رجزخوانی تایوان علیه چین، پشتگرم به امریکا
کد خبر: 1064802
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T0E
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
رئیس‌جمهور تایوان دیروز در یک لفاظی کم‌سابقه علیه چین گفت که هیچ‌کس نمی‌تواند این جزیره را به پذیرش مسیری که چین ارائه می‌دهد در آن نه دموکراسی دارد و نه آزادی، مجبور کند؛ موضعی که ظاهراً نشان می‌دهد او در تنش با چین به امریکا پشتگرم است، ولی به نظر می‌رسد واشنگتن برای حفظ موقعیت فعلی تایوان وارد درگیری نظامی مستقیم با پکن نخواهد شود.

رئیس‌جمهور تایوان دیروز در یک لفاظی کم‌سابقه علیه چین گفت که هیچ‌کس نمی‌تواند این جزیره را به پذیرش مسیری که چین ارائه می‌دهد در آن نه دموکراسی دارد و نه آزادی، مجبور کند؛ موضعی که ظاهراً نشان می‌دهد او در تنش با چین به امریکا پشتگرم است، ولی به نظر می‌رسد واشنگتن برای حفظ موقعیت فعلی تایوان وارد درگیری نظامی مستقیم با پکن نخواهد شود.
رئیس‌جمهور تایوان دیروز در واکنشی تند خطاب به پکن گفت تایوان به تقویت تدابیر دفاعی خود ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل کند هیچ‌کس نمی‌تواند این جزیره را به پذیرش مسیری که چین ارائه می‌دهد، مجبور کند. دو روز پیش از این، انجام حدود ۱۵۰ سورتی پرواز طی چهار روز متوالی توسط ارتش چین، تهاجمی‌ترین حالت نظامی پکن در قبال تایوان را نشان داد؛ رویکردی که واکنش دولت امریکا را نیز به همراه داشت.
روز شنبه نیز جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت: «ما از پکن می‌خواهیم که فشار‌ها و اعمال فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه تایوان را متوقف کند. ما علاقه‌مندیم شاهد صلح و ثبات در سراسر جزیره تایوان باشیم و به همین دلیل است که به تایوان برای حفظ توانایی دفاعی‌اش کمک می‌کنیم.» در همین حال همزمان با پرواز جنگنده‌های چینی، «جوزف وو»، وزیر خارجه تایوان در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که این جزیره خود را برای حمله چین آماده می‌کند. وو در گفتگو با شبکه ای‌بی‌سی گفت: ما بسیار نگرانیم که چین جنگی را علیه تایوان آغاز کند. ما بسیار نگرانیم که اگر نارضایتی داخلی در چین شدت گیرد یا روند رشد اقتصادی در این کشور کند شود، تایوان به یک هدف برای فرار از این مشکلات تبدیل شود. دفاع تایوان در دست خود ماست و ما کاملاً به آن پایبندیم. اگر چین بخواهد جنگی را علیه تایوان آغاز کند ما تا انتها خواهیم جنگید. من مطمئنم که اگر چین قصد حمله به تایوان را داشته باشد، آن‌ها نیز به شدت آسیب خواهند دید.
تایوان، جزیره چینی یا مستقل
تایوان تقریباً ۲۴ میلیون جمعیت دارد و خود را جزیره و ملتی مستقل می‌داند. این در حالی است که چین چنین استقلالی را به رسمیت نمی‌شناسد و به شدت بر اتحاد تایوان با پکن تأکید دارد. امریکا همواره تأکید کرده که برای دفاع از تایوان در برابر تهدیدات خارجی تعهد جدی دارد. با این حال واشنگتن با تایوان به عنوان یک کشور کاملاً مستقل برخورد نمی‌کند. بر اساس قانون امریکا، رابطه با تایوان در سال ۱۹۷۹ در کنگره این کشور به رسمیت شناخته شد و واشنگتن موظف است از قابلیت‌های دفاعی تایوان در مقابل چین حمایت کند. در مقابل، حل موضوع تایوان برای چینی‌ها بسیار حیاتی و حیثیتی شده است. پکن حتی استفاده از قدرت نظامی برای رسیدن به این جزیره را هیچ‌گاه رد نکرده است و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین هشدار داده است آنانی که میراث‌شان را فراموش می‌کنند، به وطن خیانت می‌کنند و تلاش دارند کشور را تجزیه کنند، یک پایان نامیمون خواهند داشت. در واقع حل موضوع تایوان برگ برنده بسیار بزرگی برای شی جین پینگ خواهد بود که همواره به دنبال تثبیت جایگاه خود در حزب کمونیسم چین است. تحرکات نظامی اخیر جنگنده‌های چینی در آسمان تایوان نشان می‌دهد که برای رهبران پکن استفاده از نیروی نظامی نیز یک گزینه قابل دسترس برای یکسره کردن موضوع تایوان است که چندان هم ابایی از کاربرد آن ندارند. «راشاتودی» دیروز نوشت ایالات متحده در حال بازی خطرناکی برای نشان دادن سیاست دفاع از تایوان مقابل چین است و توانایی این کشور در اجرای آن صفر است.
امریکا پشت تایوان را خالی می‌کند
اگرچه امریکا اعلام کرده نسبت به حمایت دفاعی از چین متعهد است، اما بسیاری نسبت به این موضوع تردید دارند که در صورت بروز اقدام نظامی از سوی چین علیه تایوان، اقدام عملی از سوی ایالات متحده برای دفاع از این جزیره صورت پذیرد، موضوعی که تجربه هنگ‌کنگ نیز آن را نشان می‌دهد. امریکا در جریان مسئله هنگ‌کنگ نیرو‌های مورد حمایت خود را تنها گذاشت و بسیاری از تایوانی‌ها نگران تکرار سناریوی هنگ‌کنگ در جزیره تایوان هستند.
امریکا نیز نشان داده که علاقه‌ای به وارد شدن به درگیری مستقیم با چین ندارد و در جریان پرواز‌های اخیر جنگنده‌های چینی در آسمان تایوان، مقامات امریکایی فقط به محکوم کردن شفاهی چین بسنده کردند و تاکنون اقدام بیشتری برای حمایت از متحدان تایوانی خود نکرده‌اند. نگاه امریکا به تایوان یک بازار بزرگ تسلیحاتی قابل‌توجه در سایه بزرگ‌نمایی تهدید چین است و همین فروش عمده تسلیحات و جنگنده‌های نظامی به تایوان حداکثر واکنش امریکا در برابر رفتار‌های چین است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار