پوتین: دوران جهان تک قطبی به پایان رسیده است
کد خبر: 1093185
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004aO1
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۲
رئیس جمهوری روسیه گفت: باوجود تلاش منتفعان از جهان تک قطبی برای حفظ آن به هر قیمتی، باید گفت جهان قطبی به پایان رسیده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین این مطلب را طی یک سخنرانی ویدئوکنفرانسی در اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ بیان کرد. رسانه‌های روسیه، مخاطب اظهارات پوتین درباره پایان یافتن جهان تک قطبی را آمریکا ارزیابی کرده اند.

سخنرانی پوتین قرار بود یک ساعت پیش انجام شود که سخنگوی کاخ کرملین از به تعویق افتادن این سخنرانی به خاطر حمله سایبری خبر داد.

اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ روز چهارشنبه شروع شد و تا شنبه ادامه دارد.

رسانه‌های روسیه، تحولات اقتصادی جهان تحت تاثیر بحران اوکراین را یکی از موضوعات اصلی سخنرانی پوتین در اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ عنوان کرده اند.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه به نظریه «میلیارد طلایی» مطرح شده از سوی نظریه پردازان غربی نظام بین الملل اشاره کرد و افزود: کشور‌های موسوم به «میلیارد طلایی» همچنان بر این باورند که برتر هستند و بقیه جهان را مستعمره خود می‌دانند.
پوتین تصریح کرد: نخبگان حاکم بر غرب در دنیایی رویایی زندگی می‌کنند و نمی‌خواهند تغییرات نوظهور در جهان را باور کنند.

پوتین با بیان اینکه بعد از جنگ سرد، آمریکا منافع ملی خود را مقدس عنوان کرد که نباید تضعیف شود، کشور‌های غربی را به تضعیف عمدی پایه‌های نظم بین المللی برای ارضای توهمات ژئوپلیتیک خود متهم کرد.

وی گفت: اتحادیه اروپا حاکمیت سیاسی خود را از دست داده است، نخبگان آن با آهنگ دیگران می‌رقصند و به جمعیت خود آسیب می‌رسانند

پوتین افزود: تحولات کنونی جهان نتیجه وقایع ماه‌های اخیر از جمله عملیات ویژه نیست، همه چیز از مدت‌ها قبل به دلیل سیاست‌های غیرمسئولانه گروه ۷ آغاز شده است

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: در طول دهه‌های گذشته، مراکز قدرت جدیدی بر روی کره زمین شکل گرفته است. هر یک از آن‌ها سیستم سیاسی و نهاد‌های عمومی مختص خود را توسعه داده و مدل‌های رشد اقتصادی خود را پیاده‌سازی می‌کنند.

پوتین با بیان اینکه هر کدام از این مراکز جدید قدرت حق دارند تا برای حفظ استقلال ملیشان از خود محافظت کنند، تصریح کرد: انقلاب و تغییر در جغرافیای سیاسی، اقتصاد جهانی، حوزه فناوری و کل نظام روابط بین الملل یک واقعیت است.

وی، تضعیف ارز‌ها و کاهش اعتبار کسب و کار‌ها در جهان را نتیجه اقدامات کشور‌های غربی اعلام کرد و گفت: آمریکا می‌تواند پول هر شخص، گروه یا دولتی را صرفاً به خاطر مخالفت با سیاست‌های این کشور به سرقت ببرد.
منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار