رشد ۴ برابری قبض گاز مشترکان بدمصرف
کد خبر: 1070287
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UQh
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰

در پله دوازدهم مبلغ هر مترمکعب گاز به هزار و ۹۹۵ تومان رسیده که نسبت به پله اول که ۴۱۴ تومان است، حدود چهار برابر تفاوت دارد
براساس مصوبه جدید، مشترکان بدمصرف که تعرفه مصرف گاز آن‌ها در پله ۱۱ و ۱۲ قرار می‌گیرد، هزینه قبض گاز آن‌ها نسبت به قبل، از یکم آذر سه تا چهار برابر خواهد شد.
هیئت‌وزیران در ۲۶ آبان ۱۴۰۰، به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های نفت و نیرو آیین‌نامه اجرایی مربوط به تعیین تعرفه‌های مصارف گاز در دوره سرما سال ۱۴۰۰ را به تصویب رساند. به موجب این آیین‌نامه، نرخ تعرفه‌های مصارف خانگی گاز تعیین و از یکم آذرماه لازم‌الاجراست. همچنین ماه‌های سرد سال از تاریخ ۱۶ آبان لغایت ۳۱ فروردین‌ماه سال بعد و ماه‌های گرم سال از یکم اردیبهشت ماه لغایت ۱۵ آبان ماه هر سال تعیین می‌گردد. نرخ‌های یادشده بدون احتساب مالیات و عوارض دریافتی توسط شرکت ملی گاز ایران به موجب قوانین می‌باشد.
اعمال تخفیف برای مشترکانی که صرفه‌جویی کنند
مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی که مصرف گاز آن‌ها در دوره زمانی ۱۶ آبان‌ماه تا ۱۵ اسفندماه هر سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یابد، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف (پاداش صرفه جویی) معادل سه واحد درصد و تا سقف ۴۵ درصد در گازب‌های صورتحساب دوره خواهند شد. در صورتی که مشترکان صنعتی گاز طبیعی با مصرف (۵۰۰۰) مترمکعب در ساعت و بالاتر با درخواست شرکت ملی گاز ایران در دوره زمانی (۱۶) آبان ماه تا (۱۵) اسفند ماه هر سال، حداقل برای پنج روز متوالی، مصرف خود را به میزان ۳۰ درصد نسبت به روز‌های مشابه قبل کاهش دهند، متناسب با میزان کاهش مصرف گاز، مشمول تخفیف معادل ۱۰ درصد گازب‌های صورتحساب دوره خواهند شد.
رشد ۴۰ درصدی گازب‌های بخش خانگی در هر پله مصرفی نسبت به پله قبل
در جدول ۱۲ پلکانی برای تعرفه گاز بخش خانگی، طبق این مصوبه از پله چهار تا ۱۲، هر پله ۴۰ درصد به مبلغ گازب‌ها اضافه می‌شود.
نورموسوی، مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز در این خصوص گفت: در پله دوازدهم مبلغ هر مترمکعب گاز به هزار و ۹۹۵ تومان رسیده که نسبت به پله اول که ۴۱۴ تومان است، حدود چهار برابر تفاوت دارد.
وی ادامه داد: در کشور پنج اقلیم‌بندی داریم که براساس آن در اقلیم یک که سردترین منطقه کشور است، شرایط آسان‌تر در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: در اقلیم یک مشترکان تا ۵۰۰ متر مکعب مصرف، بدون تغییر تعرفه گاز هستند، تعرفه گاز در اقلیم ۲ تا ۴۵۰ مترمکعب مصرف و در اقلیم ۳ تا ۴۰۰ متر مکعب مصرف بدون تغییر خواهد ماند.
رشد ۳۰۰ درصدی تعرفه گاز برای مشترکان بدمصرف
مقایسه تعرفه گذاری جدید با تعرفه‌ای که پیش از این برای ماه‌های سرد سال ۱۴۰۰ تصویب شده بود، نشان می‌دهد که تعرفه گاز مصرفی برای سه پله نخست در پنج اقلیم تغییری نکرده، اما از پله چهارم تا پله دوازدهم، تعرفه گاز با رشد ۸ تا ۳۰۰ درصدی مواجه شده است. در واقع، مشترکان بدمصرف که تعرفه مصرف گاز آن‌ها در پله یازدهم و دوازدهم قرار می‌گیرد، هزینه قبض گاز آن‌ها نسبت به قبل سه تا چهار برابر خواهد شد.
پیش‌بینی افزایش هزینه گاز مصرفی برای ۲۵ درصد مشترکان
براساس گفته‌های قبلی مسئولان شرکت ملی گاز ایران، به طور متوسط همواره میزان مصرف گاز ۷۵ درصد مشترکان در سه پله اول مصرفی قرار می‌گیرد و مصرف گاز ۲۵ درصد از مشترکان، در پله‌های چهارم تا دوازدهم قرار دارد؛ در صورت ادامه روند مصرف به صورت گذشته با ابلاغ مصوبه جدید، یک چهارم از مشترکان گاز کشور در بخش خانگی باید منتظر افزایش هزینه قبوض گاز خود باشند، مگر آنکه در روند مصرف خود بازنگری کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار