امارات در کاخ شیشه‌ای است
کد خبر: 1076452
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004W28
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۴
کارشناس مسائل غرب آسیا:

اقتصاد امارات مبتنی بر تجارت، گردشگری و نفت است و به همین دلیل آسیب‌پذیر است و در کاخ شیشه‌ای نشسته‌اند و وقتی یک انفجار و حمله‌ای صورت می‌گیرد تا مدت‌ها تجارت و گردشگری‌شان مختل می‌شود.
جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با فارس با اشاره به حملات انصارالله یمن به مواضع کشور امارات گفت: این حملات در پاسخ به دو امر است که یکی پاسخ کلی به ادامه جنگ و پایان ندادن آن است که از طرف امارات و عربستان دنبال می‌شود ولی مورد اصلی این است که در دو سه هفته اخیر امارات و عربستان بمباران‌های زیادی در یمن صورت داده‌اند. وی افزود: استان مأرب که متعلق به یمن است و چند سالی است از سوی عربستان اشغال شده، در آستانه آزادسازی است و سعی کردند صعده و بنادر یمن را بزنند و صنعا را زدند و در کنار این سعی کردند در جنوب یمن حضور بیشتری داشته باشند و مزدوران خود را تقویت کردند و امارات برای مزدورانشان در یمن تسلیحات فرستاد و مجموع این تحرکات که بخشی از تجاوزی بزرگ است، سبب شد انصارالله و مردم یمن در فکر یک عملیات دفاعی شاخص که قدرت دفاعی آنان را نشان دهد، باشند و به دشمن پیام قدرت و توانمندی در دفاع را بدهند. قنادباشی اظهار داشت: عملیات اخیر انصارالله عملیات بزرگی بود، چون موشک‌های یمنی بیش از هزارو ۳۰۰ تا هزارو ۵۰۰ کیلومتر را طی کردند و دقیقاً در منطقه صنعتی اصابت کردند. این عملیات می‌تواند پیام‌های متعددی داشته باشد که اولین آن بازدارندگی است، چون یک بازدارندگی مؤثر و افتخارآمیزی را در حالی ایجاد می‌کند که یمنی‌ها در تحریم هستند و دستشان خالی است.
قنادباشی با بیان اینکه اقتصاد امارات و مخصوصاً شهر دوبی مبتنی بر تجارت و گردشگری و نفت است و به همین دلیل آسیب‌پذیر است و در کاخ شیشه‌ای نشسته‌اند و وقتی یک انفجار و حمله‌ای صورت می‌گیرد تا مدت‌ها تجارت و گردشگری مختل می‌شود، چون ریسک تجارت و گردشگری بالا می‌رود، بیان داشت: امارات آنقدر جنایت کرده است که مردم یمن چیزی برای از دست دادن ندارند و بازدارندگی بر این اساس صورت گرفت. وی افزود: پیام دیگر این عملیات مربوط به قدرت‌هایی است که امارات را به کار می‌گیرند؛ اینکه تحریم بازدارندگی مردم یمن را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد، در حالی که جامعه بین‌المللی هیچ کاری برای کمک به این دفاع مشروع نکرده است. پیام دیگر ضعف دشمن است تا به آن‌ها بگوید تسلیحاتی که خریده‌اید، شما را در محیطی امن قرار نمی‌دهد، چون هم عربستان و هم امارات بهترین دستگاه‌های ردیابی، شنود و رهگیری و مقابله موشک‌ها را دارند ولی هیچ کدام از آن‌ها موجب کاهش آسیب‌پذیری آن‌ها از سویی و کاهش قدرتمندی یمنی‌ها از سویی دیگر نشده است و این می‌تواند بر سرنوشت جنگ اثرگذار باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار