انصارالله: به ساعات تعیین‌کننده در مأرب نزدیک شدیم
کد خبر: 1071803
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Up9
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
به‌رغم تلاش همه‌جانبه عربی- غربی برای جلوگیری از آزادسازی مأرب، شمارش معکوس برای آزادسازی این منطقه شروع شده است. عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله با اشاره به نزدیک شدن به لحظات تعیین‌کننده در جبهه مأرب، تأکید کرد که مردم نیرو‌های صنعا را تحت فشار قرار داده‌اند که این شهر را آزاد کنند.

به‌رغم تلاش همه‌جانبه عربی- غربی برای جلوگیری از آزادسازی مأرب، شمارش معکوس برای آزادسازی این منطقه شروع شده است. عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله با اشاره به نزدیک شدن به لحظات تعیین‌کننده در جبهه مأرب، تأکید کرد که مردم نیرو‌های صنعا را تحت فشار قرار داده‌اند که این شهر را آزاد کنند. همزمان، ذخایر موشکی عربستان هم مقابل یمنی‌ها به پایان رسیده و دست به دامان غربی‌ها شده است.

در شرایطی که جنگنده‌های ائتلاف سعودی در هفته‌های اخیر با بمباران شدید یمن، سعی دارند مانع آزادسازی شهر مأرب شوند، این حملات هم نتوانسته در مسیر پیشروی‌های انصارالله و ارتش یمن وقفه ایجاد کند. محمد البخیتی، عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن روز چهار شنبه با تأیید نزدیک شدن به ساعات تعیین‌کننده در شهر مأرب، گفت: «نیرو‌های مسلح یمن تحت فشار‌های مردمی قرار دارند و از آن‌ها خواسته می‌شود این شهر را آزاد کنند». وی در گفتگو با شبکه المیادین گفت: «شکست نیرو‌های متجاوز در مأرب به معنای شکست آن‌ها در سایر جبهه‌ها است.
آزادسازی مأرب بد‌ترین سناریو برای ائتلاف متجاوز به شمار می‌رود و آزادسازی این استان، به برداشته شدن محاصره از یمن، منجر خواهد شد.» این مقام انصارالله افزود: «کشور‌های متجاوز تلاش دارند جنگ را منحرف کنند تا روی پیشرفت نیرو‌های یمنی در مأرب سرپوش بگذارند و آن را پنهان کنند، اما کشور‌های متجاوز دیگر نمی‌توانند محاصره را بر ما تحمیل و از مکانی امن به یمن حمله کنند.» این اظهارات ساعتی پس از آن اعلام شد که شبکه «المیادین» به نقل از منابع میدانی اعلام کرد، نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن سلسله کوه‌های «البلق الشرقی» را که در خط تماس با شهر مأرب قرار دارد، آزاد کردند. المیادین، دیروز به نقل از منابع میدانی، اعلام کرد که این ارتفاعات، آخرین مکان مرتفع برای دفاع از شهر مأرب از سمت جنوب شرقی است. صفوف نیرو‌های دولت مستعفی یمن و ائتلاف متجاوز دچار آشفتگی شده و بسیاری از نیرو‌های مذکور از جبهه درگیری فرار کرده‌اند؛ لذا ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز‌های کمی تا آزادسازی کامل شهر مأرب فاصله دارند. بر اساس این گزارش، «ارتش یمن به کسانی که هنوز تسلیم نشده‌اند فرصت آخر را داده تا اوضاع خود را سامان دهند.»
عملیات یمن از یک سال پیش شروع شده و نیرو‌های انصارالله و ارتش یمن بسیاری از مناطق این شهر را آزاد کرده‌اند و صد‌ها مزدور سعودی که امیدی به پیروزی در این جنگ ندارند خود را تسلیم یمنی‌ها کرده‌اند. در ماه‌های گذشته نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دور جدیدی از عملیات آزادسازی استان و شهر مأرب را به عنوان مرکز اصلی دولت مستعفی یمن آغاز کرده و این بار از سمت جنوب و جنوب شرق در حال پیشروی به سمت شهر هستند. استان مأرب به علت دارا بودن منابع غنی نفت و گاز از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است و به گفته کارشناسان آزادسازی کامل این استان به منزله پایان کار ائتلاف سعودی در یمن خواهد بود. این درحالی است که امریکا و سازمان ملل که حامی اصلی رژیم سعودی در کشتار مردم بی دفاع یمن هستند، برای جلوگیری از پیروزی انصارالله پیشنهاد از سرگیری مذاکرات و توقف درگیری‌ها در یمن را به انصارالله داده‌اند.
تسلیحات عربستان رو به پایان
با تداوم استراتژی حملات پهپادی و موشکی به خاک عربستان سعودی، اکنون ذخیره موشک‌های سامانه پاتریوت عربستان رو به اتمام است و این کشور بار دیگر دست به دامان امریکا و دیگر دارندگان این موشک برای پر کردن مجدد انبار‌های خود شده است. روزنامه وال استریت روز چهار شنبه به نقل از مقامات امریکایی نوشت که زرادخانه تسلیحاتی عربستان از موشک‌های رهگیری‌کننده به شکل خطرناکی خالی شده است. این روزنامه نوشت: «این موقعیت موجب نگرانی مسئولان در ریاض شده، زیرا بدون وجود ذخایر کافی موشک‌های رهگیری‌کننده پاتریوت ممکن است حملات حوثی‌ها به تلفات جانی و خسارات بیشتری به زیرساخت‌های نفتی حیاتی این کشور مانند حملات ژانویه گذشته به ساختمان‌های وابسته به دفتر سلطنتی منجر شود.» این روزنامه متذکر شد، عربستان از قطر و کشور‌های اروپایی خواسته صد‌ها موشک پاتریوت را برای دفاع از خود در برابر حملات حوثی‌ها در اختیار آن بگذارند. از سوی دیگر، به‌رغم افزایش اعتراضات بین‌المللی به فروش تسلیحات به عربستان سعودی به دلیل فاجعه انسانی یمن، سنای امریکا سه شنبه شب قطعنامه ممانعت از فروش موشک‌های پیشرفته میان‌برد هوا به هوا، موشک‌انداز و دیگر تسلیحات و پشتیبانی به عربستان سعودی را رد کرد. بنا بر گزارش شبکه «ال‌بی‌سی»، سنای امریکا با ۶۷ رأی مخالف در مقابل ۳۰ رأی موافق، قطعنامه پیشنهادی «رند پائول» و «مایک لی» سناتور‌های جمهوریخواه و «برنی سندرز» سناتور دموکرات را رد کرد. سندرز در سخنرانی با هدف ترغیب سناتور‌های امریکایی به حمایت از طرح پیشنهادی سناتور‌های امریکایی گفت: «صادرات موشک‌های بیشتر به عربستان سعودی چیزی جز دامن زدن به این درگیری و ریختن بنزین به آتش در حال سوختن ندارد». امریکا در سال‌های اخیر بیشترین تسلیحات را در اختیار سعودی قرار داده و این رژیم را به کشتار گسترده مردم یمن ترغیب کرده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار