«جادوگر» فاقد بستر‌سازی دراماتیک اجرای استاندارد
کد خبر: 1093918
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004aZq
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲
افشین علیار

سریال جادوگر، تازه‌ترین اثر مسعود اطیابی به دنبال آثار سینمایی‌اش یک اثر ضعیف و بی‌کیفیت است. اگر این سریال ۲۰ سال پیش ساخته می‌شد شاید بعضی از تک‌نما‌های آن خنده‌آور بود، اما در برهه کنونی این سریال یکی دیگر از ضعیف‌ترین سریال‌هایی است که از نماوا پخش می‌شود. نه فیلمنامه‌ای وجود دارد و نه فراز و فرود دراماتیک، سراسر سریال شوخی‌های هجو و تاریخ انقضا گذشته است که به دوره کنونی ربطی ندارد و انگار اطیابی، کمدی را با لودگی و مسخره‌بازی اشتباه گرفته است.
او دقیقاً کمدی را به تمسخر گرفته و با چند بازیگر ضعیف سعی کرده سریال کمدی بسازد که البته جادوگر به شبه‌کمدی هم نرسیده و هیچ کدام از عناصر کمدی را ندارد، حتی احمد مهرانفر هم که روزگاری جزو بازیگران خوب و حرفه‌ای سینما و تئاتر بود در اینجا آنقدر لوس‌بازی درمی‌آورد که انگار یک بازیگر مبتدی است. اساساً کلیت جادوگر براساس موقعیت‌های بداهه شکل گرفته و هیچگونه ظرافتی در شکل‌گیری سکانس‌ها دیده نمی‌شود.
دیالوگ‌های چندپهلو و ایجاد موقعیت‌های جنسی تکراری دیگر مخاطب را نمی‌خنداند. فضای آثار اطیابی به فیلم‌های شانه تخم‌مرغی دهه ۸۰ شباهت دارد، آثاری بی‌محتوا که فقط باید ساخته می‌شدند، مخاطب امروز سینما از کمدی توقع دیگری دارد اینکه بازیگری مثل احمد مهرانفر بخواهد برقصد دیگر نمی‌تواند جذابیتی داشته باشد، از سوی دیگر اطیابی قصد داشته سریالی درباره نقد رمالی و جادو و جمبل بسازد، اما چرا این اندازه سست و الکن! او می‌توانست درباره خرافات در جنوب کشور سریالی به مراتب استاندارد بسازد، اما بهتر دانسته از احمد مهرانفر که برای او دینامیت را بازی کرده استفاده کند، اما او و جواد رضویان به عنوان یک زوج نتوانسته‌اند حتی برای لحظه‌ای بار کمدی به‌وجود بیاورند، به این دلیل که فیلمنامه به‌طور کامل و منسجم نوشته نشده و موقعیت‌های به‌وجود آمده هم به شدت باسمه‌ای و ناکارآمد است و کمدی در کار نیست بیشتر احساس می‌شود این سریال بر اساس شوخی‌نویسی‌های پیش‌پا‌افتاده شکل گرفته است.
جادوگر فاقد ارزش‌های یک سریال استاندارد است، به طوری که از قسمت اول تا ششم هیچ کشمکشی در روند دراماتیک آن احساس نمی‌شود. کارگردان گفته است مخاطب صبور باشد و در ادامه سریال جذاب‌تر می‌شود! اما آقای کارگردان نمی‌داند که یک سریال باید از قسمت اول تا چهارم مخاطب کسب کند، یعنی باید آنقدر جذابیت داشته باشد تا مخاطب بتواند با آن همراه باشد. اضافه کنید که مخاطب باید تا چه زمانی اشتراک نماوا بخرد تا سریال جذاب شود!
به نظر می‌رسد کارگردان با ژانر کمدی و مخاطب شوخی دارد، چگونه می‌شود یک سریال با عناصر حداقلی هم ساخته نشده باشد و بعد توقع داشته باشیم که در قسمت‌های آینده مخاطب با آن همراه شود! سریال جادوگر نه بستر‌سازی دراماتیک دارد و نه یک اجرای استاندارد، به نوعی که انگار با مجموعه آیتم سروکار داریم. عدم انسجام در روایت باعث شده کارگردانی هم در کار نباشد، چند بازیگر با بدترین بازی‌هایشان دور هم جمع شده‌اند و به‌طور بداهه دیالوگ می‌گویند. دیالوگ‌هایی که بیشتر شبیه به تکه‌پرانی‌های کوچه و خیابان است. در چنین شرایطی مخاطب چرا باید پولش را دور بریزد و اشتراک بخرد تا سریال ضعیفی مثل جادوگر را ببیند؟
اطیابی با پول‌هایی که از فروش دینامیت به دست آورده، آثاری می‌سازد که می‌شود بی‌تفاوت از کنار آن‌ها گذشت. سریال جادوگر فقط یک نکته دارد و آن اینکه چگونه می‌شود یک سریال به این اندازه بد ساخت که مخاطب اشتیاقی به دیدن آن نداشته باشد. تنزل کیفیت در سریال‌های پلتفرمی، روزافزون شده است. اگر جلوی این روند نزولی در کیفیت آثار گرفته نشود مخاطب قید آثار سینمایی و سریالی را به کلی خواهد زد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار