل‌زیستی و اکولوژیکی بوم‌سازگان زاگرس شده‌است.
معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اضافه کرد: جوانه‌خوار، برگ‌خوار، بذرخوار بلوط و بیماری زغالی بلوط از جمله آفت‌هایی است که زاگرس را با خطر مواجه کرده‌است و اگر کنترل نشود، ممکن است بیماری‌های بیشتری شایع شود.
شعبانیان یادآور شد: این آفات جزو اکوسیستم زاگرس هستند و به خودی خود آفت محسوب نمی‌شوند، اما زمانی به آفت تبدیل شد که تعادل زیستی به هم خورد و این موجودات طغیان کنند. وی مقابله با این آفت‌ها را نیازمند کار علمی و برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت دانست و ادامه داد: در کوتاه‌مدت باید سمپاشی در جنگل‌های زاگرس انجام شود تا کانون بحرانی طی سه، چهار سال نجات پیدا کند؛ البته سمپاشی به صورت ترکیبات بیولوژیکی انجام می‌شود که کم‌خطر بوده و عواقب کمتری خواهد داشت.
به گزارش مهر، معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تأکید کرد: این سمپاشی‌ها نیز نباید طولانی‌مدت انجام شود و اگر فقط متکی به این روش باشیم، ممکن است عوارض نامطلوبی برای جنگل به‌ویژه حشرات و موجودات زنده داشته‌باشد، بنابراین پس از بازه زمانی سه، چهار ساله باید متوقف شود، ضمن اینکه زمان سمپاشی در هر منطقه باید به تشخیص کارشناسی کمیته گیاه‌پزشکی و اکولوژیکی در هر منطقه صورت گیرد. شعبانیان با اشاره به اینکه در میان مدت نیز پوشش جنگل‌ها باید متراکم و احیا شود، اظهار کرد: ضروری است سعی کنیم طی برنامه‌ای ۱۰ تا ۲۰ ساله، تعداد درخت در هکتار این جنگل‌ها را افزایش دهیم تا نور آفتاب به کف جنگل نرسد و تعریض و تبخیر کمتر شود. از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتار استان کردستان، بیش از ۳۷۴هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد.
گفتنی است جنگل‌های استان کردستان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی هستند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت بالایی است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار