فناوری سبک‌سازی ساختمانی ایران ۲۰ درصد بهتر از اروپا
کد خبر: 1089287
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZN9
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
علیرضا سزاوار

محققان ایرانی برای نخستین‌بار در جهان، فناوری جدیدی را در صنعت ساختمان با نام تجاری کانتون (Contunn) ثبت اختراع کردند. این فناوری باعث سبک‌سازی و توان عایق‌کاری بهتر در ساختمان‌های مختلف می‌شود. آزمایش این فناوری در دانشگاه‌های معتبر و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ثابت کرده که ۲۰ درصد از فناوری اروپایی بهتر است که در کشور زلزله‌خیز ایران اهمیت زیادی دارد.

در ساختمان‌سازی کنونی استفاده از مصالح سنتی مثل آجر، سنگ، بلوک سفالی و بتن سیمانی رواج بسیار زیادی دارد. این مصالح به عنوان عایق حرارتی و صوتی معایب زیادی از خود نشان داده‌اند. متولیان ساخت و ساز هم نسبت به حل این مشکل جدیتی زیاد از خود نشان نداده‌اند. ساخت خانه با کیفیت پایین ما را در برابر حوادثی، چون سیل و زلزله هم آسیب‌پذیر می‌کند.
بالاتر از فناوری آلمان و ایتالیا
در ایران خدمات فنی و مهندسی در حوزه ساختمان‌سازی توسعه زیادی داشته‌است. در سال‌های اخیر، فناوری‌های جدید در صنعت ساخت و ساز، مصالح جدیدی هم در این حوزه تولید کرده‌است. در حوزه ساختمان سازی، سبک کردن وزن ساختمان و ایجاد عایق‌های حرارتی - رطوبتی مناسب، علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی در مقابل حوادث بیرونی هم به پایداری سازه کمک می‌کند.
در نتیجه سبک‌سازی ساختمان راهی برای جلوگیری از خسارات ناشی از خرابی، کاهش هزینه‌ها، پایدارسازی بیشتر سازه به خصوص در مقابل بلایای طبیعی است.
کشور‌های آلمان و ایتالیا فناوری‌های مختلفی برای کاهش وزن بتنی سقف ابداع کرده‌اند. مدت‌هاست که برخی شرکت‌های ایرانی هم با پرداخت هزینه، نسبت به اخذ نمایندگی آن‌ها و ورود این تکنولوژی‌ها به کشور اقدام کرده‌اند. فواید این فناوری‌ها هم موجب شده که سازندگان از این روش‌ها استقبال کنند. اکنون محققان ایرانی برای نخستین‌بار در جهان فناوری جدیدی را در صنعت ساختمان با عنوان «دال بتنی حفره‌دار دو طرفه» با نام تجاری کانتون (Contunn) ابداع و ثبت اختراع کرده‌اند. محصول این فناوری دانش‌بنیان باعث سبک‌سازی و ایجاد دهانه‌های بزرگ در ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف می‌شود.
مناسب با اقلیم زلزله‌خیز ایران
مدیرعامل شرکت فناور «آبراک طرح» درباره زمینه فعالیت این شرکت فناور در بخش ساختمان‌سازی به خبرگزاری صدا و سیما گفت: از آنجایی که کاهش وزن ساختمان عامل مهمی در مقاومت سازه در زمان وقوع زلزله است، هر تلاشی برای کاهش وزن ساختمان می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.
علی بهاور افزود: فناوری ابداع شده توسط این مجموعه با توجه به مدل‌سازی‌های کامپیوتری و تست‌های آزمایشگاهی که همگی در دانشگاه‌های معتبر و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شده‌است، نشان می‌دهد این روش می‌تواند وزن اسکلت ساختمان را تا حدود ۲۰ درصد نسبت به فناوری‌های اروپایی کاهش دهد و این امر در کشور زلزله‌خیز ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است. مدیر عامل شرکت آبراک طرح تصریح کرد: با توجه به عملکرد بهتر این فناوری ابداعی نسبت به نمونه‌های خارجی، نسبت به ارائه اظهارنامه بین‌المللی ثبت اختراع (PC) به کشور سوئیس اقدام کردیم. با ثبت آن در کشور‌های مختلف علاوه بر جلوگیری از کپی‌برداری، برای کشور نیز ارزآوری خواهیم داشت. بهاور درباره اینکه چه حمایت‌هایی تا کنون از شما در این زمینه شده‌است، افزود: با توجه به اینکه شرکت ما یک شرکت فناور و دارای ثبت اختراع است. مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب فضایی را برای استقرار تیم تحقیق و توسعه شرکت با هزینه پایین به ما اختصاص داد. ولی درخواست‌های ما برای امکانات حمایتی دیگر از نهاد‌هایی مانند معاونت فناوری ریاست جمهوری و کانون پتنت ایران به جایی نرسید.
درد دل‌های یک کارآفرین
مدیر عامل شرکت آبراک طرح گفت: در حال حاضر این تکنولوژی با سرمایه شخصی، تمام مراحل تحقیق و توسعه، ثبت اختراع، انجام آزمایش‌های مختلف، اخذ تأییدیه‌های لازم، ساخت نمونه اولیه، تجاری سازی، ساخت قالب تزریق و تولید انبوه را پشت سرگذاشته است. خوشبختانه مورد استقبال زیادی هم از طرف سازندگان قرار گرفته و در هشت استان کشور و در بیش از ۳۰ طرح عملیاتی شده‌است.
بهاور یادآور شد: با توجه به شرایط سخت اقتصادی و تمام شدن ذخایر مالی شرکت، در حال حاضر با وجود تقاضای زیاد بازار، قادر به تأمین همه نیاز صنعت ساختمان نیستیم. این در حالی است که اگر سازمان‌های مربوطه حمایت‌های لازم را از ما می‌کردند، می‌توانستیم برای کشور ارزآوری بسیار بالایی داشته‌باشیم. در حال حاضر صادرات ما فقط منحصر به اقلیم کردستان است. این فناور خاطر نشان کرد: در یک سال اخیر سرمایه‌گذار‌های شخصی زیادی برای مشارکت در این شرکت ابراز تمایل کرده‌اند، ولی از آنجایی که درخواست قسمت زیادی از سهام شرکت را دارند، برای ما و همکاران بسیار ناراحت‌کننده است که سهام شرکت را در این مقطع که زمان شکوفایی آن است از دست بدهیم. بهاور افزود: ما با امید به خدا پا به این عرصه گذاشتیم و تا این مرحله پیش رفته‌ایم و به امید خداوند و با پشتکار همکاران این مرحله را هم پشت سر خواهیم گذاشت و فقط از مسئولان توقع همکاری و دلسوزی بیشتر برای شرکت‌های فناور را داریم.
گفتنی است این فناوری همچنین باعث می‌شود تا بتوان فاصله بین ستون‌ها را افزایش و آزادی عمل بیشتری را برای طراحان و معماران فراهم کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار