نهادهای بین المللی و اروپا به تعهدات خود در قبال پناهندگان افغانستانی عمل کنند
کد خبر: 1073181
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VBN
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
وزیر کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مسئولیت پناهندگان افغانستانی را طی دهه های اخیر بر دوش کشیده است؛ گفت: اروپا یکی از مقصدهای پناهندگان افغانستانی است اما ایران همواره مانع از ورود آنها به اروپا می شود.

احمد وحیدی وزیر کشور در نشست مشترک با فیلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اظهار داشت: به همین دلیل انتظار داریم که سازمان های بین المللی و اروپا به تعهدات مالی خود در حوزه پناهندگان عمل کنند.

وی با بیان اینکه نسبت به نهاد کمیساریای عالی پناهندگان احساس خوبی داریم، گفت: کمیساریای عالی پناهندگان سازمانی انسانی و در چارچوب خدمت به بشریت شکل گرفته است و به همین دلیل احساس مثبتی به این نهاد بین المللی داریم.

وحیدی در ادامه با اشاره به ارائه خدمات درمانی و آموزشی به اتباع افغانستانی مقیم ایران، گفت: اتباع خارجی مقیم در داخل کشور مثل سایر شهروندان ایرانی خدمات بهداشتی و درمانی مناسب دریافت می کنند.

وحیدی افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگز دیواری برای ممانعت از ورود مهاجرین نکشیده است و این در حالی است که حمایت بین المللی از خدماتی که ایران به اتباع بیگانه می دهد، ناچیز است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: احساس ما این است که طرف های اروپایی این تصور را دارند که جمهوری اسلامی ایران مهاجرین را می پذیرد و از این جهت نگران گسیل شدن مهاجرین به سمت مرزهای خودشان نیستند و این در حالی است که ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران محدود است و باید حمایت های جدی در این خصوص صورت گیرد.

وزیر کشور گفت: انتظار ما این است که جامعه جهانی این واقعیت را درک کند و به تعهدات خود در قبال اتباع خارجی مقیم در ایران عمل نماید.

وحیدی در ادامه به رویکرد آمریکا در افغانستان اشاره کرد و گفت: وضعیت و شرایط کنونی در افغانستان را آمریکا رقم زده، پول های مردم افغانستان را بلوکه کرده و مسبب اصلی گرفتاری های امروز مردم افغانستان است.

وی به برخوردهای نامناسب برخی از کشورها با مهاجرین اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با نگاه انسان دوستانه همواره برخورد مناسبی با اتباع خارجی داشته اما این دلیل نمی شود که اروپایی ها به تکلیف خود درخصوص پناهندگان عمل نکنند و باید در نظر داشته باشند که مقصد مهم این مهاجرت ها اروپاست.

وزیر کشور گفت: انتظار داریم حمایت های مالی موثر از سوی سازمانهای بین المللی و اتحادیه اروپا به منظور خدمات بیشتر به اتباع خارجی در اختیار ایران قرار گیرد.

وحیدی در ادامه با اشاره به اینکه رسالت همه ما این است که شرایط بازگشت با کرامت اتباع افغانستانی فراهم شود؛ گفت: برای ما مهم است که بازگشت اتباع به کشورشان در کمال سلامت و امنیت کامل باشد و زندگی عادی شان را از سر بگیرند.

وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم همکاری های ما عمیق تر شود تا کمک کنیم آلام ملت افغانستان کاهش یابد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار