رئیس دیوان محاسبات: نمی‌توانیم قیمت‌ها را در کوتاه‌مدت واقعی کنیم
کد خبر: 1065967
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TJ1
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰

زیرساخت‌های ما بعضاً فرسوده هستند و این مسئله باعث هدررفت منابع می‌شود. ازاین‌رو ما نباید پول و منابع این هدررفت انرژی را از مردم بگیریم و باید زودتر این موارد را اصلاح کنیم. باید برنامه‌ریزی‌شده در این راستا حرکت کنیم و اصلی‌ترین کار دولت جدید هم باید همین باشد.
از زمانی که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها (سال ۹۲) متوقف شد، تمام دستاورد‌های سه سال قبل آن از بین رفت و یارانه‌های پنهانی که در اقتصاد ایران وجود دارد، روز به روز افزایش یافت. اکنون دولت سیزدهم که با کسری بودجه بسیار بالا دولت را تحویل گرفته است، دغدغه گرانی، تورم بالا، وضعیت اقتصادی و ارقام بالای یارانه‌های پنهان را دارد و تلاش می‌کند تمام این مشکلات هم راستا با هم کنترل کند. در این خصوص رئیس دیوان محاسبات کل کشور در گفتگو با میزان با اشاره به ارقام بالای یارانه پنهان در کشور گفت: رقم یارانه پنهان به ویژه در بخش مصارف مربوط به انرژی گاز بسیار بالاست و اگر ما تصمیم درستی را برای اصلاح نظام یارانه‌ای کشور اتخاذ نکنیم، مشکلات به همین شکل باقی خواهد ماند.
مهرداد بذرپاش با بیان اینکه بخش جدی از منابع کشور در قالب یارانه‌های پنهان مصرف می‌شود، اظهار داشت: اگر ما این مسئله را اصلاح نکنیم همیشه منابع کسری بودجه خواهیم داشت و همیشه عقب خواهیم ماند و در ادامه همینطور این فاصله معنادار خواهد شد.
وی بیان داشت: در حال حاضر ممکن است با تراز مالی، تراز سرمایه‌ای و عملیاتی را جبران کنیم، اما اگر این ارقام مقداری بیشتر شوند تراز مالی هم قابلیت پوشش لازم را نخواهد داشت.
در کوتاه مدت نمی‌توانیم همه قیمت‌ها را واقعی کنیم
بذرپاش با بیان اینکه ما در کوتاه مدت نمی‌توانیم همه قیمت‌ها را واقعی کنیم، بیان داشت: ما باید بسیاری از این موارد را در کاهش هدررفت‌ها جبران کنیم. به عنوان مثال ما باید اصلاح شبکه آبی و برقی را مد نظر قرار دهیم.
رئیس دیوان محاسبات کل کشور تأکید کرد: به عنوان مثال در حوزه برق و نیروگاه‌های حرارتی اگر دما از ۱۵ درجه بالاتر برود، به ازای هر یک درجه افزایش یک درصدی را از دست خواهیم داد لذا تنها ما ۱۱ هزار مگاوات از این محل را از دست می‌دهیم، آن هم به این دلیل که نیروگاه‌های حرارتی خودمان را به نیروگاه‌های تجدیدپذیر، بادی و خورشیدی و... تبدیل نکرده‌ایم بنابراین ما از این طریق می‌توانیم جلوی هدررفت برق را بگیریم.
ما نباید منابع هدررفت انرژی را از مردم بگیریم
بذرپاش با بیان اینکه ما در یک فرآیند بلندمدت باید به آزادسازی قیمت‌ها فکر کنیم و نباید به سرعت از طریق گران کردن کار‌ها را پیش ببریم، تصریح کرد: زیرساخت‌های ما بعضاً فرسوده هستند و این مسئله باعث هدررفت منابع می‌شود، از این رو ما نباید پول و منابع این هدررفت انرژی را از مردم بگیریم و باید زودتر این موارد را اصلاح کنیم، بنابراین باید برنامه‌ریزی شده در این راستا حرکت کنیم و اصلی‌ترین کار دولت جدید هم باید همین باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار