وزیرخارجه در مسقط و دوحه با هدف تقویت حسن همجواری
کد خبر: 1075515
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Vn1
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰

وزیر امور خارجه ایران که از روز دو شنبه راهی عمان و قطر شده بود، این سفر را در راستای تقویت و تحکیم سیاست همسایگی دولت سیزدهم خواند. مذاکرات وین، فصل مشترک ملاقات وزیر خارجه با مقامات عمانی و امیر قطر بود.
حسین امیرعبداللهیان در سفری که به مسقط داشت با معاون سلطان عمان و همتای عمانی خود دیدار و گفتگو کرد و در مقصد دوم سفرش به منطقه، دیروز وارد دوحه پایتخت قطر شد. وی در بدو ورود در جمع خبرنگاران درباره رایزنی‌هایش با مقامات عمانی گفت: «در برخی موضوعات دوجانبه، هم با نخست‌وزیر و هم همتای عمانی گفتگو داشتم. همکاری‌های سیاسی و رایزنی در خصوص برخی موضوعات مشترک، از جمله مسائل مورد گفتگو بود.» وزیر خارجه تصریح کرد: «در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک در برخی پروژه‌ها در داخل ایران در حوزه‌های مختلف از جمله بحث سرمایه‌گذاری در بندر چابهار ایران با هم گفتگو کردیم.» مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات در یمن، افغانستان و فلسطین و در سطح بین‌المللی نیز با توجه به مذاکرات جاری در وین برای لغو تحریم‌ها، دیگر موضوعی بود که امیرعبداللهیان درباره آن‌ها با نخست‌وزیر و همتای عمانی‌اش گفتگو کرد. وزیر خارجه با اشاره به اینکه در گذشته عمانی‌ها برای به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام، هم در سطح چندجانبه و هم در ارتباط با برخی طرف‌های غربی ایفای نقش می‌کردند، خاطرنشان کرد: «عمانی‌ها همچنان برای اینکه این مذاکرات به نتیجه خوب و پایداری برسد از نیات صادقانه‌ای برخوردارند و تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای کمک به میز مذاکرات در دستیابی به یک توافق خوب ادامه می‌دهند.»
امیرعبداللهیان، دیروز با معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر هم در دوحه دیدار کرد. وی در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر با تأکید بر رویکرد دولت سیزدهم در حوزه روابط با همسایگان، از تبادل هیئت‌ها در سطوح عالی دو کشور به منظور رایزنی‌های فیمابین سخن گفت. آخرین تحولات گفتگو‌های وین، مسائل مرتبط با افغانستان و یمن نیز دیگر موضوعاتی بودند که وزیر امور خارجه درباره آن با امیر قطر به تبادل‌نظر پرداخت. شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی همچنین در این دیدار با تأکید بر اهمیت روابط فیمابین و همچنین همکاری‌های دو طرف در حوزه مسائل منطقه، علاقه‌مندی کشورش را برای گسترش همکاری‌ها مورد تأکید قرار داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار