رخنه حامیان عادی‌سازی با تل‌آویو در حاکمیت سودان
کد خبر: 1068839
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004U3L
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲

در بحبوحه آشوب در سودان به دنبال کودتا در این کشور، یکی از مدافعان سرسخت عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی نیز به شورای حاکمیتی سودان راه یافته است.
از ۲۵ اکتبر گذشته (۳ آبان) و در پی اعلام وضعیت اضطراری، انحلال شورا‌های حاکمیتی و وزارتی و پاره‌ای عزل و دستگیری‌ها، سودان عرصه اعتراضات به اقدامات ارتش و کودتای نظامی است. تا جایی که در جریان تظاهرات روز شنبه، شماری کشته و زخمی شدند. کمیته پزشکان سودان دیروز اعلام کرد که شمار قربانیان شش نفر است. فولکر پرتز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سودان در این مورد در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «با توجه به این تظاهرات، بار دیگر از نیرو‌های امنیتی سودان می‌خواهم بالا‌ترین درجه خویشتنداری را در پیش گرفته و به حق سودانی‌ها برای داشتن تجمع‌های مسالمت‌آمیز و آزادی بیان احترام بگذارند، تظاهرکنندگان نیز باید اصل مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات را رعایت کنند.»‌همزمان، برخی اتحادیه‌های صنفی و احزاب سیاسی سودان برای برپایی تظاهراتی گسترده در این کشور در محکومیت کنترل ارتش بر حاکمیت و درخواست برای ایجاد حاکمیت مدنی در این کشور فراخوان دادند.
این فراخوان‌ها در پی بیانیه عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان که از تشکیل یک شورای حاکمیتی به ریاست خودش پس از برکناری حاکمیت مدنی در اواخر اکتبر گذشته خبر داده بود، منتشر شدند. این نهاد از زمان سرنگونی حکومت عمر البشیر، رئیس‌جمهور پیشین و برکنار شده سودان در سال ۲۰۱۹، به صورت مشترک با دولت غیرنظامی، قدرت را در دست داشت. دیروز خبری منتشر شد که حاکی از آن بود که ابوالقاسم محمد برطم، نماینده سابق پارلمان سودان در دوره حکومت البشیر، پس از عضویت در شورای جدید حاکمیت انتقالی، مجدداً به منصب سیاسی بازگشته است. برطم که یکی از برجسته‌ترین مدافعان عادی‌سازی سریع روابط با صهیونیست‌هاست، در دوره ریاست جمهوری عمر البشیر عضو مستقل پارلمان سودان بود و در سال ۲۰۱۹ پس از سرنگونی حکومت البشیر، از صحنه سیاست خارج شد. او مسئولیت تدارکات برای تشکیل هیئتی متشکل از شخصیت‌های سودانی جهت سفر به فلسطین اشغالی با هدف تسریع در روند عادی‌سازی بین دو طرف را بر عهده داشت. تایمز اسرائیل نیز از ابوالقاسم برطم مطلبی در مورد حیطه مسئولیت‌ها و اهداف این هیئت منتشر کرده بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار