هدایای سخاوتمندانه شرکت کروز به مسئولان!
کد خبر: 1076881
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004W93
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰
 لیست هدایای شرکت کروز (بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعات خودرو در کشور) از سال ۹۶ وجود داشته و بسته به پست و مقام فرد، میزان هدایا مشخص می‌شد. علت پرداخت هدایا هم تسریع در انجام کار‌ها و ترخیص کالاها، چشم‌پوشی از مغایرت‌ها و نمک‌گیر کردن افراد بوده‌است. این هدایا به مسئولان بخش‌های مختلف وزارت صمت، به خصوص سازمان گمرک و سازمان استاندارد داده می‌شد.
علیرضا سزاوار

 لیست هدایای شرکت کروز (بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعات خودرو در کشور) از سال ۹۶ وجود داشته و بسته به پست و مقام فرد، میزان هدایا مشخص می‌شد. علت پرداخت هدایا هم تسریع در انجام کار‌ها و ترخیص کالاها، چشم‌پوشی از مغایرت‌ها و نمک‌گیر کردن افراد بوده‌است. این هدایا به مسئولان بخش‌های مختلف وزارت صمت، به خصوص سازمان گمرک و سازمان استاندارد داده می‌شد.

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت کروز، روز گذشته در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

تحویل مزدا ۳ به مدیر گمرک
در ابتدای جلسه دادگاه، قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست در جایگاه قرار بگیرد و کیفرخواست را قرائت کند.
نماینده دادستان هم با بیان اینکه در جلسه گذشته، متهمان پرونده معرفی و اقدامات مجرمانه آن‌ها تشریح شد، گفت: امروز ادله انتصابی به متهمان قرائت می‌شود. طبق اعترافات متهمان میر آقایی و طاهری (کارکنان شرکت) دستور پرداخت هدایا به افراد متخلف را آقای سخا (مدیرعامل شرکت) صادر می‌کرد. متهم رنجبر (از کارکنان شرکت) در خصوص اعطای خودرو به کرمخانی، مسئول گمرک فرودگاه امام‌خمینی هم گفته که کرمخانی برای رفت و آمد‌های روزانه درخواست خودرو کرده‌بود. این موضوع با آقای سخا مطرح و یک دستگاه خودروی مزدا ۳ به کرمخانی تحویل داده‌شد.
امیر فولادی افزود: متهم رنجبر (از کارکنان شرکت) در مورد عیدی‌های سالانه به برخی کارمندان و مدیران هم گفته که لیست عیدی‌ها هرساله تهیه و پس از تأیید میرآقایی (مدیر خرید‌های خارجی شرکت) و آقای سخا پرداخت می‌شد. بدون تأیید این دو نفر پرداخت هدیه به مدیران دولتی ممکن نبود. رنجبر گفته که پرداخت هدیه به یک عرف تبدیل‌شده‌بود. در صورت پرداخت نشدن هدیه، کار‌های شرکت کروز به کندی انجام می‌شده‌است. هدایا هم شامل کارت هدیه، سکه، خودرو و قطعات خودرو بود.

بسته به مقام فرد میزان هدایا مشخص می‌شد
نماینده دادستان ادامه داد: طبق اعتراف متهمان، هدایا به بخش‌های مختلف وزارت صمت از جمله دفتر نیرومحرکه خودرو، دفتر برق و الکترونیک، دفتر ستاد تسهیل، دفتر صنایع استان تهران، پشتیبانی توسعه تجارت، سازمان استاندارد، وزارت اقتصاد به خصوص گمرک، دفتر تخصیص ارز و دفتر مقررات و سیاست‌های بانک مرکزی پرداخت شده‌است.
وی افزود: لیست پرداخت هدیه‌ها از سیستم‌های شرکت استخراج و پرداخت هدیه به ۳۰۶ نفر تأیید شده‌است. طبق گفته متهمان، مواقعی که در زمان ترخیص کالا از گمرک اختلاف وزن بین کالا و اظهارنامه‌ها پیش می‌آمد، دستور پرداخت هدیه داده می‌شد. لیست هدایا از سال ۹۶ وجود داشته و بسته به مقام فرد میزان هدایا مشخص می‌شد. علت پرداخت هدایا را تسریع در انجام کار‌ها و ترخیص کالاها، چشم‌پوشی از مغایرت‌ها و نمک‌گیر کرده آن‌ها مطرح کرده‌است.

هدیه‌های رنگارنگ برای مدیران
فولادی با توجه اعتراف‌های متهمان گفت: متهمان مدعی‌اند اگر هدایا به افراد مختلف در ادارات پرداخت نمی‌شد بعد از چند ماه کار‌ها به کندی پیش می‌رفت و رفتار آن‌ها نشان می‌داد که هدیه‌ای از سمت شرکت دریافت نکرده‌اند و مکاتبات را به تأخیر می‌انداختند. مثلاً سال ۹۸ یک ساعت مچی لوکس به معاونت ارزی شعبه مرکزی یکی از بانک‌ها به عنوان هدیه نوروزی داده شد.
نماینده دادستان با بیان اینکه از سال ۹۲ روال جعل اسناد برای ترخیص کالا وجود داشته‌است، گفت: لیست هدایای پرداختی به مدیران گمرک در سال ۹۵ شامل ۱۰۵ سکه تمام بهار آزادی، ۱۷۹ نیم سکه، ۱۲۴ ربع سکه، صد‌ها کارت هدیه با مبالغ مختلف، هدایای نفیس و گوشی‌های تلفن همراه را شامل می‌شد. حدود ۵۱ سکه تمام بهار و چندین نیم سکه و ربع سکه نیز به مدیران ارزی بانک‌های عامل داده شده‌است.
یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان هزینه هدایای امسال
فولادی ادامه داد: نوید غریب از سال ۹۵ در واحد خرید خارجی شرکت کروز مشغول به کار شده و از سال ۹۷ مسئول ثبت سفارش شرکت بوده‌است. وی در اعترافات اعلام کرده تا سال ۹۷ متوجه نشده که ثبت سفارش، جعلی هستند، زیرا قبل از آن به اسناد توجه نمی‌کرده و به امضا‌ها اعتماد داشته و هیچ‌گونه دخل و تصرفی در جعل نداشته‌است.
فولادی گفت: در بازرسی انجام شده از دفتر کار میرآقایی (از مدیران شرکت)، سه مهر مربوط به شرکت خارجی در گاوصندوق کشف شده‌است که طبق قانون جعل سند است و متهم غریب (یکی از کارکنان شرکت) گفته است که بار‌ها مشاهده کرده اسناد و فرم‌های ترخیص در دفتر آقای میرآقایی مهر می‌شود.
نماینده دادستان بیان کرد: در بازرسی‌ها از دفتر شرکت، ته چکی به مبلغ یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در سال جاری در وجه نوید غریب برای پرداخت هدایا صادر شده‌است. نوید غریب در اعترافات گفته، زمانی که اختلاف وزن در کالا‌ها در زمان ترخیص پیش می‌آمد کارت هدیه به کارکنان و مدیران پرداخت شده‌است.
در انتهای این جلسه از دادگاه و پس از قرائت بخش دیگری از کیفرخواست توسط نماینده دادستان، قاضی صلواتی ختم جلسه دادگاه را اعلام کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار