عروج ۵۶۷ رزمنده طلبه و روحانی در کربلای ۵
کد خبر: 1089560
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZRY
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
نگاهی به آمار شهدای روحانی کل کشور از پیش از انقلاب تاکنون
کنگره ۴ هزار شهید روحانی کشور روز چهارم خرداد در قم برگزار می‌شود. این آمار (۴ هزار شهید) آن هم به نسبت جمعیت روحانیون کشور، مؤید حضور چشمگیر این قشر به دیگر اقشار در عرصه‌های مختلف انقلاب، دفاع مقدس، دفاع از حرم و... است
علیرضا محمدی

کنگره ۴ هزار شهید روحانی کشور روز چهارم خرداد در قم برگزار می‌شود. این آمار (۴ هزار شهید) آن هم به نسبت جمعیت روحانیون کشور، مؤید حضور چشمگیر این قشر به دیگر اقشار در عرصه‌های مختلف انقلاب، دفاع مقدس، دفاع از حرم و... است. چنانچه گفته می‌شود روحانیون نسبت جمعیت‌شان ۱۰ برابر دیگر اقشار شهید داده و با احتساب ۳ هزار جانباز و ۳۰۰ آزاده، شش برابر دیگر قشرها، جمعیت ایثارگر اعم از شهید، جانباز و آزاده دارند.
شهدای روحانی پیش از انقلاب
در آماری که اخیراً از سوی حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه به مناسبت برگزاری قریب الوقوع کنگره شهدای روحانی منتشر شد، تعداد شهدای روحانی که پیش از انقلاب در زندان‌های رژیم طاغوت به شهادت رسیده‌اند، ۲۳ شهید عنوان شده است. همین آمار به ۹۷ شهید روحانی از نهضت مشروطه تا پیروزی انقلاب اشاره کرده است. هرچند طبق گفته مسئولان برگزاری کنگره، آمار شهدای روحانی پیش از انقلاب هنوز به صورت دقیق تعیین نشده است؛ لذا می‌توان این انتظار را داشت که آمار ذکر شده بعد‌ها تغییر یابد.
دفاع مقدس و اوج حضور روحانیون.
اما آنچه آمار شهدای روحانی را به یکباره تغییر داده و آمار‌های شگفت انگیزی را پیش‌روی‌مان قرار می‌دهد، حضور گسترده طلاب و روحانیون در دفاع مقدس است. از اولین ماه شروع دفاع مقدس که شیخ شریف قنوتی در خط مقدم نبرد و کوچه پس کوچه‌های خرمشهر توسط بعثی‌ها به شهادت رسید، تا مرداد ماه ۱۳۶۷ که شعله‌های جنگ به شکل عملی در جبهه‌ها فروکش کرد، قشر روحانی ۳ هزار و ۶۴۱ شهید را در دفاع مقدس تقدیم کشور و نظام اسلامی کرد. (۳ هزار و ۲۶۰ شهید بسیجی و ۳۸۱ شهید با عضویت سپاهی که در جبهه‌ها آسمانی شدند.)
نکته جالب در آمار ارائه شده توسط کنگره شهدای روحانی کشور، دقت موشکافانه این آمار در خصوص تعداد و ماهیت شهدای روحانی پس از انقلاب است. در خصوص همین شهدای روحانی دفاع مقدس حتی تعداد شهدای برخی از عملیات‌ها به صورت تفکیکی ارائه شده است. به عنوان نمونه در عملیات بزرگ کربلای ۵، طلاب و روحانیون آمار خیره کننده ۵۶۷ شهید را تقدیم کرده‌اند. یا عنوان شده که روحانیون در استان تهران ۷۵۰ شهید دارند که از این آمار تنها ۳۰۰ شهید خاص تهران بزرگ است.
همچنین آن‌طور که حجت‌الاسلام حاجی صادقی عنوان کرد، دقت نظر در احراز روحانی یا طلبه بودن شهدا تا به آنجا پیش رفته است که حتی شهید شاخصی، چون سیدمحمد حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه که سال گذشته به همرزمان شهیدش پیوست نیز جزو آمار شهدای روحانی ذکر نشده است. چرا که «شهید حجازی پیش از انقلاب شاگرد آیت‌الله قدوسی و آیت‌الله بهشتی بود و پس از پیروزی انقلاب به سپاه پیوست» لذا حتی این شهید شاخص نیز، چون در زمان شهادت به طلبگی مشغول نبوده جزو آمار شهدای روحانی محسوب نشده است.
۳ هزار و ۸۹۰ شهید
۳۵ شهید روحانی مدافع حرم، ۱۵۶ شهید روحانی ترور، ۹۳ شهید روحانی مفقودالاثر و... آمار‌های دیگری از شهدای قشر روحانیت کشور است که با احتساب شهدای قبل از انقلاب و شهدای دفاع مقدس این قشر و همین طور دو شهید روحانی حادثه تروریستی اخیر در حرم مطهر امام رضا (ع) به صورت دقیق آمار کلی ۳ هزار و ۸۹۰ شهید روحانی کشور را ارائه می‌دهند. ذکر این نکته نیز ضروری است که، چون ۷۰۰ شهید طلبه وجود دارند که هنوز طلبگی آن‌ها محرز نشده، این امکان وجود دارد که آمار شهدای روحانی تا ۴۵۰۰ شهید نیز افزایش یابد.
در پایان به برخی از آمار‌های جالب شهدای روحانی به تفکیک ماهیت و کسوت این شهدای عزیز اشاره می‌کنیم: ۳۰ شهید روحانی مجتهد مسلم، ۱۸۱ شهید سطح عالی چهار حوزه، ۷۰ شهید روحانی غواص، ۵۴۶ شهید روحانی سادات، ۲۲ روحانی شهید در جایگاه فرماندهی قرارگاه، لشکر، تیپ و ۲۲۲ شهید روحانی در مسئولیت‌های گردان و گروهان و نقش‌های کلیدی و ۵۰ شهید روحانی در مسئولیت تبلیغات جبهه و جنگ و...

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار