هنرنمایی آقایان با کیف‌های ارزی و طلایی رشوه!
کد خبر: 1075987
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Vud
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به تخلـفـات شهرداری لواسان از چهار کیف پر از دلار و یورو به همراه ۷۰۰ سکه طلا رونمایی شد که متهمان رشوه گرفته بودند. نماینده دادستان هم در حالی که کیف‌های مملو از ارز و طلا را خطاب به حضار دادگاه نشان می‌داد، گفت: این هنرنمایی آقایان است!
علیرضا سزاوار

در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به تخلـفـات شهرداری لواسان از چهار کیف پر از دلار و یورو به همراه ۷۰۰ سکه طلا رونمایی شد که متهمان رشوه گرفته بودند. نماینده دادستان هم در حالی که کیف‌های مملو از ارز و طلا را خطاب به حضار دادگاه نشان می‌داد، گفت: این هنرنمایی آقایان است!

رسیدگی به پرونده تخلفات شهرداری و اعضای شورای شهر لواسان برعهده شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران است. قاضی بابایی، ریاست این دادگاه را برعهده دارد و در جلسات گذشته آقایان علی حیدریان (شهردار سابق لواسان) متهم ردیف اول، امیر افراسیابی (رئیس وقت شورای شهر لواسان) متهم ردیف دوم، علی شیرخانی و مهدی شیخی اعضای وقت شورای شهر لواسان هم به عنوان متهمان بعدی، دفاعیات خود را بعد از قرائت کیفرخواست مطرح کردند.
سوء‌استفاده از کمیسیون ماده ۱۰۰
منطقه لواسان به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و نوع آب و هوا و واقع شدن آن در شمال تهران به حیاط خلوت برخی افراد تبدیل شده‌است.
تخلفات متعددی در این منطقه رخ داده‌است؛ حالا و پس از گذشت دو سال رسیدگی در دادسرا، پرونده این تخلفات به دادگاه آمده‌است. از شهردار سابق و اعضای وقت شورای شهر لواسان تا کارچاق‌کن‌ها و پیمانکاران و مدیران شهرداری لواسان، ۵۱ متهم پرونده هستند.
مدیران سابق شهرداری با سوء‌استفاده از جایگاه خود، سوء‌استفاده از ظرفیت کمیسیون ماده ۱۰۰ و با استفاده از حساب پوششی موکب اربعین مقاصد مجرمانه خود را انجام می‌دادند.
به گفته نماینده دادستان اگر شخصی در لواسان ۲۰۰ هکتار زمین هم داشته‌باشد، فقط مجاز به ساخت ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر با رعایت ملاحظات قانونی است، اما این افراد با رشوه و سوء‌استفاده از کمیسیون ماده ۱۰۰ ساخت و ساز‌هایی بیش از ۲۰۰ متر داشتند.
نحوه کار این متهمان این گونه بوده که مأموران نظارت شهرداری، ساختمان‌هایی را شناسایی کرده و به مافوق خود اطلاع می‌دادند. آن‌ها نیز با بررسی و ارزیابی میزان مبلغ آن ساختمان و زمین، مقدار رشوه را تعیین می‌کردند و با دریافت رشوه و با استفاده از کمیسیون ماده ۱۰۰ اقدامات مجرمانه انجام می‌دادند.
وکیل که تحت فشار نبود!
در جلسه دیروز علی شیرخانی، عضو وقت شورای شهر لواسان و متهم ردیف سوم همراه با وکیل خود، چراغی معاون وقت شهرسازی شهرداری و نیز وکیل امیرافراسیابی، رئیس وقت شورای شهر لواسان به دفاعیات پرداختند.
نماینده دادستان گفت: ما از وکلا انتظار داشتیم دفاع علمی و محکمه‌پسندی داشته باشند، اما وکلا دفاع قانونی نکردند. تک‌تک بازجویی‌هایی که از آقای علی حیدریان، شهردار وقت لواسان شده به امضای وکیل ایشان رسیده‌است. متهم ادعا می‌کند تحت فشار بوده، اما وکیل که تحت فشار نبوده‌است! برخی وکلا با هیجان و حرارت دفاع کردند که این دفاع نیست، ایجاد اطمینان در دل متهم است.
نگرانی وکلا از چیست؟!
نماینده دادستان خطاب به متهم ردیف اول گفت: شما مگر زمان بازجویی نگفتید بنا دارید همه ناخالصی‌ها را از اموال‌تان پاک کنید و خود را برای سفر قیامت آماده کنید؟ مگر نگفتید می‌خواهید مال‌تان را به گونه‌ای پاک کنید که فرزندتان مثل شما نشود؟
نماینده دادستان گفت: برخی از متهمان پرونده تا دو ماه حرف نمی‌زدند، اما وقتی لب به اعتراف گشودند، اظهاراتی که به صورت انفرادی گفتند، مطابق هم بود.
نماینده دادستان گفت: نگرانی وکلا از چیست؟ چرا صلاحیت سپاه را زیر سؤال می‌برند؟ یکی از وکلا گفته است که ۱۱۴ هزار دلار از اموال مکشوفه موجود نیست که در پاسخ باید بگویم که همه این اموال نزد اجرای احکام سپاه است.
این هنرنمایی آقایان است!
نماینده دادستان در حالی‌که کیف‌های مملو از ارز و طلا را خطاب به حضار دادگاه نشان می‌داد، گفت: این هنرنمایی آقایان است! این‌ها بخشی از اموال مکشوفه است و برخی دیگر از اموال نامشروع هم به حساب موکب اربعین رفته‌است.
آقای جعفرزاده گفت: به ازای هر یک متر اضافه بنای ساخت در لواسان تا ۵/۳ درصد جریمه گرفته شده‌است. ماشین‌حساب‌های ما توان محاسبه این همه تخلف را ندارد، آقایان اگر ماشین حساب دارند، محاسبه کنند که چقدر می‌شود! لواسانات تهران و منابع طبیعی و کوه‌های اطراف آن جزو انفال و حق همه مردم ایران است و دستگاه قضا، دست هر مسئول فاسد و ویژه‌خوار را قطع خواهد کرد.
قاضی بابایی، رئیس دادگاه هم پس از پایان سخنان نماینده دادستان ختم رسیدگی را اعلام و جلسه چهارم دادگاه را سه‌شنبه ۲۸ دی عنوان کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار