بازداشت ۱۹ عضو یک باند جعل اسناد رسمی
کد خبر: 1071332
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UhY
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰

رئیس کل دادگستری استان البرز از شناسایی و بازداشت ۱۹ عضو یک باند جعل اسناد رسمی از سوی حفاظت و اطلاعات دادگستری خبر داد که به تنظیم اسناد صوری انتقال در قالب صلحنامه و وکالتنامه اقدام و با اسناد جدید املاک را به دیگران منتقل می‌کردند.
حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: در باند ۱۹ نفری با جعل سند، افراد مختلفی فعالیت داشته‌اند. این جاعلین حرفه‌ای شبکه‌ای متشکل از افراد عادی و کارمندان ادارات ثبت اسناد و املاک، ثبت احوال و دفاتر اسناد رسمی در سطح کشور تشکیل داده بودند. پرونده پس از اعلام جرم اداره کل ثبت اسناد و املاک استان البرز مبنی بر ارائه یک سند دفترچه‌ای و برگه وکالتنامه و درخواست تک‌برگ کردن این سند دفترچه‌ای به نام وکیل مندرج در سند وکالتنامه شروع به رسیدگی شد.
به گفته حسین فاضلی هریکندی، پس از تردید اداره ثبت اسناد نسبت به جعلی بودن سند دفترچه‌ای، بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه یک کرج دستور جلب وکیل مندرج در سند وکالتنامه را صادر کرد و با توجه به نوع جرم و احتمال جعل اسناد رسمی و تبانی جاعل با کارکنان دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت اسناد و املاک با تلاش مأموران حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان، متهم در شهرستان فردیس حین اخذ سند دیگری از اداره ثبت اسناد و املاک آن شهرستان شناسایی و بازداشت شد.
پس از تحقیقات ابتدایی از متهم، مشخص می‌شود این فرد به صورت گسترده در سطح کشور خصوصاً در استان‌های البرز و تهران با همکاری تعدادی از کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی اقدام به تهیه اسناد جعلی برای املاک بلاصاحب، مجهول‌المالک و زمین‌هایی خالی از سکنه می‌کرده‌است. متهمان پس از جعل سند، املاک را با تنظیم وکالتنامه سریعاً به فروش می‌رساندند. پس از صدور دستور و نیابت‌های قضایی و اقدامات اطلاعاتی، سایر متهمین نیز جلب شدند.
در یک مورد به سردفتر و یکی از کارمندان دفاتر اسناد رسمی، به جهت همکاری با باند جاعلین در تنظیم سند غیرمنقول مجعول، مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان پرداخت شده‌است یا در مورد دیگری، متهمان با همکاری یکی از معاونین اداره ثبت و اسناد و املاک شهرستان فردیس، قصد جعل و سندسازی برای ملکی در فردیس را داشته‌اند و ۲۵ عدد سکه تمام بهار آزادی هم به وی داده و مقرر شده‌بود پس از فروش ملک، یک میلیارد تومان دیگر به وی پرداخت کنند، ولی با ورود دادگستری استان، همه متهمان بازداشت شدند.
هنگام بازداشت دو نفر از اعضای این باند جعل اسناد و تصاحب اموال مردم که کارمند ثبت احوال بوده‌اند، از این متهمان تعدادی مهر ژلاتینی ثبت احوال‌های منطقه ۱۵ تهران، اداره ثبت احوال تهران، اداره ثبت احوال اراک، به همراه گواهی فوت جعلی و صوری کشف شد.
به گفته رئیس کل دادگستری استان البرز، پلاک‌های ثبتی که به صورت غیرقانونی از سوی متهمین مورد سندسازی و انتقال مال غیر قرار گرفته بودند، عمدتاً در محدوده استان‌های تهران و البرز است. به عنوان نمونه می‌توان به شش دانگ یک قطعه زمین به مساحت هزارو۶۴۱ متر مربع در دهکده فردیس، دو قطعه زمین هر کدام به متراژ ۱۰ هزار متر مربع و نیز دو پلاک به مساحت ۲هزارو۳۶۳ متر مربع و ۶۷۵ متر مربع در ماهدشت کرج، زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع در سعادت آباد تهران، اراضی متعددی به متراژ‌های ۲هزارو۴۰۰، ۱۰هزار و ۲هزارو۳۹۳ متر مربع در صفادشت استان تهران و باغ ویلایی به مساحت ۶۵۳ متر مربع در شهرستان شهریار استان تهران اشاره کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار