خرمشهر‌های پیش رو و الزامات آن
کد خبر: 1089869
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZWX
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷
داود عامری

همه ملت‌های ریشه‌دار جهان، روز‌های تاریخی بزرگی دارند که به نماد بزرگی و غرورآفرینی برای آن‌ها تبدیل شده است. ملت ایران نیز به جهت سابقه تاریخی طولانی‌تر، روز‌های پرشکوه بیشتر و گاهی غم انگیزتر نیز دارد که به مرور تبدیل به یک روز بزرگ ملی شده و در تقویم ملی ثبت و ضبط شده اند.
یکی از روز‌های غرورآفرین در تقویم ایران اسلامی، سالروز آزادی خرمشهر با جمله معروف حضرت امام (ره) – خرمشهر را خدا آزاد کرد- است که در خاطر ایرانیان حس خوب پیروزی را تداعی می‌کند و یادآور می‌شود که رهبری مقتدر، اراده ملی، همکاری صمیمانه می‌تواند ناممکن‌ها را ممکن کند و این همان دست خداوند است که همراه جمعیت است.
نگاهی به شرایط ایران اسلامی و دشمن بعثی در روز‌های آزادسازی خرمشهر نشان می‌دهد که هیچ کارشناس نظامی امکان چنین عملیات بزرگی را در ذهن خود هم تصور نمی‌کرد، چرا که در یک سوی جبهه دشمنی با سال‌ها و ماه‌ها برنامه ریزی و آمادگی برای یک تهاجم همه‌جانبه با پشتیبانی قدرت‌های بزرگ قرار دارد و در سوی دیگر این جبهه، ملتی تازه انقلاب کرده که در آن سازمان نیرو‌های مسلح هنوز خود را با شرایط حاکمیتی جدید وفق نداده بود و در داخل نیز اداره کشور به ثبات نرسیده بود، لذا دو نیروی نا متقارن و غیر هم وزن در برابر هم قرار گرفته اند.
اما آنچه اکثر کارشناسان به آن توجه نکرده بودند، جایگاه رهبری ولایی، انگیزه فوق العاده جوانان ایران اسلامی و اعتقاد به رهبری خود و ایمان به وجوب دفاع از اسلام و ایران، همبستگی و عزم ملی برای دفاع در برابر متجاوز بود. باید گفت که رمز پیروزی در عملیات آزادسازی خرمشهر عزیز، اعتماد و اعتقاد قلبی به رهبری حضرت امام (ره)، اتحاد و یکپارچگی و همسیر شدن نیرو‌های فعال و حاضر در صحنه دفاع و اراده و حمایت قاطبه مردم از رزمندگان حماسه ساز بود. این عوامل باعث شد تا دفتر پر حماسه تقویم ملت ایران به یکی دیگر از روز‌های بزرگ و غرورآفرین مزین گردد؛ و هرسال یاد و خاطره این روز بزرگ به یک جشن ملی برای مردم ایران تبدیل شود.
علاوه بر نمادین بودن سالروز آزادی خرمشهر پر غرور و پیروزی ملت بزرگ ایران، اهمیت دیگر سوم خرداد سال ۶۱ برای امروز ما، درس‌هایی است که از آن باید آموخت. به عبارت دیگر ما خرمشهر‌های بزرگ‌تری برای آزادی داریم، همان که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود فرمودند که ما خرمشهر‌هایی در راه داریم. این خرمشهر‌ها می‌تواند در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و هر آنچه که نیاز ملت ما برای سعادت و خوشبختی باشد، تعریف شوند؛ لذا از این بیان مقام معظم رهبری بهره برده و درس‌هایی را از پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیت المقدس برای امروز خود فرا می‌گیریم.
اولین درس توجه به اتحاد و یکپارچگی ملی برای تحقق اهداف بزرگ است. این مهم در حوزه‌های مختلف از طریق همدلی گروه‌ها و دسته‌های سیاسی در کنار رقابت سالم امکان تحقق دارد. آنچه مهم است ما باید برای پیروزی در اهداف ملی از همدیگر سبقت بگیریم و اگر این اتفاق به دست رقیب ما زودتر محقق می‌شود از آن حمایت کنیم و نگران آن نباشیم که پیروزی به نام چه کسی نوشته می‌شود، بلکه هدف رسیدن به اهداف عالی و فتح مشکلات است. این وضعیت در رقابت‌های سیاسی نشاط و تحرک را نیز به جامعه باز خواهد گرداند و نتیجه آن حمایت ملی از طرح‌های مختلف احزاب، دولت‌ها و جناح‌ها فارغ از گرایش‌های سیاسی آن‌ها خواهد بود. تردید نداریم در چنین شرایطی به عنوان مثال ارزش و جایگاه دولت‌ها به سبب کارآمدی آن‌ها در بین مردم تعریف خواهد شد، همان طور که امروز در ایران اسلامی در روز بزرگداشت آزادی خرمشهر هیچ کس به ذهن خود خطور نمی‌دهد که کدام سازمان نظامی در این پیروزی چه نقشی داشته است، بلکه یک افتخار ملی است که به دست فرزندان غیور و حماسه ساز ملت ایران رقم خورده است و مهم آزادی خونین شهر از زیر چکمه‌های سربازان دشمن بود.
دومین درس بزرگ آزادسازی خرمشهر، باز گویی نیاز امروز ما برای فائق آمدن به مشکلات ریز و درست در سطح کشور در سایه اتحاد ملی و داشتن روحیه برای پیروزی است. افکار عمومی ما باید به آینده روشن نظام باور داشته باشند و تقویت این باور منجر به حمایت ملی و نشاط اجتماعی برای تقویت کارگزاران نظام خواهد شد. امروز کشور ما همانند روز‌های پیروزی رزمندگان دفاع مقدس در سوم خرداد، نیازمند عزم ملی برای مقاومت در برابر مشکلات و مطالبه یک پیروزی بزرگ همانند حماسه آزادسازی خرمشهر هستند.
باید به خاطر داشته باشیم که تا زمانی که اراده ملی برای تحقق درست یک تصمیم و سیاست‌گذاری شکل نگیرد، شاهد پرواز پرنده موفقیت نخواهیم بود، از این رو به نظر می‌رسد که یکی از حلقه‌های مفقوده امروز کشور در تصمیمات بزرگ، ناکارآمدی در همراه‌سازی عزم ملی است؛ بنابراین سومین درس بزرگ توجه به الزامات و پیش زمینه‌های لازم و آماده‌سازی آن‌ها برای اقدامات بزرگ است. همانطور که در ابتدای این یادداشت اشاره شد پیروزی بزرگ عملیات بیت المقدس حاصل پیش زمینه‌ها و اقدامات مهمی بود که آن‌ها را به طور خلاصه در اتحاد و یکپارچگی ملی، همکاری و هماهنگی نیرو‌های حاضر در میدان نبرد و همدلی برای یک هدف بزرگ می‌توان برشمرد؛ لذا برای فتح خرمشهر‌های دیگر لازم است از تجربه پیروزی بزرگ خرمشهر با توکل به خداوند، ابتدا الزامات و مقدمات را به درستی فراهم کنیم. خوشبختانه به لطف خداوند منابع لازم همانند وسعت و تنوع جمعیتی، مواهب طبیعی، اراده ملی و دانش به روز برای موفقیت طرح‌های بزرگ ملی در کشور وجود دارد که نیازمند ایجاد اعتماد ملی، برنامه ریزی دقیق، عملیاتی و مشارکت دادن سازماندهی شدن همه مردم برای تحقق نتایج بزرگ است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار