هیچ رهبری در جهان به قدر «آقا» ارجاع به کتاب نمی‌دهند
کد خبر: 1077018
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004WBG
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۱
محمد صادقی

رهبر معظم انقلاب در اکثر سخنرانی‌هایشان به نحوی دست‌کم به یک کتاب اشاره می‌کنند و به اصطلاح رفرنس می‌دهند و این روند همواره ادامه داشته است و ایشان تنها مقامی هستند که در کشور و حتی در میان رهبران جهان که تا این مقدار روی مسئله کتاب و کتابخوانی تأکید دارند و همین موضوع به طور عادی تأثیر خود را روی جامعه گذاشته است.‌ای کاش این توجه به امر کتابخوانی همه مسئولان کشور را دربرمی‌گرفت. یاد حاج قاسم هم بخیر باشد، این شهید بزرگوار نیز جزو معدود مسئولانی بودند که نگاهی به ادبیات داشتند و کتابخوانی را مغتنم می‌دانستند و حتی با نویسنده‌ها و ناشران ارتباط داشتند.
از طرفی سنت تقریظ‌نویسی رهبر معظم انقلاب روی کتاب‌هایی که ارزش خاصی برای مطالعه دارند، چند سالی است به یک هدف‌گذاری هوشمندانه برای مطالعه کتاب تبدیل شده است. تجربه سال‌های اخیر نشان داده است جامعه کتابخوان و علاقه‌مندان به کتابخوانی، پس از انتشار خبر تقریظ رهبر معظم انقلاب بر یک کتاب یا رونمایی از تقریظ ایشان، اقبال خوبی نسبت به آن اثر پیدا کرده‌اند و به سرعت آن کتاب به جمع پرطرفدارترین کتاب‌های سال تبدیل می‌شود.
از دلایل اقبال و استقبال مردمی به کتاب‌های تقریظ‌شده از سوی مقام معظم رهبری، اعتماد و اطمینان جامعه به ایشان به عنوان یک مرجع فرهنگی و کارشناس خبره حوزه کتاب است. تأکید رهبر معظم انقلاب بر کتابخوانی و مطالعه، حضور سالانه ایشان در نمایشگاه کتاب و تأثیرگذارترین حرکت فرهنگی ایشان در حوزه کتاب، یعنی تقریظ‌نویسی روی کتاب‌ها، باعث شده است آنچه ایشان به مردم معرفی یا خواندنش را توصیه کرده‌اند، به عنوان یک کتاب ارزشمند تلقی شود و میزان خوانش و مطالعه آن کتاب افزایش چشمگیری پیدا کند.
نکته جالب در تقریظ‌نویسی رهبر معظم انقلاب بر کتاب‌ها، تنوع و در عین حال وحدت آثار است؛ تنوع از این نظر که کتاب‌هایی که تا امروز تقریظ شده‌اند، شامل خاطره‌نویسی، روایتگری، ادبیات کودک و حتی شعر بوده است، اما همگی آن‌ها نگاه مستقیمی به سبک زندگی اسلامی- ایرانی دارند. هر تقریظ یک شاخصه است، مثلاً در مورد شهدای مدافع حرم، در این کتاب‌ها شاخصه‌هایی مانند ازدواج در سن پایین، سختکوشی و بی‌تفاوت نبودن در مقابل جامعه که مورد توجه حضرت آقا بوده، پررنگ است یا در کتاب «فرنگیس» که رهبری تقریظ کردند، بحث قهرمان زن را می‌بینیم. اینکه بسیاری از تقریظ‌ها هم مدت‌ها پس از نگارش منتشر می‌شوند به خاطر هدف‌گذاری‌ای است که روی مفاهیم آن انجام می‌شود، بنابراین می‌بینیم بعضی اوقات یک تقریظ بعد از ۲۰سال منتشر می‌شود، چون حضرت آقا زمان مناسب انتشار را آن زمان تشخیص داده و شاخصه مدنظرشان را در آن زمان دیده‌اند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار