تجلی تعارض منافع این بار در ظرفیت پزشکی
کد خبر: 1070092
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UNY
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به مخالفان افزایش پذیرش رشته‌های پزشکی
با وجود کمبود پزشک و دندانپزشک در ایران به نسبت جمعیت، شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش ظرفیت پزشکی را در دستور کار قرار داد

سرویس جوان آنلاین: با وجود کمبود پزشک و دندانپزشک در ایران به نسبت جمعیت، شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش ظرفیت پزشکی را در دستور کار قرار داد. مطابق آمار تعداد پزشک به هزارنفر در ایران ۴۵/۰ است که کمتر از بسیاری از کشور‌های جهان است. برخی از پزشکان، اما در مقابل این تصمیم ایستادند و آن را موجب رواج پزشکان بی‌سواد می‌دانند، اما بسیاری از کاربران و کارشناسان این حرف را انحصارگرایی و مخالفت با آن را موجب کاهش خدمات پزشکی و سطح بهداشت دانستند و از اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت نمایندگان مجلس استقبال کردند. در ادامه بخش‌هایی از واکنش‌های کاربران مرور شده است.

حسن شجاعی، نماینده مردم ابهر:
بررسی‌های کمیسیون اصل ۹۰ حاکی از کمبود پزشک و دندانپزشک در کشور است. شورای عالی انقلاب فرهنگی، در اقدامی انقلابی افزایش ظرفیت پزشکی را دستور کار قرار داده است. امروز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور از این اقدام انقلابی تقدیر کردم و خواهان توجه ویژه ایشان در جهت تصویب این طرح شدم.
فریدون عباسی، نماینده مردم کازرون:
اگر به گفته مسئولان وزارت بهداشت پزشک به اندازه کافی در کشور وجود دارد، چرا این پزشکان به تنها بیمارستان کازرون معرفی نمی‌شوند که روزانه با کمبود پزشک مواجهند؟ به زودی وزیر بهداشت باید پاسخگوی اقدامات خود در مجلس باشد.
احسان گنجی‌آزاد:
متأسفانه برخلاف ادعای کاسبان ثابت نگه داشتن ظرفیت پزشکی (کمبود امکانات)، در طول ۳۵ سال گذشته با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی دانشکده‌ها و ۶۰ درصدی تخت‌های بیمارستانی، تنها ۳۵ درصد به ظرفیت دانشجویان پزشکی افزودن شده است. #ظرفیت_پزشکی #کاسبان_کمبود_پزشک
سیدسجاد پادام:
وقتی همشون میخوان شریعتی به بالا تراکم داشته باشند، معلومه که هزینه مطب‌هاشون بالا میره و باید از جیب ملت تأمینش کنند. بگذریم از اینکه هر ۱۰ درصد تراکم مطب هم باعث افزایش ۳درصدی تقاضای القایی هم میشه.
سیدامیر سیاح:
پزشکان انحصارگر مثل وکلای انحصارگر می‌گویند: بازکردن در‌های ورود به بازار ما= ورود پزشکان بی‌سواد به بازار! نگرانی حقیه، اما چاره دارد: بیماران بتوانند پزشکان را ارزیابی کنند و نتیجه در معرض دید همه باشد. با ارزیابی شفاف کارایی و کیفیت پزشکان، پزشک بی‌سواد خودبه‌خود از بازار حذف می‌شود.
کاربری با نام «هرمس»:
ظرفیت پزشکی یکی از بارزترین تجلی‌های تعارض منافع برای حفظ انحصار است. در نظام سلامت ما پزشکان هم سیاستگذار، هم مجری و هم ناظر هستند و این تعارض منافع باعث بیماری نظام سلامت ما شده است.
علی رجبی:
هر وقت فهمیدید چرا «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داریم» ولی «وزارت راه، مسکن و آموزش عمرانی» یا «وزارت نیرو و آموزش مهندسی» نداریم، علت اصلی پایین بودن ظرفیت پزشکی را خواهید فهمید. #نه_به_انحصار
پوریا آستراکی:
نمی‌دانم علت این همه جنجال برای ظرفیت پزشکی چیست. این آمار واضح می‌گوید تعداد پزشک به هزار نفر در ایران ۴۵/۰ یعنی کمتر از عراق، سوریه و رتبه ۱۳۷ دنیاست. یعنی برای رسیدن به شرایط عادی یا باید پزشک زیاد شود یا جمعیت کم شود، راه حل اگر اولی نیست، دومی‌ست؟

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار