رزمایش موفق رسانه ملی روی خط حرفه‌ای‌شدن
کد خبر: 1066746
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TVa
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۹
چند سالی بود که بسیاری از اهالی رسانه و دلسوزان کشور نسبت به خدشه‌دار شدن جایگاه مرجعیت رسانه‌ای صدا و سیما نزد افکار عمومی و افتادن سکان هدایت اذهان مردم به دست رسانه‌های معاند و مغرض ماهواره‌ای و مجازی اعلام خطر می‌کردند.
مصطفي شاه‌كرمي

اقدام به موقع و متناسب صدا و سيما در پوشش خبري دو اتفاق مهم روز سه‌شنبه يعني اختلال سامانه سوخت و بحث بالا گرفتن انتقادها از برخي انتصاب‌ها در شهرداري تهران براي رسانه ملي رزمايش رسانه‌اي بود كه نه تنها فرصت موج‌سواري و بحران‌آفريني را از رسانه‌هاي معاند و دشمنان گرفت بلكه ضمن ترميم وجهه مرجعيت رسانه‌اي صدا و سيما باعث شد مردم به وعده‌هاي رئيس جديد رسانه ملي در مورد اينكه قرار است در دوره جديد صدا و سيما صداي مردم و بي‌صداها باشد، اميدوارتر شوند.
چند سالي بود كه بسياري از اهالي رسانه و دلسوزان كشور نسبت به خدشه‌دار شدن جايگاه مرجعيت رسانه‌اي صدا و سيما نزد افكار عمومي و افتادن سكان هدايت اذهان مردم به دست رسانه‌هاي معاند و مغرض ماهواره‌اي و مجازي اعلام خطر مي‌كردند اما روز سه‌شنبه همزمان با انتشار خبر اختلال سامانه هوشمند سوخت شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني با فرستادن خبرنگاران و تصويربرداران صدا و سيما به سطح شهرهاي مختلف كشور اين اتفاق را دقيق و بي‌طرفانه اطلاع‌رساني و تحليل كردند؛ اتفاقي كه باعث شد افكار عمومي و اهالي رسانه نسبت به بازگشت مرجعيت رسانه‌اي به صدا و سيما اميدوارتر شوند. قطعاً علت عمده اين دست اتفاقات در رسانه ملي را بايد تابعي از تغييرات مدیریتی قلمداد كرد.
معاون صداوسیما نیز درباره مديريت خبري ماجراي اختلال كارت سوخت در صفحه اينستاگرام خود نوشت: «سه‌شنبه در پي اختلال در سامانه كارت سوخت، آقاي دكتر جبلي شخصاً به صورت مستقيم حدود دو ساعت هدايت بخش‌هاي خبري را بر عهده داشتند. آنچه من انجام دادم، صرفاً قطع برنامه‌هاي همه شبكه‌هاي راديويي و پخش خبر فوري بود كه البته به همكارانم خيلي فشار آوردم و اميدوارم من را درك كنند.»
دومين اقدام عملگرايانه صداوسيما در راستاي انجام رسالت خبري‌اش پرداختن حرفه‌اي و بدون سو‌گيري به انتصاب داماد عليرضا زاكاني، شهردار تهران و انعكاس انتقادات و شبهات پيش‌آمده براي افكار عمومي در چند بخش خبري بود كه اين اقدام حرفه‌اي سازمان در نقد اين اقدام شهرداري تهران بارها و بارها در شبكه‌هاي اجتماعي مورد تحسين و تمجيد فعالان رسانه‌اي و مردم قرار گرفت.
رفتارشناسي مجموعه صداوسيما در روز سه‌شنبه و به دست گرفتن جريان اصلي خبر تأييدكننده آن بخش از سخنان پيمان جبلي، رئيس سازمان صداوسيما در مراسم تكريم و معارفه‌اش است كه گفته بود: صداوسيما براي اينكه اميد و نشاط را ترويج كند، بايد انعكاس‌دهنده صدا و دغدغه همه مردم باشد. مخاطب و ولي‌نعمت ما جمهور مردم هستند، نه اقشار خاص».

واكنش‌ها به پوشش رسانه‌اي متناسب
پيش از اين رسانه ملي در عرصه خبررساني در موارد مشابهي مثل ترور شهيد فخري‌زاده و ماجراي سقوط هواپيماي اوكرايني و حتي حوادث بنزيني آبان ماه چند سال پيش آنقدر ضعيف و منفعل عمل كرد كه باعث نااميدي اغلب ناظران گرديد اما اين بار پوشش خبري مناسب از حمله سايبري به سيستم هوشمند جايگاه‌هاي سوخت كشور توسط صداوسيما با واكنش مثبت مردم، مسئولان و فعالان رسانه روبه‌رو شد.

شكل‌دهي روايت غالب و اصلي
سيدمحمود رضوي، تهيه‌كننده سينما و تلويزيون نيز در توئيتي نوشت: اختلال در جايگاه‌هاي سوخت با سكوت رسانه مي‌توانست به بحران در كشور ختم شود، اما اطلاع‌رساني سريع، صريح و برخط صداوسيما، روايت غالب و اصلي را شكل داد و حتي برخي از نهادهاي غالباً محافظه‌كار را وادار به اطلاع‌رساني كرد. استمرار اين رويكرد اعتماد مردم به رسانه‌ ملي را ترميم خواهد كرد.
اكبر نبوي، تهيه‌كننده، كارگردان و مجري برنامه‌هاي سينمايي تلويزيون نيز با انتشار توئيتي در صفحه شخصي‌اش اينگونه به عملكرد صداوسيما واكنش نشان داد: «وقتي رسانه در ميدان باشد، از موضع انفعال و وادادگي بيرون بيايد، مصلحت‌سنجي‌هاي بي‌مورد را كنار بگذارد و در يك كلام، به افكار عمومي احترام بگذارد و محرم‌شان بداند، دكان فضاسازي‌هاي ويراني‌طلبان بوق‌چي‌هاي ضدملي را از رونق مي‌اندازد.»
عباس مقتدايي، نايب رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز در نامه‌اي به رئيس سازمان صداوسيما از پخش خبر انتصاب داماد شهردار تهران و انتقادات مطرح شده در اين زمينه قدرداني كرد و از آن به عنوان گامي‌بلند براي انعكاس صدا و دغدغه جمهور مردم و فاصله گرفتن از اينكه اين رسانه صرفاً صداي احزاب، اقشار و افراد خاص باشد، ياد كرد.
در بخشي از اين نامه آمده است: «با عنايت به تهيه و پخش گزارش‌هاي دقيق و مستدل توسط همكاران جنابعالي كه در روزهاي اخير نيز مورد استقبال فعالان عرصه رسانه و هموطنان عزيز قرار گرفت، ضمن قدرداني از معاونت سياسي، خبرنگاران تيزبين و متوليان بخش‌هاي خبري، از رويكرد جديد رسانه‌اي جنابعالي كه ابعاد نظارتي رسانه را ارتقا داده و فرهنگ عدالت و قسط را نهادينه می‌‍‌كند و صداي مردم و انتقاد سازنده را برجسته مي‌سازد و مي‌تواند به بهبود روندها و صريح‌گويي براي احقاق حقوق ملت كمك نمايد، صميمانه قدرداني مي‌كنم.»
طي دو روز گذشته بسياري از مردم، مسئولان و دلسوزان كشور نسبت به رويكرد انقلابي رسانه ملي در پرداختن به اخبار و مسائل شبهه‌آفرين قدرداني كرده‌اند و آن را ميدانداري رسانه ملي در اين عرصه و گرفتن فرصت عرض‌اندام به رسانه‌هاي معاند و دروغ‌پرداز منطقه‌اي و غربي تعبير كرده‌اند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار