خبرنگار فلسطینی را تک‌تیراندازان اسرائیلی کشتند
کد خبر: 1088572
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZBc
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۱
روزنامه‌های صهیونیستی:
رسانه‌های رژیم صهیونیستی در تازه‌ترین اعترافات درباره ترور خبرنگار شهید شبکه خبری الجزیره اذعان کردند که وی با سلاحی مجهز به دوربین تلسکوپ‌دار هدف قرار گرفته است. در شرایطی که صهیونیست‌ها می‌کوشند در تحقیقات در زمینه این ترور برای خود جایی باز کنند، گروه‌های فلسطینی بر مشارکت طرف‌های بین‌المللی تأکید دارند.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی در تازه‌ترین اعترافات درباره ترور خبرنگار شهید شبکه خبری الجزیره اذعان کردند که وی با سلاحی مجهز به دوربین تلسکوپ‌دار هدف قرار گرفته است. در شرایطی که صهیونیست‌ها می‌کوشند در تحقیقات در زمینه این ترور برای خود جایی باز کنند، گروه‌های فلسطینی بر مشارکت طرف‌های بین‌المللی تأکید دارند.

هنوز خاطره وحشی‌گری نظامیان صهیونیست در مراسم تشییع پیکر شیرین ابوعاقله فراموش نشده که برگ دیگری از جنایت رژیم صهیونیستی افشا شد. دیروز هاآرتص بدون اینکه نام یک مقام صهیونیست را افشا کند، به نقل از وی نوشت که یکی از نظامیان این رژیم به سمت نقطه‌ای که ابوعاقله در آن قرار داشته تیراندازی کرده است. نظامی یاد شده هنگام تیراندازی در خودروی جیپ نشسته بوده و سلاح وی مجهز به دوربین تلسکوپی بوده است. نظامی مذکور طی بازجویی گفته ابوعاقله را ندیده و نمی‌دانسته که به سمت وی شلیک می‌کند. یدیعوت آحارونوت دیگر رسانه صهیونیست‌ها نوشت تحقیقات این رژیم نشان می‌دهد که شیرین ابوعاقله با گلوله تک‌تیرانداز اسرائیلی کشته شده است.
تلاش برای گنجاندن صهیونیست‌ها در روند تحقیقات
پیش از این اعترافات، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته بود: «اسرائیل پیشنهاد انجام تحقیق مشترک در خصوص شرایط قتل شیرین ابوعاقله را به طرف فلسطینی ارائه کرده است.» پلیس رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحقیقاتی را درباره حمله نیرو‌های ارتش این رژیم به تشییع‌کنندگان پیکر شیرین ابوعاقله انجام خواهد داد. البته پلیس رژیم صهیونیستی در ادامه مدعی شد که نیروهایش در جریان مراسم مذکور با اقدامات خشونت‌آمیز تشییع‌کنندگان مواجه شده‌اند. در همین راستا، روزنامه اسرائیل هیوم به نقل از منابعی در پلیس این رژیم اعلام کرد که مقامات بلندپایه پلیس به شدت از عومر بارلیو، وزیر امنیت داخلی دولت این رژیم به دلیل درخواست از پلیس برای انجام تحقیقات درباره حمله به تشییع‌کنندگان پیکر ابوعاقله خشمگین هستند. این منابع تأیید کردند که بارلیو به جای حمایت از پلیس، آن را ناگزیر به تحقیق درباره حادثه مذکور کرد. منابع صهیونیست مذکور مدعی شدند که برخورد پلیس این رژیم با تشییع‌کنندگان با پرتاب سنگ به سوی نیرو‌های رژیم اشغالگر آغاز شده است.
ترس از پرچم فلسطین
عیساوی فریج، وزیر همکاری‌های منطقه‌ای دولت رژیم صهیونیستی در سخنانی اقدامات نیرو‌های پلیس این رژیم در جریان مراسم تشییع پیکر خبرنگار الجزیره و ضرب و شتم تشییع‌کنندگان را «فاجعه اخلاقی» خوانده است. وی گفت: «این اقدام وجهه اسرائیل را خراب کرد و من درک نمی‌کنم چرا پلیس از پرچم‌های فلسطین می‌ترسد.»
همزمان با موضع‌گیری صهیونیست‌ها، مقامات فلسطینی از طرف‌های بین‌المللی خواستند در تحقیقات درباره شهادت خبرنگار شبکه الجزیره مشارکت کنند. حسین الشیخ، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «ما از مشارکت تمامی طرف‌های بین‌المللی در انجام تحقیق در خصوص ترور شیرین ابوعاقله استقبال می‌کنیم.» وی همچنین تأکید کرد، اقدامات نیرو‌های رژیم صهیونیستی در جریان مراسم تشییع پیکر شیرین ابوعاقله، موضع فلسطینیان را در مخالفت با مشارکت اسرائیل در تحقیقات مربوط به ترور این خبرنگار شبکه الجزیره تقویت می‌کند. همچنین، چند سازمان فلسطینی و بین‌المللی شکایتی را در دیوان کیفری بین‌الملل علیه حملات برنامه‌ریزی شده رژیم صهیونیستی به خبرنگاران فلسطینی ارائه کرده و محاکمه عاملان این جنایات را خواستار شدند. مرکز بین‌المللی عدالت برای فلسطینی‌ها همراه با جمعیت وکلا و نمایندگانی از اتحادیه بین‌المللی خبرنگاران و اتحادیه خبرنگاران فلسطینی، شکایتی را درباره حملات برنامه‌ریزی شده رژیم صهیونیستی علیه خبرنگاران فلسطینی برای ارائه به دیوان بین‌المللی کیفری تنظیم کردند. طیب علی، مدیر مرکز بین‌المللی عدالت برای فلسطینی‌ها در این کنفرانس اظهار کرد: «مطبوعات آزاد اساس دموکراسی است و هدف قرار دادن خبرنگاران در مناطق درگیری در هر نقطه‌ای از جهان اقدامی غیرقابل قبول است و باید برای کسانی که سعی در پنهان کردن جرائم و نقض‌های‌شان در مورد حقوق خبرنگاران دارند، پیامد‌های سنگینی داشته باشد.» طیب علی گفت: «در پنجم فوریه ۲۰۲۱ مرکز مقدماتی دیوان کیفری بین‌الملل تأیید کرد که درباره وضعیت غزه، کرانه باختری و قدس اشغالی صلاحیت قضایی دارد.»
جنایتی در حد جنایت جنگی
مدیر مرکز بین‌المللی عدالت برای فلسطینی‌ها ادامه داد: «هیچ زمانی مهم‌تر از الان برای دیوان کیفری بین‌الملل و جامعه جهانی نیست که به کشور‌هایی که منافع خاص خود را با جنایات جنگی تقویت می‌کنند، این پیام آشکار را بدهد که هرگز از مجازات در امان نخواهند بود و به سرعت از آن‌ها بابت تخلفات‌شان حسابرسی خواهد شد.»‌محمد الشلالده، وزیر دادگستری فلسطین دیروز به شبکه خبری الجزیره گفت: «قتل ابوعاقله به سطح جنایت جنگی می‌رسد. قتل وی، عمدی و غیرقانونی بود تا رژیم صهیونیستی بتواند حقیقت را پنهان کند.»‌وی با بیان اینکه پرونده تحقیقات برای مشخص شدن عامل تیراندازی در حال تکمیل است، افزود: «تیری که به شیرین اصابت کرد، از سمت نظامیان اسرائیلی شلیک شده بود». این وزیر فلسطینی با اشاره به اینکه جواب کالبدشکافی ابوعاقله به زودی حاضر خواهد شد، خاطرنشان کرد، باید مسئولان صهیونیست بازخواست و مجازات شوند و تأکید کرد: «ما از تشکیل هر کمیته تحقیق بین‌المللی حمایت می‌کنیم و باید مکانیزم‌های تعقیب و بازخواست تدوین شود. پرونده تکمیلی را به دادگاه لاهه ارسال خواهیم کرد. اگر اسرائیل مورد بازخواست قرار نگیرد، قانون جنگل حکمفرما خواهد شد. باید یک مرجع حقوقی نیز لحاظ شود، چه از سوی شورای امنیت یا مجمع عمومی.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار