سردمداران خروج از صلح‌طلبی نمی‌توانند منادی حقوق بشر باشند
کد خبر: 1068221
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TtN
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
اژه‌ای در جمع سفرا و رؤسای سازمان‌های بین‌المللی مقیم:

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران با به چالش کشیدن رفتار مدعیان حقوق بشری که از مسیر صلح‌طلبی و عدالت‌خواهی خارج شده‌اند، اما خود را منادی دفاع از حقوق بشر و پیام‌آور صلح و آزادی معرفی می‌کنند، از آغوش باز دستگاه قضایی برای همکاری با دستگاه‌های قضایی کشور‌های جهان در جهت مبارزه با همه مصادیق ظلم به حقوق بشر خبر داد و در عین گفت: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا در راستای توسعه دیپلماسی قضایی به بسط ارتباطات حقوق بشری با سایر کشور‌های دنیا بپردازد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا طی سخنانی در جمع سفرای بیش از ۶۵ کشور جهان و همچنین رؤسای سازمان‌های بین‌المللی مقیم، با اشاره به ضرورت ایجاد درک و فهم مشترک درباره مسائل حقوق بشری در راستای رهنمون‌سازی انسان به سعادت و تکامل، با بیان اینکه اگر انسان حق‌خواه و عدالت‌طلب و صلح‌گرا نباشد نمی‌تواند داعیه استقرار صلح و عدالت در دنیا را داشته باشد و منادی آزادی و حقوق بشر باشد، گفت: انسان‌ها و سردمداران رژیم‌های سیاسی‌ای که از مسیر صلح‌طلبی و عدالت‌خواهی خارج شده‌اند نمی‌توانند منادی دفاع از حقوق بشر و پیام‌آور صلح و آزادی باشند.
اژه‌ای با بیان اینکه در آموزه ها‌ی اسلامی کمک‌رسانی به همه آحاد بشر فارغ از تمایزات و تفاوت‌هایشان مطرح است، گفت: طبق مکتب متعالی اسلام سعادتمندی انسان‌ها در گرو کمک‌رسانی آن‌ها به سایر مخلوقات و دیگر انسان‌ها است و از منظر تعالیم اسلامی، انسان به ماهو انسان، ارزشمند و صاحب حقوق و آزادی و کرامت است و باید در مقابل متجاوزان و متعدیان به این حقوق ایستادگی کرد.
انتقاد به استاندارد‌های دوگانه حقوق بشری
محسنی اژه‌ای با طرح این پرسش که آیا دنیای کنونی یک دنیای عاری از خشونت و تبعیض است، گفت: اکنون در عصر و دنیایی به سر می‌بریم که برخی رژیم‌های خودکامه و تروریستی به بهانه‌های واهی قریب به دو دهه کشوری دیگر را اشغال می‌کنند و به کشتار و آواره‌کردن و تحقیر مردم آن کشور و انهدام زیرساخت‌های آن می‌پردازند و یا برخی رژیم‌های مستکبر و مرتجع دیگر با تجاوز به سایر کشور‌ها مردمان آن‌ها را به خاک و خون می‌کشند و حتی از انداختن بمب در مجالس عروسی و عزای آن‌ها نیز اجتناب نمی‌کنند و شنیع‌ترین جنایات را مرتکب می‌شوند.
رئیس دستگاه قضا با انتقاد از رویه کشور‌هایی که جنایات آشکار علیه جان مردمان دنیا را نادیده می‌انگارند و در مقابل در قبال مسائل خاص به هیاهو و غوغاسالاری می‌پردازند، گفت: امروز جامعه بشری برای رفع انواع و اقسام ظلم‌هایی که به انسان‌ها در گوشه و کنار دنیا روا می‌شود باید به ادراک مشترکی نائل شود و پیشنهاد ما در این زمینه آن است که مقوله دیپلماسی قضایی تقویت شود تا بلکه با تأثیر نگرفتن از مسائل سیاسی حاکم بر دنیا با رویه حقوقی مستقل به کمک حقوق بشر بیاییم. اژه‌ای با تشریح مقوله دیپلماسی قضایی گفت:طبق آنچه امروزه مرسوم است محتوای دیپلماسی بیشتر متضمن مسائل سیاسی و اقتصادی است لذا ضرورت دارد محتوای قضایی نیز وارد این عرصه شود؛ برهمین مبنا قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا در راستای توسعه دیپلماسی قضایی به بسط ارتباطات حقوق بشری با سایر کشور‌های دنیا بپردازد و با مطالعات مشترک و جلسات مداوم در راستای رسیدن به ادراک و فهم مشترک در امر حقوق بشر با سایر کشور‌ها و جوامع گام بردارد و از این طریق در جهت مقابله با انواع و اقسام ظلم‌های روا شده در دنیای کنونی و همچنین مقابله با مفاسدی نظیر جریانات تروریستی، کارتل‌های مواد مخدر و پولشویی گام بردارد.
رئیس عدلیه جمهوری اسلامی تأکید کرد: بیایید دست در دست هم با دیپلماسی قضایی بی تأثیر از رفتار‌های سیاسی، از حقوق بشر دفاع کنیم. اژه‌ای گفت: امروز دستگاه قضایی آغوش خود را برای همکاری با دستگاه‌های قضایی کشور‌های جهان در جهت مبارزه با همه مصادیق ظلم و تعدی به حقوق بشر باز کرده است.
در این نشست، احمد وحیدی، وزیر کشور در سخنانی با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران تعامل و داشتن روابط رو به جلو با همه کشورهاست، از قاچاق مواد مخدر، مهاجرت‌های گسترده، جرایم سازمان یافته، قاچاق کالا و فعالیت‌های تروریستی، به عنوان چالش‌های وزارت کشور در حوزه حفظ نظم و امنیت کشور یاد کرد.
کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران هم در سخنانی با بیان اینکه حقوق بشر آنقدر متعالی و با اهمیت است که نباید تحت تأثیر ملاحظات سیاسی قرار گیرد، گفت: متأسفانه شاهد هستیم که برخی کشور‌ها از حقوق بشر به عنوان ابزاری برای تأمین اهداف سیاست خارجی خود استفاده می‌کنند. دبیر ستاد حقوق بشر از تحریم‌های یکجانبه، تروریسم و برخی نگرش‌های سیاسی به‌عنوان موانع و محدودیت‌های پیش روی جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر یاد کرد و گفت: امیدواریم با همکاری کشور‌ها و نظام‌های قضایی سراسر دنیا، بتوانیم بر این موانع غلبه کنیم. غریب‌آبادی افزود: ما به‌رغم اینکه انتقاد جدی به نگاه سیاسی به حقوق بشر در ایران مثل تعیین گزارشگر ویژه و صدور قطعنامه‌های غیرقانونی داریم، اما هیچ وقت تعاملات خود را با ساز و کار‌های حقوق بشری متوقف نکردیم. وی افزود: از همه کشور‌ها انتظار داریم که با اتخاذ رویکرد‌های سیاسی برخی کشور‌ها در حوزه حقوق بشر مقابله کنند. وی با بیان اینکه تحریم یکجانبه غیرقانونی و مغایر حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد است، گفت: همه کشور‌ها وظیفه دارند که با تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی مقابله کنند. دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان افزود: کشور‌هایی که از تحریم‌های یکجانبه تبعیت می‌کنند از نظر ما شریک کشوری هستند که این تحریم‌های یکجانبه را آغاز و اجرا کرده‌اند.
غریب‌آبادی با اشاره به ۱۷ هزار شهید ترور جمهوری اسلامی ایران از سفرا و نمایندگان سیاسی کشور‌های مختلف جهان خواست که یک نگاه بی طرفانه و غیر سیاسی به موضوع حقوق بشر داشته باشند و گزارش‌های صحیح از وضعیت جمهوری اسلامی ایران به پایتخت‌های خود ارائه دهند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار