وضعیت نامناسب دستیاران تخصصی در کشور
کد خبر: 1066921
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TYP
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱
دبیر شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی با ابراز نگرانی از آنچه که وضعیت "نامناسب دستیاران تخصصی در کشور" خواند، بر لزوم آسیب شناسی علل مهاجرت پزشکان تاکید کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر داریوش طاهرخانی در واکنش به مباحث مطرح درباره کمبود پزشک در کشور و لزوم افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی، تاکید کرد: افزایش ورودی رشته‌های پزشکی، بدون تدبیر در حفظ نیروی انسانی، مشکلی را حل نخواهد کرد.

وی مشکلات اقتصادی و اجتماعی برخی گروه‌های پزشکی را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه متولیان نظام سلامت کشور باید واقعیت‌های میدانی را خوب رصد کنند، گفت: یکی از سرمایه گذاری‌های بلند مدت دولتها، تربیت نیروی متخصص در رشته‌های مختلف است. وقتی یک دانش آموخته علوم پزشکی بواسطه مولفه‌های مختلف از ریل ارائه خدمت به بیماران خارج می‌شود، اولین متضرر نظام سلامت کشور است؛ چرا که بی تردید نظام سلامت در سرمایه گذاری خود موفق نبوده و نتوانسته است بهره مناسبی از خدمات نیرویی که تربیت نموده، ببرد.

وی با بیان اینکه مولفه‌های زیادی این وضعیت را رقم می‌زنند و اصلاح این ساختار نیازمند آسیب شناسی وضعیت موجود است، افزود: امروز تعداد قابل توجهی از همکاران اولویت خود را در مهاجرت قرار داده‌اند. هنوز مطالعه جامعی که علل این موضوع را استخراج کند، در دست نیست؛ اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که در راس علل، عدم امنیت شغلی برای دانش آموختگان گروه‌های مختلف پزشکی قرار دارد. البته اشتباه نشود؛ آحاد جامعه پزشکی زیاده خواه نیستند، اما تعرفه‌های غیر واقعی، چرخش اقتصادی مطب‌ها و مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی را با چالش جدی مواجه کرده و حتی گاهی آن‌ها را مجبور به تعطیلی کرده است.

دبیر شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: یکی دیگر از آسیب‌های موجود در نظام سلامت، عدم انگیزه در ادامه تحصیل در مقاطع مختلف است. در عین حال وضعیت نامناسب دستیاران تخصصی، ضمن ناپایداری وضعیت ادامه راه برای آنان، ورود پزشکان عمومی به دوره‌های تخصصی را نیز در معرض تردید قرار داده است و در نتیجه گاهی تعداد داوطلبین متناسب با ظرفیت مورد پذیرش نیست و این وضعیت در دوره‌های فوق تخصصی نیز وجود دارد.

وی گفت: از سوی دیگر دستیاران تخصصی علاوه بر آنکه ساعات زیادی را باید در بیمارستان‌های محل تحصیل باشند، از حقوق متعارفی نیز برخوردار نیستند و در کنار این مشکلات گاهی از حمایت‌های اجتماعی لازم نیز بی بهره می‌شوند و با فشار‌های روحی و روانی زیادی روبه رو می‌شوند.

طاهرخانی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی این مشکلات و اقدام در جهت رفع آنها، گفت: یکی از اقدامات خوبی که وزارت بهداشت طی هفته گذشته انجام داد، این بود که معاون آموزشی وزارت بهداشت به عنوان نماینده وزیر به سازمان نظام پزشکی معرفی شد تا به عنوان عضو ثابت در ترکیب شورایعالی حضور داشته باشد که این موضوع می‌تواند نوید پیگیری دقیق مطالبات دستیاران در شورایعالی نظام پزشکی را بدنبال داشته باشد.

رییس سازمان نظام پزشکی تاکستان گفت: به هر حال امیدوارم با جمع بندی مشکلات دستیاران و با تعامل خوب معاون آموزشی وزارت بهداشت قدمی موثر در رفع این چالش‌ها برداشته شود.
منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار