پیشنهادی برای نامگذاری سبک ششم شعر فارسی
کد خبر: 1066123
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TLX
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
علیرضا قزوه مطرح کرد

شاعر کشورمان پیشنهاد خود مبنی بر نامگذاری سبک ششم شعر فارسی را در ۴۰ سال اخیر مطرح کرد.
علیرضا قزوه، شاعر و فعال فرهنگی در نشست «ضیافت همزبانی» به وظیفه سنگین شاعران امروز در سخنانی گفت: ما در ادبیات و شعر میراث‌دار بزرگان هستیم، یعنی کشور ما ایران اسلامی با سابقه بیش از هزارو ۱۰۰ سال در شعر فارسی و ۶ هزار سال تمدن غنی، کشوری است که همیشه جزو کشور‌های دارای فرهنگ و هنر برتر بوده و تمدن ایرانی همیشه در کنار تمدن بزرگ هند، روم، مصر و یونان مطرح بوده است. وی شعر را نماینده فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در جهان توصیف کرد و گفت: اگر چه عناصر فرهنگی و هنری در کشور ما فراوان است و به عنوان مثال «فرش» ایرانی که یک هنر بسیار زیباست در جهان مطرح است، اما آن شعر و عرفان ماست که نمایندگی فرهنگ و تمدن‌مان را بر عهده دارد.
قزوه با گرامیداشت میراث بزرگان شعر و ادب فارسی از دوران گذشته تاکنون گفت: الحمدلله در این هزارو ۱۰۰ سال اجازه نداده‌ایم شعر فارسی دچار گسست و ضعف شود. همیشه نمایندگان خوبی حاضر بوده‌اند و امروز هم نمایندگانی وجود دارند، به طوری که می‌توانیم سبک ششم شعر فارسی را «سبک شعر انقلاب» معرفی کنیم. این شاعر و فعال فرهنگی ادامه داد: در هر ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال سبک جدیدی از شعر بر اساس تغییر و تحولات فرمی و محتوایی خودنمایی کرده است، به عنوان مثال سبک خراسانی و عراقی که تا قرن نهم دوام آورده، طی شش قرن از شعر و سبک‌ها و محتوا، عرفان و زبان شعری ما نمایندگی کرده است، پس از آن نیز مکتب وقوع، سبک هندی و سبک بازگشت (به سبک خراسانی) به وجود آمد. پس از آن انقلاب نیما و شعر مشروطه را داشتیم که این موارد را در دسته‌بندی‌ها نه به نام سبک و نه مکتب طبقه‌بندی نکردند، در صورتی که می‌توانست برتر از مکتب وقوع باشد که ۵۰ سال در قرون ۹ و ۱۰ خودنمایی کرده بود.
وی با اشاره به جریان شعری کشور در ۴۰ سال گذشته گفت: پس از آن در ۴۰ سال اخیر اتفاقات خوبی در عرصه زبان و محتوا افتاده است که حتماً باید در دهه پنجم کم‌کم نامگذاری شود و دانشگاه‌ها تلاش کنند که مثلاً نام مکتب یا سبک شعر انقلاب نامگذاری شود چراکه محصولات شعر انقلاب آنقدر محصولات خوبی است که تنها باید آن را نامگذاری کنیم. آثار بسیار خوبی در شعر مقاومت و دفاع مقدس کار‌های خوبی ارائه شده است. در این ۴۰ سال گذشته در میان هنر‌های هفت‌گانه، هنر شعر جهان اتفاقی را رقم نزده و چهره برجسته یا اتفاق بزرگی را معرفی نکرده است، اما در این دوران شعر ایران کار‌های تازه‌ای کرده است؛ کار‌هایی مانند شعر «مقاومت و دفاع مقدس» که باید قدر آن را بدانیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار