لحظه‌شماری فوتبال برای هشتم شهریور
کد خبر: 1095190
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004auM
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
از ممنوعیت حضور بازنشسته‌ها تا کاندیداتوری ماجدی
پروسه برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در حال انجام است تا انتخابات در موعد مقرر، هشتم شهریور برگزار شود. سایت فدراسیون جزئیات انتخابات پیش‌رو را اعلام کرده و براساس آن کاندیدا‌ها از سه‌شنبه می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.
شیوا نوروزی

پروسه برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در حال انجام است تا انتخابات در موعد مقرر، هشتم شهریور برگزار شود. سایت فدراسیون جزئیات انتخابات پیش‌رو را اعلام کرده و براساس آن کاندیدا‌ها از سه‌شنبه می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.
بلاتکلیفی فدراسیون فوتبال هنوز پابرجاست و همه منتظرند ببینند نتیجه مجمع شهریورماه چه خواهد شد. اینکه مدیریت فعلی تلاش می‌کند همه چیز سر موعد مقرر انجام شود را باید به فال نیک گرفت، اما اینکه چه کسانی قرار است برای تصدی پست ریاست اقدام کنند و در نهایت چه کسی جانشین عزیزی‌خادم خواهد شد، دغدغه اصلی فوتبالی‌ها محسوب می‌شود.

عزل «خوبان عالم» از فدراسیون فوتبال اوایل ماه پیش قطعی شد و از آن زمان عزیزی‌خادم و طرفدارانش فهمیدند دیگر شانسی برای بازگشت به ساختمان سئول ندارند. در عوض بسیاری دیگر به تکاپو افتاده‌اند تا از فرصت مهیا شده به سود خود بهره ببرند. شیفتگان ریاست فدراسیون برای تصاحب میز و صندلی عزیزی‌خادم کمر همت بسته‌اند تا به هر شکل ممکن خود یا یکی از اعضای حلقه خود به این موفقیت دست پیدا کنند. بر این اساس منتخبان مجمع هشتم شهریور، مسئولیت‌شان ۹ اسفندماه ۱۴۰۳ به پایان خواهد رسید.
در توضیحات منتشر شده در سایت فدراسیون آمده است: «رئیس فدراسیون، نواب رئیس پیشنهادی و عضو هیئت‌رئیسه بر اساس پستی که برای آن نامزد شده‌اند توسط مجمع عمومی انتخاب می‌شوند. هر یک از نامزد‌های پست ریاست باید از پنج نفر از اعضای مجمع عمومی، تأییدیه اخذ کنند. هیچ شخصی نمی‌تواند بیش از سه دوره متوالی یا متناوب در هیئت‌رئیسه فدراسیون باشد (چه به‌عنوان رئیس، نایب‌رئیس یا سایر اعضای هیئت‌رئیسه). هیچ یک از اعضای هیئت‌رئیسه نمی‌توانند به‌صورت همزمان رئیس، معاون یا عضو یکی از ارکان مستقل فدراسیون، نماینده یکی از اعضای فدراسیون در مجمع فدراسیون، دبیرکل فدراسیون، داور فعال فوتبال، فوتسال یا فوتبال ساحلی، واسطه نقل و انتقالات، کارگزار مسابقات، رئیس، معاون یا عضو کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون باشند.

ثبت‌نام از کاندیدا‌ها در حالی این هفته آغاز می‌شود که هنوز تکلیف شهره موسوی، نایب‌رئیس و یکی از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون مشخص نشده است. موسوی به دلیل مشکلات قضایی در زندان بسر می‌برد و این مسئله اعتراضات زیادی را به همراه داشته و حتی رسمیت جلسات هیئت رئیسه را نیز زیر سؤال برده است. دبیرکل فدراسیون این مسئله را یکی از چالش‌های انتخابات خوانده است. حسن کامرانی‌فر با تأکید بر این موضوع اظهار داشت: «مطابق با اساسنامه فدراسیون که صراحتاً اعلام کرده اگر پستی بلاتصدی یا فردی عزل شود و استعفا دهد یا اینکه فوت کند، می‌توانیم برای آن پست جایگزین انتخاب کنیم. یک مورد دیگر هم عدم حضور چهار جلسه‌ای در جلسات هیئت‌رئیسه برای اعضا و شش جلسه‌ای برای رئیس فدراسیون است. هنوز چهار جلسه هیئت‌رئیسه برگزار نشده است که خانم موسوی شرکت نکرده باشد. ما باید طبق اساسنامه پیش برویم و این اجازه را نداریم که در مورد نایب‌رئیس بانوان و خانم موسوی تصمیم‌گیری کنیم. پرونده خانم موسوی خارج از فوتبال است و اگر ارکان قضایی فدراسیون ورود می‌کردند، ممکن بود قبل از ۷۰ روز وضعیت او هم مشخص شود، ولی الان این موضوع خارج از فدراسیون فوتبال است. یکی از عواملی که می‌توان درباره آن اتفاقات فدراسیون فوتبال را بررسی کرد عدم حضور نواب رئیس است و این موضوع لطمه بزرگی به ما زده است. با اتفاقاتی که افتاد، دوستان ما در حال بررسی هستند و پیشنهادات زیادی برای تغییر اساسنامه وجود دارد، ولی باید ابتدا تکلیف رئیس و نواب رئیس اول و دوم مشخص شود. بسیاری از اعضای مجمع پیشنهاد تغییر اساسنامه را دارند. کاملاً مستقل و بی‌طرف هستم و کار‌ها را پیش می‌برم و به نفع و علیه کسی اتفاقی نمی‌افتد. تیم ما برای برگزاری مجمع کارش را انجام می‌دهد.»

میرشاد ماجدی برای ریاست فدراسیون خیز بلندی برداشته است. سرپرست فعلی اواخر بهمن‌ماه سال گذشته بعد از عزل موقت عزیزی‌خادم به این سمت رسید و با اینکه در این مدت فوتبال حواشی زیادی به خود دیده، اما این مسائل باعث نشده ماجدی قید فدراسیون را بزند. با این حال بحث ثبت‌نام او در انتخابات به عنوان سرپرست فعلی واکنش‌هایی را به همراه داشته، اما دبیرکل آب پاکی را روی دست منتقدان ریخت و اعلام کرد ماجدی برای ثبت‌نام نیازی به استعفا ندارد: «در اساسنامه به این موضوع اشاره نشده است که اعضای هیئت‌رئیسه اگر بخواهند در پست دیگری در انتخابات شرکت کنند باید استعفا بدهند. زمانی که در اساسنامه اشاره‌ای نشده است ما نمی‌توانیم نظر بدهیم. ماجدی خودش باید درباره ثبت‌نامش نظر بدهد و تا این لحظه اطلاعی از این موضوع ندارم. با توجه به اساسنامه، او احتیاجی به استعفا ندارد.»

بحث ورود بازنشسته‌ها به انتخابات فدراسیون‌ها از جمله فدراسیون فوتبال همواره یکی از موارد حاشیه‌ای بوده است. براساس اظهارات کامرانی‌فر تنها سه نفر از مدیران آتی فدراسیون نباید بازنشسته باشند: «باید به این نکته توجه داشت که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال مجزا هستند. ما براساس اساسنامه یک نهاد مستقل هستیم. رأی دیوان عدالت اداری هم برای فدراسیون فوتبال آمده است که شامل نهاد دولتی نمی‌شود. البته فدراسیون فوتبال به این دلیل که منابع دولتی دارد باید قوانین دولتی را هم رعایت کند و مطابق با قوانین دولتی؛ رئیس فدراسیون، دبیرکل و خزانه‌دار نمی‌توانند بازنشسته باشند. صراحتاً این سه نفر اعلام شده‌اند و در هیئت‌رئیسه کسانی را داریم که بازنشسته هستند. تا زمانی که فدراسیون فوتبال منابع دولتی دارد باید از قوانین پیروی کند.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار