احیای سرمایه اجتماعی با حضور در میان مردم
کد خبر: 1071306
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Uh8
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰

دولت رئیسی با اقداماتی از جمله سفر‌های استانی پی‌درپی، حضور میدانی مسئولان و کاهش فاصله بین دولت و مردم که در دولت قبل زیاد شده بود، در مسیر احیای سرمایه اجتماعی حرکت کرده است.
به گزارش تسنیم، در آخرین ماه‌های دولت دوازدهم، مردم از حضور مسئولان دولتی میان خود محروم بودند و مقامات دولتی حتی در تلویزیون هم برای پاسخگویی به سؤالات مردم و خبرنگاران حاضر نمی‌شدند و جلسات ستاد‌ها نیز به صورت ویدئوکنفرانسی توسط رئیس‌جمهور وقت اداره می‌شد. این موضوع آنقدر زیاد شده بود که روحانی حتی در جلسه رأی اعتماد به وزیر صمت نیز در مجلس حضور نیافت؛ مسئله‌ای که بار‌ها با مخالفت و اعتراض نمایندگان مردم روبه‌رو شد، علت نیز مجوزندادن ستاد ملی کرونا بود که خود روحانی ریاست آن را به عهده داشت. در این شرایط مردم انتظار داشتند مسئولان حداقل در شرایط سخت بین آن‌ها حضور پیدا کرده و از وضعیت آنان بازدید و سرکشی کنند ولی پاسخی به این مطالبه داده نشد و مردم رئیس‌جمهور را نهایتاً در قاب تلویزیون آن هم در جلسات می‌دیدند.
اکنون ۱۰۰ روز از آغاز به کار دولت سیزدهم می‌گذرد و آیت‌الله رئیسی اقدامات متعددی را انجام داده است که به گفته بسیاری از ناظران موجب احیای سرمایه اجتماعی و اعتمادی که توسط دولت سابق به پایین‌ترین حد خود رسیده بود، شده است. در این گزارش به بررسی اقدامات دولت سیزدهم به صورت موضوعی درباره مسئله «ارتقای سرمایه اجتماعی دولت» می‌پردازیم.


گسترش موج ناامیدی در جامعه در دولت روحانی
سیدابراهیم رئیسی در شرایطی دولت را از حسن روحانی تحویل می‌گرفت که مطابق نظرسنجی‌های داخلی و خارجی مردم هر روزه نسبت به آینده ناامیدتر می‌شدند، این در حالی بود که بر اثر عملکرد ضعیف دولت قبل، برخی کشور را در حل مشکلات ناکارآمد می‌پنداشتند و امید عمومی به آینده در وضعیت خوبی قرار نداشت. در این میان بود که نرخ ارز نیز رکورد ۳۲ هزارتومان را هم ثبت کرد؛ موضوعی که موجب افزایش قیمت کالا‌ها شد که بر مشکلات و دغدغه‌های مردم می‌افزود.
طبق نظرسنجی‌ها مسئله اقتصاد، معیشت، توان خرید مردم، ارزش پول ملی، بیکاری و سایر مسائل از دغدغه‌های اصلی و اساسی مردم محسوب می‌شد. مردم خواهان حضور مسئولان دولتی در متن جامعه و نظارت مستقیم و بدون واسطه و به صورت حضوری و نه صرفاً مجازی و ویدئوکنفرانسی بودند تا مسئولان را در مشکلات، همراه خود ببینند.

مردم منتظر اقدامی از سوی رئیسی
در شرایطی که سرمایه اجتماعی دولت و اعتماد مردم به قوه مجریه به حد پایینی رسیده بود، انتظارات بالایی از دولت رئیسی وجود داشت تا بتواند با حل مشکلات و اقدامات سریع و مدنظر مردم، سرمایه اجتماعی را احیا کرده و اعتماد مردم را بازگرداند، به عنوان مثال، رئیسی در اولین روز‌های آغاز کار دولت، ۲۱ مردادماه به یکی از داروخانه‌های توزیع‌کننده دارو‌های کرونایی رفت و بدون واسطه به بازدید میدانی و با مردم به گفتگو پرداخت.

هر ۱۰ روز، یک سفر استانی
آیت‌الله رئیسی در این ۱۰۰ روز به طور متوسط در هر ۱۰ روز به یک استان رفت و خود شخصاً و با همراهی وزرا به اقصی‌نقاط کشورمان سفر کرد و در میان مردم شهر، روستا و عشایر حضور یافت؛ مسئله‌ای که مدت زیادی بود بین مردم به عنوان یک مطالبه وجود داشت و می‌توان گفت سفر‌های استانی دولت تقریباً تعطیل شده بود.
با اینکه رئیسی در اولین سفر خود در پنجم شهریور به خوزستان رفته بود، وقتی که زلزله اندیکا رخ داد، صبح جمعه هفتم آبان‌ماه بدون اطلاع قبلی و به صورت سرزده وارد مناطق روستایی شد و مستقیماً پای صحبت‌های مردم نشست. رئیسی درباره سفر‌های استانی خود که برخی به آن برچسبِ غیرکارشناسی‌بودن می‌زدند، گفت: ما شش روز کار را در سطح ملی انجام می‌دهیم و یک روز هم به استان می‌رویم. کاری که در میدان انجام می‌شود حتماً در پشت میز انجام نمی‌شود. هم قبل از سفر کار کارشناسی نسبت به نیاز‌های فوری استان انجام می‌شود و هم یک هیئت به استان اعزام می‌شود تا نیاز‌های فوری را مشخص کنند.

پیگیری مسائل بیماران خاص توسط رئیس دولت
یکی از موضوعاتی که رئیسی قبل از انتخابات بر آن تأکید داشت و دنبال می‌کرد، مسئله احیای پروژه‌های نیمه‌تمام و نیمه‌تعطیل صنعتی، عمرانی و اقتصادی در استان‌ها بود که در این زمینه نیز سفر‌های بسیاری قبل از ماراتن انتخابات ۱۴۰۰ رفته بود و بعد از آغاز کار دولت، آن را ادامه داد و مستقیم و در قامت رئیس‌جمهور شخصاً پیگیری کرد.
همچنین هفته گذشته و پس از نشست مشترک دولت و مجلس که چهارشنبه ۱۰ آذر برگزار شد، سیدابراهیم رئیسی زمان خروج از ساختمان مجلس با مشاهده خانواده‌های بیماران SMA که به همراه فرزندان بیمار خود کنار خیابان تجمع کرده بودند، از خودرو پیاده شد و با حضور در جمع ایشان با این خانواده‌ها گفتگو کرد. در این دیدار والدین بیماران SMA با هیجان و خوشحالی خود را به رئیس‌جمهور رساندند و درخواست‌ها و مطالبات‌شان در زمینه تأمین دارو و مشکلات درمانی فرزندانشان را مطرح کردند.
صبح فردای دیدار با خانواده‌های این بیماران در مقابل مجلس، رئیس‌جمهور با نمایندگان این خانواده‌ها در دفتر کار خود دیدار کرد و در خصوص تأمین دارو برای بیماران خاص از جمله SMA دستور داد که داروی مورد نیاز بیماران در اسرع وقت برای یک دوره زمانی میان‌مدت و بلندمدت تهیه و با سازوکار مناسب در اختیار خانواده بیماران قرار گیرد و همزمان هم مراکز دانشگاهی و دانش‌بنیان اثربخشی آن را مورد بررسی قرار دهند.
در این شرایط و با حضور میدانی رئیس‌جمهور و وزرا، مردم احساس می‌کنند مدیران در دسترس هستند و فاصله‌ای بین آنان با مسئولان وجود ندارد.
با عملکرد صد روزه دولت سیزدهم، طبق نظرسنجی‌ها میزان امید مردم به حل مشکلات افزایش یافته است و اقداماتی که برخی از آن در این گزارش ذکر شد، سرمایه اجتماعی دولت و اعتماد تا حدود زیادی احیا شده و انتظار حل مشکلات، خصوصاً مسائل اقتصادی هنوز وجود داشته و ادامه دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار