تأمین نهاده‌های دامی همچنان نامطلوب است
کد خبر: 1066960
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TZ2
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۸

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران شرایط تأمین نهاده‌های دامی را همچنان نامطلوب عنوان کرد و گفت: دولت باید برای این مسئله تدبیر جدی بیندیشد. هم‌اکنون در ماه آبان قرار داریم، اما هنوز دامداران مطالبات نهاده‌ای مهرماه خود را دریافت نکرده‌اند و باتوجه به اینکه ما با موجود زنده سر و کار داریم، نمی‌توانیم به دام‌ها بگوییم که منتظر تأمین ارز باشید.

۱۸ مهرماه حسین دماوندی نژاد، سرپرست معاونت امور دام وزارت جهاد با اشاره به واردات ٩میلیون تن نهاده دامی در شش ماهه امسال گفته بود: تا آخر مهر تمام مطالبات دامداران و مرغداران در حوزه نهاده تحویل می‌شود، اما خبر‌های رسیده از توزیع نامناسب نهاده‌ها حکایت دارد.
سیداحمد مقدسی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت تأمین نهاده‌های دامی مورد نیاز تولیدکنندگان گفت: سهمیه نهاده دامداری‌های صنعتی تا ۱۵مهرماه تسویه شده است. سهمیه کنجاله سویای ۱۵ تا ۳۰ مهر ماه نیز در سامانه بازارگاه بارگذاری شده و دامداران نیز آن را خریداری کرده‌اند، اما بارگیری نشده و به دست آنان نرسیده است. همچنین جو و ذرت نیز اصلاً بارگذاری نشده است.
مقدسی مشکل را تأمین ارز از سوی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: هم اکنون در ماه آبان قرار داریم، اما هنوز دامداران مطالبات نهاده‌ای مهرماه خود را دریافت نکرده‌اند و باتوجه به اینکه ما با موجود زنده سر و کار داریم، نمی‌توانیم به دام‌ها بگوییم که منتظر تأمین ارز باشید. به همین دلیل دامداران مجبور به تأمین نهاده‌های دامی از بازار آزاد با دو تا سه برابر قیمت مصوب آن هستند.
مقدسی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی باید هر چه سریع‌تر اقدام به تأمین ارز مورد نیاز نهاده‌های دامی کند، گفت: اگر دولت تدبیری برای این مسئله نیندیشد تولید ملی آسیب جدی خواهد دید. وضعیت دامداری‌های سنتی و روستایی و پرواربندی‌ها بسیار نامطلوب‌تر از دامداری‌های صنعتی است و آنان در تنگنای بیشتری قرار دارند.
مقدسی در ادامه درباره صادرات دام زنده از کشور نیز گفت: شرکت پشتیبانی امور دام مکلف شده که هر کیلوگرم گوساله نر را به قیمت ۵۹ هزار تومان و گوسفند را نیز به قیمت ۶۲ هزار تومان خریداری کند.
وی درباره اینکه آیا قرار است از این دام‌ها برای تأمین ذخایر استراتژیک گوشت کشور استفاده شود، افزود: برای تأمین ذخایر استراتژیک و مازاد آن نیز صادر می‌شود ضمن اینکه خرید این دام‌ها قرار است از هفته جاری آغاز شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار