مذاکرات باید به لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی منتهی شود
کد خبر: 1068081
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Tr7
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۵
عضو کمیسیون امنیت ملی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیام دور جدید مذاکرات هسته‌ای این است که برجام مسئله اول کشور نیست، تأکید کرد: مذاکرات باید به نتیجه عملی، یعنی لغو تحریم‌ها و راستی‌آزمایی منتهی شود.
فداحسین مالکی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس، با تأکید بر اینکه اولویت اول کشور توجه به ظرفیت‌های داخلی برای اصلاح اقتصاد، معیشت و روند مدیریتی کشور است، ادامه داد: در خصوص برجام، رویکرد مجلس و دولت مذاکره برای نتیجه است و نه مذاکره برای مذاکره چراکه رویکرد مذاکره برای مذاکره در دولت قبل هم دنبال شد و بار‌ها نیز به آن‌ها تذکر دادیم، اما متأسفانه گرفتار مسائلی بودند که به این تذکرات توجه نشد.
وی اظهار داشت: اگر احساس شود که نتیجه ملموس و عملی از مذاکرات حاصل می‌شود، قطعاً جمهوری اسلامی نیز سر میز مذاکره می‌نشیند و از آن استقبال می‌کند، اینکه مذاکرات ما با اروپایی‌ها آغاز می‌شود، به این معناست که حرف‌هایمان را با صراحت به آن‌ها بزنیم و آن‌ها نیز در خصوص آینده مذاکره و لغو تحریم‌ها تصمیم بگیرند.
وی در پاسخ به جریان‌سازی تبلیغی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت سابق مبنی بر لزوم مذاکره مستقیم با امریکایی‌ها و توافق با آن‌ها برای تأمین منافع ملی، گفت: این افراد باید به این سؤال پاسخ دهند که هدف از مذاکره با امریکا چیست و آیا در دولت قبل این کار انجام نشده است؟ آیا ما به تعهداتمان عمل نکردیم یا امریکایی‌ها خلاف تعهدشان عمل کردند؟ و امروز چه اتفاق جدیدی در خصوص منافع ایران در برجام افتاده است که باید با امریکایی‌ها دوباره مذاکره کنیم؟!
مالکی با تأکید بر اینکه مذاکره فرسایشی سیاست امروز دولت و مجلس نیست و این مدل مذاکره به ضرر ما تمام می‌شود، گفت: امریکا در مقاطعی تلاش کرد تا ما را در دست‌انداز مذاکرات فرسایشی بیندازد و عده‌ای نیز در داخل همه ظرفیت‌های کشور را معطل نتیجه مذاکرات کردند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی به موضوع راستی‌آزمایی برای لغو تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: همان طور که رهبر انقلاب تأکید کردند، لغو همه تحریم‌ها همراه با راستی‌آزمایی آن از سوی ایران یک اصل مهم برای طرف ایرانی است و راستی‌آزمایی هم یعنی اینکه پول‌های بلوکه شده ما آزاد شود، امکان تردد آزادانه کشتی‌های تجاری ما وجود داشته باشد و پول حاصل از فروش نفت و دیگر محصولات نیز به راحتی به کشورمان بازگردد، اما اینکه امریکایی‌ها نه تنها خودشان به تعهداتشان عمل نمی‌کنند بلکه به کره‌ای‌ها هم دستور می‌دهند پول نفت ایران را بلوکه کنند، نشان‌دهنده معادلات غیرقانونی و ناجوانمردانه در دنیاست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار