معرفی روحاني و جهانگيري به قوه قضائیه در پرونده بورسیه‌ها
کد خبر: 1066751
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TVf
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
«تحقيقات دقيق نشان مي‌دهد مسئله بورسيه‌ها به آن شكلي كه در روزنامه‌ها با آن بازي كردند نبود، اما اگر هم بود بايد از راه‌هاي قانوني امتيازاتي كه عده‌اي برخلاف قانون گرفته بودند لغو مي‌شد نه اينكه سر و صدا و جنجال درست شود.»

به گزارش فارس، اخيراً كميسيون اصل90 مجلس شوراي اسلامي گزارشي از اقدامات غيرقانوني دولت‌های يازدهم و دوازدهم در خصوص دانشجويان بورسيه سال‌هاي ۸۵ تا ۹۲ ارائه كرد. در اين گزارش تأكيد شد كه اسامي مسئولان متخلف درباره بورسيه‌ها به قوه قضائيه اعلام شده است. حسن روحاني رئيس‌جمهور دولت‌های يازدهم و دوازدهم، اسحاق جهانگيري معاون اول وقت رئيس‌جمهور، مجتبي صديقي رئيس وقت سازمان امور دانشجويان وزارت علوم، رضا فرجي‌دانا، محمد فرهادي و منصور غلامي وزراي وقت علوم، تحقيقات و فناوري، محمدعلي نجفي سرپرست وقت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و محمدرضا رضوان‌طلب رئيس مركز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از مسئولاني بودند كه كمسيون اصل90 اسامي آنها را به عنوان مسئولان متخلف به قوه قضائيه اعلام كرده است.

ماجراي بورسيه‌ها چه بود؟
نخستين بار مجتبي صديقي، رئيس وقت سازمان امور دانشجويان و معاون رضا فرجي‌دانا، وزير وقت علوم بحث بورسيه‌ها را مطرح كردند. صديقي در نشست خبري خود در چهارم خرداد سال 1393 گفت كه دانشجوياني كه از سال 1385 تا 1392 به خارج اعزام شده‌اند، شرايط اعلام شده در فراخوان را نداشتند و در تبديل وضعيت بورس خارج به داخل وزارت علوم دولت قبل غيرقانوني عمل كرده است!
بعد از ادعاي صديقي اخباري با عنوان «3هزار دانشجوي بورسيه غيرقانوني» در برخي رسانه‌ها و فضاي مجازي منتشر شد و كمي بعد از آن اسامي حدود 750نفر از دانشجويان بورسيه شده با عنوان «بورس‌شده‌هاي غيرقانوني» در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شد و فردي كه اين اسامي را منتشر كرده بود مدعي بود اسامي از سوي مسئولان وقت وزارت علوم به او داده شده است. با اوج گرفتن بحث بورسيه‌ها مجلس هم به موضوع ورود كرد و بعد از برگزاري جلسات متعدد در كميسيون آموزش و تحقيقات، اين پرونده به كميسيون اصل90 مجلس رفت. اين اتفاقات با استيضاح رضا فرجي‌دانا، وزير وقت علوم همراه و اقدام مجلس موجب شد محمدعلي نجفي مسئوليت سرپرستي وزارت علوم را بر عهده بگيرد، اين اتفاق باعث شد دولت روحاني پيگيري پرونده بورسيه‌ها را به نجفي بسپرد. بحث بورسيه‌ها همچنان مطرح بود و مسئولان دولت روحاني هر بار به بهانه‌هاي مختلف اين بحث را پيش مي‌كشيدند، مهرماه همان سال هم در مراسم آغاز سال تحصيلي در دانشگاه تهران روحاني در انتقاد به استيضاح وزير علوم جمله معروف «بورسيه و ما ادراك ما البورسيه» را مطرح كرد.

تنها 36 نفر به دليل ارائه اطلاعات غلط
از ادامه تحصيل محروم شدند
پس از برگزاري جلسات متعدد با كميسيون‌هاي مختلف مجلس و ديوان محاسبات وزارت علوم در آبان ماه در اطلاعيه‌اي آماري رسمي از دانشجويان بورسيه مطرح كرد. در اين اطلاعيه تنها 36 نفر به دليل ارائه اطلاعات غلط از ادامه تحصيل محروم شدند. پس از اين اطلاعيه، از جمع 840 نفر دانشجوي لغو بورس شده، حدود 600نفرشان به نتيجه اعلام شده اعتراض كردند. بررسي‌هاي مختلف و برگزاري جلسات متعدد در كميسيون اصل90 مجلس و حتي اذعان مسئولان وزارت علوم درباره قانوني بودن عملكرد وزارت علوم دولت دهم هم نتوانست گره پرونده بورسيه‌ها را باز كند.
دانشجويان بورسيه احمد غلامي، مديركل مستعفي بورس سازمان امور دانشجويان را عامل اصلي جنجال پرونده بورسيه‌ها مي‌دانستند؛ فردي كه با حكم وزير علوم به ‌عنوان رايزن علمي و سرپرست دانشجويان ايراني در كشور روسيه، روسيه سفيد و آسياي ميانه عازم روسيه شد.

در موضوع بورسيه‌ها به عده‌اي ظلم شد
رهبر معظم انقلاب در تيرماه سال94 در ديدار بيش از هزار نفر از استادان و اعضاي هيئت‌هاي علمي دانشگاه‌هاي سراسر كشور تأكيد كردند: تحقيقات دقيق نشان مي‌دهد مسئله بورسيه‌ها، به آن شكلي كه در روزنامه‌ها با آن بازي كردند نبود، اما اگر هم بود بايد از راه‌هاي قانوني امتيازاتي كه عده‌اي برخلاف قانون گرفته بودند لغو مي‌شد نه اينكه سر و صدا و جنجال درست شود. رهبر انقلاب همچنين سياست بازي را سم محيط‌هاي علمي خواندند و با ابراز تأسف از اينكه در موضوع بورسيه‌ها به عده‌اي ظلم شد، افزودند: سمي كه در اين موضوع به دانشگاه‌ها تزريق شد از بينش فكري مبتني بر سياست‌كاري نشئت مي‌گرفت و متأسفانه هم خلاف قانون، هم خلاف تدبير و هم خلاف اخلاق بود. بعد از بيانات رهبر انقلاب درباره ظلم به دانشجويان بورسيه، كميته‌اي با محوريت شوراي عالي انقلاب براي حل مشكل دانشجويان بورسيه تشكيل شد كه البته در اين كميته هم اتفاق قابل توجهي رخ نداد تا اينكه پورمختار، رئيس وقت كميسيون اصل90 مجلس از پيگيري‌هاي كميسيون براي حل مشكل 200 دانشجوي باقي‌مانده و مشكل‌دار خبر داد.
شكايت دانشجويان بورسيه از وزارت علوم
كارشكني‌هاي وزارت علوم در مقابل دانشجويان بورسيه موجب شد اين دانشجويان با مراجعه به محاكم قضایي بخواهند از اين وزارتخانه شكايت كنند، اما مصوبه 630 شوراي عالي انقلاب فرهنگي اجازه شكايت بورسيه‌ها در محاكم قضایي را نمي‌داد و بايد شكايت آنها در هيئت تعيين شده شوراي عالي انقلاب فرهنگي با حضور مسئولان وزارت علوم بررسي مي‌شد. پس از اينكه قوه قضائيه درباره ورود به اين پرونده از رهبري كسب تكليف كرد، ايراد اين مصوبه با نظر رهبري برطرف شد و قوه قضائيه در پرونده‌ بورسيه‌ها ورود كرد.
اواخر خردادماه سال جاري فياض شجاعي، دادستان ديوان محاسبات پس از بررسي تخلفات صورت گرفته، تخلف موجود در اين پرونده را با محوريت ابطال بورسيه‌ها و اشتغال همزمان كمتر از 200 تخلف اعلام كرد.
ماجراي خودكشي يكي از دانشجويان بورسيه
در تيرماه سال جاري خبري مبني بر خودكشي يكي از دانشجويان بورسيه دانشگاه كاشان منتشر شد. دوستان نزديك اين دانشجوي بورسيه معتقد بودند وي به دليل فشارهاي ناشي از عدم تعهد وزارت علوم به پرونده بورسيه‌ها دست به خودكشي زده است اما مسئولان دانشگاه كاشان خودكشي اين دانشجو را به دليل مشكلات بورسيه تكذيب كردند. وزارت علوم نيز اعلام كرد هزينه‌هاي تحصيلي اين دانشجوي بورسيه پرداخت شده است. كميسيون مجلس به اين پرونده ورود كرد و پس از تعيين كميته‌اي به اين نتيجه رسيد، مشكلات مالي ناشي از عدم واريز مقرري در خودكشي اين فرد بدون تأثير نبوده است.
پس از كش و قوس‌هاي فراوان فرهادي، وزير وقت علوم در شهريورماه سال 96 از بسته شدن پرونده بورسيه‌ها خبر داد و گفت: با تلاش‌هاي صورت گرفته همه دانشجويان بورسيه تعيين تكليف شدند و پرونده آنها بسته شد، البته برخي هنوز معتقدند همه اين افراد بايد جذب دانشگاه‌ها شوند و در حال حاضر فشار را بر اين موضوع گذاشته‌اند كه همه عضو هيئت علمي شوند ولي اين افراد بايد مسير جذب را طي كنند و دانشگاهي باشد كه به آنها نياز داشته باشد.

كميسيون اصل90 تخلف مسئولان وقت وزارت علوم را محرز دانست
شايد براي برخي مسئولان دولت‌های يازدهم و دوازدهم كه در رابطه با پرونده بورسيه‌ها نقش داشتند، پرونده بورسيه‌ها بسته شده به نظر مي‌رسيد اما با گذشت چند سال از اين موضوع كميسيون اصل90مجلس شوراي اسلامي مسئله را بررسي كرد و تخلف، قصور و فرافكني مسئولان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دولت‌های يازدهم و دوازدهم در موضوع بورسيه‌ها را محرز دانست و به معرفي متخلفان به قوه قضائيه تأكيد كرد.
علي خضريان كه در جلسه علني مجلس، گزارش كميسيون اصل90 در مورد گزارش اقدامات غيرقانوني دولت‌های يازدهم و دوازدهم در خصوص دانشجويان بورسيه سال‌هاي ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ (در اجراي ماده (۱۰۱) آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي) را قرائت مي‌كرد درباره اقدامات غيرقانوني و غيراخلاقي مسئولان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در دولت‌های يازدهم و دوازدهم اظهار داشت: عدم توجه به تأكيدات رهبري در جهت رفع ظلم و احقاق حق بورسيه‌هاي مورد بحث، تضييع بيت‌المال به جهت عدم‌استفاده از فارغ‌التحصيلان بورسيه به رغم پرداخت هزينه تحصيل، فراهم كردن زمينه براي رسانه‌اي شدن اسامي دانشجويان بورسيه و انتشار آن، الزام فارغ‌التحصيلان به جايابي برخلاف قانون بورسيه و تعهد رسمي قانوني و عدم‌اجراي برخي از احكام ديوان عدالت اداري در خصوص به كارگيري فارغ‌التحصيلان از جمله اين اقدامات غيرقانوني است. وي اضافه كرد: ايجاد جو بدبيني و تخريب شخصيت بورسيه‌ها با طرح موضوع جذب غيرقانوني بورسيه‌ها، جذب هيئت علمي در رشته‌هاي مشابه و عدم‌پذيرش فارغ‌التحصيلان بورسيه در هشت سال اخير، تحقير و عدم ارائه واحد درسي و جايگاه مناسب به فارغ‌التحصيلان جذب شده و تفاوت‌هاي آشكار در برخورد بين ايشان و ساير اساتيد، عدم اقدام عملي در الزام دانشگاه‌هاي متقاضي بورسيه‌ها در به كارگيري فارغ‌التحصيلان مذكور و عدم عودت وجوهي كه از برخي دانشجويان برخلاف قانون اخذ شده از ديگر اقدامات غيرقانوني و غيراخلاقي مسئولان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در دولت‌های يازدهم و دوازدهم است.
سخنگوي كميسيون اصل90 مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: تخلف، قصور و فرافكني مسئولان دولت‌های يازدهم و دوازدهم و وزارت علوم در تعيين تكليف موضوع بورسيه‌ها به رغم بررسي‌هاي كارشناسي، رأي نهايي ديوان محاسبات، آراي ديوان عدالت اداري و نظر مقام معظم رهبري براي نمايندگان كميسيون اصل90 محرز بوده و بر اساس تبصره ۵ قانون نحوه اجراي اصل90 قانون اساسي كه با اقداماتي همچون مصاحبه، اعمال نظرات و دستورات مكتوب، عدم انجام تعهدات و عدم اجراي مصوبات صورت‌جلسات در انجام وظايف خود قصور داشته‌اند به قوه قضائيه معرفي خواهند شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار