روسیه: آمریکا باید در تحریم‌ها علیه ایران تجدیدنظر کند
کد خبر: 1068395
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TwB
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
معاون وزارت خارجه روسیه می‌گوید آمریکا باید در عمل نشان دهد که درحال بازبینی سیاست تحریمی علیه ایران است تا طرف مقابل از مزایای اقتصادی برجام برخوردار شود.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه می‌گوید در راستای احیای برجام، واشنگتن باید قصد خود را برای تجدید نظر در سیاست تحریمی علیه تهران، به گونه‌ای مؤثر نشان دهد.

وی در توضیح این مطلب افزود: باید نهایت تلاش خود را کنیم تا مذاکرات به احیای آنچه «بازگشت به تنظیمات کارخانه» می‌نامیم منجر شود (اشاره به احیای برجام به شکل اولیه آن). درحال حاضر نیازمند اراده سیاسی هستیم. از جانب طرف آمریکایی، مهم است که در عمل ثابت کند و نشان دهد که سیاست تحریمی که در سال‌های اخیر به آن استناد کرده است؛ در حال بازبینی است و به طرف ایرانی این فرصت داده می‌شود که از مزایای اقتصادی که در برجام گنجانده شده، بهرمند شود.

ریابکوف همچنین افزود: ایران هم باید یک سری اقدامات را انجام دهد که برای سایر طرفین توافق و البته آژانس بین المللی انرژی اتمی، مشخص می‌کند که در زمینه هسته ای، هیچ گونه انحرافی از پارامتر‌های برجام انجام نگرفته است.

وی بار دیگر تاکید کرد که همه طرفین باید به اجرای برجام در قالب اصلی آن بازگردند و برای رسیدن به این مقصود، ادامه مذاکره مهم است.

ریابکوف با اشاره به اتمام دور ششم مذاکرات وین در ۲۰ ژانویه، گفت که مبنای محکمی برای آن وجود دارد و راه حل‌های معقولانه‌ای هم برای شماری از جنبه‌های ضروری مطرح است حال آنکه در آن مقطع، درباره همه مسایل موجود توافق نشد.

ایران اخیراً با آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی، در روز ۸ آذرماه در شهر وین، موافقت کرده است حال آنکه تاکید می‌کند که هدف مذاکره، حرف زدن محض نیست؛ بلکه حصول توافقی ملموس و احترام به منافع متقابل است.

تهران تأکید می‌کند که به عنوان یکی از امضاءکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بار‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشور‌های موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد، اما علیرغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده، اما با کارشکنی‌های طرف غربی، پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

منبع: مهـــر
برچسب ها: آمریکا ، ایران ، تحریم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار