تحریم جدید در شام مذاکرات
کد خبر: 1071802
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Up8
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
دولت امریکا پشت سر هم از ایران می‌خواهد برای نشان دادن حسن‌نیت در مذاکرات، جدیت خود را نشان دهد. تازه‌ترین موضع‌گیری هم به مشاور امنیت ملی امریکا برمی گردد که گفته توپ در زمین ایران است تا جدیت خود را نشان دهد.

دولت امریکا پشت سر هم از ایران می‌خواهد برای نشان دادن حسن‌نیت در مذاکرات، جدیت خود را نشان دهد. تازه‌ترین موضع‌گیری هم به مشاور امنیت ملی امریکا برمی گردد که گفته توپ در زمین ایران است تا جدیت خود را نشان دهد. با این حال، وزارت خزانه‌داری امریکا در اقدامی قابل‌تأمل هشت شخص حقیقی و چهار نهاد ایرانی را به بهانه‌های حقوق بشری در فهرست تحریم‌ها قرار داد تا معلوم شود امریکا همزمان که از ایران «جدیت در مذاکرات» را طلب می‌کند، خود به «جدیت در تحریم‌ها» سخت پای‌بند است!

به گزارش «جوان» امروز بعد از یک تنفس شش‌روزه، دور هفتم مذاکرات در وین ادامه پیدا می‌کند. ایران هفته قبل، در جریان نیمه اول مذاکرات، دو پیشنهاد درباره نحوه لغو تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای به طرف‌های اروپایی و امریکایی داد و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه هم در نشستی با نمایندگان مجلس، ضمن تأکید مجدد بر جدیت ایران در مذاکرات تهران انتظار دارد پیشنهادات منطقی که ارائه کرده به دقت مورد بررسی قرار گیرد. با این حال، طرف‌های غربی ظرف کمتر از یک هفته از ارائه پیشنهاد‌های ایران، علاوه بر واکنش منفی آنها، سیگنال‌های چندان مثبتی به تهران ارسال نمی‌کنند. «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه شامگاه سه شنبه گفت که شواهد درباره مذاکره با ایران دلگرم‌کننده نبوده و ادامه داد که تصور می‌کند ایرانی‌ها به دنبال تعلل در گفتگو‌ها هستند. «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس هم دیروز با هشدار تلویحی گفت: «مذاکرات در وین آخرین شانس ایران برای بازگشت به برجام است. تراس که در «چتم‌هاوس» صحبت می‌کرد، گفت: «این واقعاً آخرین شانس ایران برای پیوستن به برجام است و من شدیداً آن‌ها را ترغیب به چنین کاری می‌کنم، زیرا ما برای همکاری با هم‌پیمانان خود برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای بسیار مصمم هستیم.»
‌پیش از این، روز دو شنبه هم یک مقام وزارت امور خارجه آلمان به رویترز گفته بود پیشنهاداتی که ایران در جریان دور اخیر مذاکرات وین برای حل‌وفصل اختلافات مطرح کرده است، از نظر برلین قابل قبول نیست. در حالی که شش روز از ارائه پیشنهاد‌های ایران گذشته، این مقام آلمانی گفته که برلین این پیشنهادات را «به‌دقت و به‌طور کامل» بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌که «ایران تقریباً همه چیز‌هایی را که در دور‌های قبلی مذاکرات بر سر آن‌ها توافق شده بود، تغییر داده است.»
مسکو: قابل حل است
«انریکه مورا» معاون کمیسیونر خارجی اتحادیه اروپا گفته که از امروز کمیسیون مشترک و تعدادی دیدار دوجانبه و چندجانبه برگزار خواهد شد. «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در وین هم دیروز پیش از شروع رسمی مذاکرات خبر داد که نشست‌های غیررسمی در وین اتریش برای ادامه مذاکرات ایران شروع شده است. اولیانوف همچنین به گفتگو‌های سه شنبه شب «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «جو بایدن» رئیس‌جمهور امریکا اشاره کرد و گفت که پوتین و بایدن در گفت‌وگوی مجازی خود ابراز امیدواری کردند که گفتگو‌های وین درباره برجام که در پایان ماه نوامبر از سرگرفته شده، به نتایج قابل قبول برای همه منجر شود. با وجود ابراز بدبینی طرف‌های غربی در مذاکرات، «اولیانوف»، از قابل حل بودن اختلافات خبرداده و گفته است: «تماس‌های ما با ایالات متحده و ایران در گفتگو‌های وین نشان می‌دهد که هر دو طرف در خصوص احیای برجام بسیار جدی هستند، اما دیدگاه‌های آن‌ها در مورد راه‌ها و ابزار‌های مربوطه متفاوت است. وظیفه مذاکره‌کنندگان غلبه بر این اختلافات است که در پرتو وحدت هدف، شدنی است.»
با این حال، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی امریکا شامگاه سه‌شنبه، ایران را متهم کرد که در مذاکرات وین جدی نیست و گفت: «هر میزان که ایران در میز مذاکرات عدم جدیت نشان دهد، اتحاد بیشتری میان ۱+۵ حاصل خواهد شد بنابراین توپ در زمین ایران است تا نشان دهد که آیا قصد دارد جدی باشد یا خیر». «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه امریکا هم در گفتگو با وال‌استریت ژورنال هرچند گفت که همچنان اعتقاد دارد «دیپلماسی بهترین راه برای حل چالش هسته‌ای ایران است»، ولی تأکید کرد: «فرصت برای بازگشت ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بدون پایان باقی نخواهد ماند.» همچنین سه‌شنبه‌شب در حالی که فقط حدود ۳۶ ساعت تا شروع مذاکرات باقی مانده بود، وزارت خزانه‌داری امریکا هشت شخص حقیقی و چهار نهاد ایرانی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. البته خزانه‌داری امریکا برای اینکه تحریم‌ها، سیگنال بد به مذاکرات تعبیر نشود، تحریم‌های جدید را حقوق‌بشری خوانده و گفته تحریم‌شدگان به خاطر «سرکوب معترضان» در فهرست قرار گرفته‌اند.
اسامی اشخاص شامل سید رضا موسوی اعظمی به دلیل ارتباط با یگان ویژه نیروی انتظامی، محسن ابراهیمی به دلیل ارتباط با نیرو‌های ویژه ضدتروریسم (نوپو)، علی همتیان به دلیل ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حسن کرمی به دلیل ارتباط با یگان ویژه نیروی انتظامی ایران، محمد کرمی ذیل قانون کاتسا، مسعود صفدری، به دلیل ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی ویژه ضدتروریسم ایران (نوپو) به دلیل ارتباط با یگان ویژه نیروی انتظامی ایران و لیلا واثقی است. همچنین زندان مرکزی اصفهان به دلیل ارتباط با یگان ویژه نیروی انتظامی ایران، یگان ویژه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به دلیل ارتباط با نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، زندان زاهدان ذیل قانون کاتسا، نهاد‌های تحریم‌شده‌اند.
تحریم‌ها تنها اهرم نمی‌سازد
«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امورخارجه سه شنبه شب بلافاصله به تحریم‌های امریکا واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت: «حتی در میانه گفتگو‌های وین، امریکا از اعمال تحریم علیه ایران دست بر نمی‌دارد.» خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: «واشنگتن قادر به درک این مسئله نیست که کارزار «شکست حداکثری» و «گشایش دیپلماتیک» نقیض هم هستند.» سخنگوی وزارت خارجه به امریکا گوشزد کرد تشدید تحریم‌ها، نه تنها اهرم نمی‌سازد بلکه در تضاد با جدیت و حسن نیت ادعایی است. روس‌ها هم به تحریم‌های دیروز واکنش نشان دادند. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین در توئیتر نوشت: «حتی در مدت برگزاری مذاکرات وین، امریکا تحریم‌های جدیدی اعمال کرد و ایران هم به توسعه برنامه هسته‌ای‌اش ادامه داد. این خوب نیست. زمان آن رسیده این رویه به منظور ایجاد فضایی مناسب برای احیای سریع و موفقیت‌آمیز برجام متوقف شود.» همچنین یوری اوشاکوف، مشاور رئیس‌جمهوری روسیه در مسائل سیاست خارجی سه شنبه شب در کنفرانس مطبوعاتی برای خبرنگاران، ضمن اشاره به اینکه در مذاکرات پوتین با بایدن روند اوضاع کنونی پیرامون ایران نیز مطرح شده، بر اهمیت و ضرورت اجرای کامل توافقات و پارامتر‌های تعیین شده در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران تأکید کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار