طالبان حمله به کنسولگری ایران را کار «خودسرها» خواند
کد خبر: 1084601
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Y9Z
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
عده‌ای معترض به آنچه که بدرفتاری با مهاجرین افغانستان در ایران خوانده‌اند، به کنسولگری ایران در هرات حمله و در ورودی کنسولگری را به آتش کشیدند؛ اقدامی که طالبان آن را کار افراد خودسر خوانده و گفته که به حفظ امنیت مکان‌های دیپلماتیک پایبند است. وزیر خارجه ایران گفته که طالبان باید نسبت به تعرض به سفارت و سرکنسولگری ایران توضیح دهد.

عده‌ای معترض به آنچه که بدرفتاری با مهاجرین افغانستان در ایران خوانده‌اند، به کنسولگری ایران در هرات حمله و در ورودی کنسولگری را به آتش کشیدند؛ اقدامی که طالبان آن را کار افراد خودسر خوانده و گفته که به حفظ امنیت مکان‌های دیپلماتیک پایبند است. وزیر خارجه ایران گفته که طالبان باید نسبت به تعرض به سفارت و سرکنسولگری ایران توضیح دهد.

پس‌لرزه‌های حمله به سه روحانی در حرم مطهر امام هشتم (ع) که به شهادت دو نفر آن‌ها منتهی شد، به هرات افغانستان هم کشید. گروهی که طالبان آن‌ها را «خودسر» خوانده، روز دو شنبه در اعتراض به آنچه که بدرفتاری با مهاجرین افغانستانی در ایران خوانده شده، به کنسولگری ایران در شهر هرات افغانستان حمله کردند و دروازه ورودی کنسولگری را به آتش کشیدند. نیرو‌های محافظ نمایندگی ایران با شلیک تیر هوایی اقدام به پراکنده کردن این افراد کردند. در نهایت با حضور مولوی «اسلام‌جار» والی حکومت سرپرست افغانستان در هرات در مقابل نمایندگی سیاسی کشورمان، این غائله ختم شده است. «نعیم الحق حقانی» رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان در هرات روز گذشته در پیامی گفت: در برابر کنسولگری ایران تعدادی به طور خودسرانه تظاهرات کرده بودند که تظاهرکنندگان با دخالت نیرو‌های امنیتی طالبان پراکنده شدند. وی تصریح کرد: «در حال حاضر امنیت در این مکان دیپلماتیک برقرار است.»
یک منبع آگاه در گفتگو با فارس، اعتراضات دو شنبه مقابل کنسولگری ایران در هرات را «از قبل برنامه‌ریزی» خوانده و گفته که افرادی با به همراه داشتن کیسه‌های سنگ در مقابل نمایندگی ایران حضور یافته و در خلال اعتراضات اقدام به سنگ‌پراکنی به سمت در و پنجره‌های خدمات کنسولی کنسولگری ایران در هرات کردند. منابع در هرات می‌گویند پشت صحنه این تظاهرات گروه‌های غربگرای «جنبش عدالت و آزادی» و «تیم بانوان عدالت‌جو» است که پیش از این از سوی غربی‌های حاضر در افغانستان تأمین مالی می‌شدند. این گروه‌ها برای روز‌های آینده نیز فراخوان تظاهرات داده‌اند. همزمان، شماری از اعضای همین گروه مقابل سفارت ایران در کابل تجمع کردند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.
فتنه است
در یک هفته اخیر، بعد از حمله مشکوک به سه روحانی ایرانی در حرم مطهر امام رضا در مشهد که به شهادت دو تن از آن‌ها منجر شد، بحث‌ها درباره مهاجرین افغانستان در کشور تشدید شده است. عامل این حمله یک مهاجر افغانستانی به نام عبداللطیف مرادی بود. ایران میزبان بیش از ۵ میلیون مهاجر همسایه شرقی است که برخی آمار غیر رسمی می‌گویند که شمار این مهاجرین طی ماه‌های اخیر از مرز ۸ میلیون نفر نیز گذشته است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان بعد از حادثه مشهد در پیامی گفت: «‏امارت اسلامی حمله بر عبادتگاه و روحانیون در کشور ایران را محکوم می‌نماید. این کار ربطی به افغان‌ها و افغانستان ندارد.» هرچند احساسات عمومی در کشور بعد از حادثه مشهد تشدید شده، ولی هیچ گزارشی درباره بدرفتاری سیستماتیک با مهاجرین افغان در ایران وجود ندارد. طی روز‌های اخیر ویدئو‌هایی تأیید نشده از برخورد پلیس ایران با مهاجرین افغانستان منتشر شده است. در حالی که ظاهراً حمله‌کنندگان به کنسولگری ایران در هرات در واکنش به انتشار همین ویدئو‌های تحریک‌کننده به سفارت ایران حمله کرده‌اند، ولی احمد وحیدی، وزیر کشور دیروز گفت که اقدامات انجام شده در هرات و کابل هدایت شده و با هدف اختلاف‌افکنی بین ایران و افغانستان صورت گرفته است. حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «تلاش دشمن برای ایجاد فتنه میان دو ملت ایران و ‎افغانستان است.» به گفته قمی، اوضاع برای مهاجرین افغانستانی مطلوب بوده و به‌زودی اتفاق خوبی در این زمینه خواهد افتاد. او به جزئیات بیشتری اشاره نکرد. سید رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه گفته که تماس‌هایی با مقام‌های طالبان انجام شد و حکومت سرپرست کابل درباره حفظ امنیت مراکز دیپلماتیک ایران اطمینان داد.
تدابیر امنیتی طالبان
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه با اشاره به مذاکرات اخیر خود با سرپرست وزارت خارجه هیئت حاکمه موقت افغانستان در چین، تأکید کرد، حفظ کامل امنیت اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران بر عهده هیئت حاکمه کنونی افغانستان است و باید نسبت به تعرض به سفارت ایران در کابل و سرکنسولگری کشورمان در هرات توضیح دهند. امیرعبداللهیان گفته که باید مراقب توطئه دشمنان مشترک در این خصوص بود. نیرو‌های طالبان تدابیر از روز دو شنبه ویژه امنیتی را در اطراف سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل به اجرا درآورده‌اند. سفارت ایران در کابل هم دیروز اعلام کرد که به دلایل امنیتی «خدمات کنسولی تا پایان این هفته تعطیل است.» ولی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که تمامی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان باز بوده و به فعالیت خود ادامه می‌دهند. مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه هم با احضار کاردار سفارت افغانستان در تهران، نسبت به حملات انجام شده به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات به شدت اعتراض کرد. وی با یادآوری مسئولیت دولت‌ها در برقراری امنیت نمایندگی‌های دیپلماتیک خواستار برخورد قانونی با حمله‌کنندگان به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار