تشخیص زودهنگام بیماری‌های مادرزادی مانع عقب ماندگی کودک می‌شود
کد خبر: 1063508
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SfM
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱
دکترای جنین شناسی با بیان اینکه بیماری‌های ارثی و مادر زادی جزو بیماری‌های بومی ایران محسوب می‌شوند، گفت:با تشخیص به موقع بسیاری از این بیماری‌ها، از عقب ماندگی کودکان و عوارض ناخواسته ماندگار جلوگیری می‌شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: علی محبی، دکترای جنین شناسی و بیولوژی تکوینی و مدیر مرکز تحقیقات رشد و تکامل کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: تفاهم نامه همکاری بین مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران شعبه مرکز تحقیقات رشد و تکامل با انجمن‌های علوم زیستی که می‌توانند در حوزه پزشکی کمک کننده باشند، منعقد شده و هدف از این تفاهم نامه، ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین حوزه علوم پایه با علوم پزشکی است.

وی بیان کرد: با توجه به امکانات متعددی که در مرکز تحقیقات رشد و تکامل وجود دارد؛ از جمله حوزه Omics که یکی از جدیدترین، مهم‌ترین و به روزترین حوزه‌های مطالعاتی در علوم زیستی است و این حوزه، مباحثی مانند ژنومیکس، پروتئومیکس و متابولومیکس را شامل می‌شود.

دکترای جنین شناسی و بیولوژی تکوینی بیان داشت: با توجه به اینکه این مرکز با دارا بودن تجهیزاتی همچمون Real time PCR, sanger sequencer و NGS در حوزه ژنومیکس و تجهیزاتی همچون الایزاریدر، وسترن بلات و SDS-PAGE در حوزه پروتئومیکس و دستگاه‌های LC/MS/MS, GS/Mass, HPLC در حوزه متابولومیکس، تقریبا همه مباحث حوزه Omics را تحت پوشش قرار می‌دهد.

محبی افزود: همچنین با دارا بودن امکانات کشت سلول و بافت حوزه‌های پژوهشی در زمینه سلول‌های بنیادی و سلولدرمانی و پزشکی بازساختی را تحت پوشش قرار می‌دهد و حتی با دارا بودن دستگاه میکرومنیپولیتور امکان تولید جنین‌های حیوانی و اصلاح نژاد دام وجود دارد و با تمام این امکانات این مرکز می‌تواند به دانشجویان علوم پایه خدمات‌رسانی خوبی کند.

این مدیر مرکز رشد فناوری سلامت افزود: با راه اندازی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه Omics با همکاری جمعی از اعضای هیئت علمی و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در زیر مجموعه مرکز رشد و با توجه به ارتباط تنگاتنگ این مرکز با پزشکان مختلف به ویژه در بیماری‌های ارثی و بیماری‌های سِرشتی (مادرزادی)، می‌توانیم نیاز‌های حوزه پزشکی را در این زمینه به اطلاع دانشجویان علوم پایه برسانیم

وی ادامه داد: مطالعات هدفمندی را داشته باشیم و من فکر می‌کنم که یکی از ضعف‌های مطالعات علوم زیستی در کشور، فعالیت جداگانه حوزه علوم پزشکی و علوم پایه است.

محبی با بیان اینکه اکنون سرعت پیشرفت علوم زیستی بسیار بالاست، گفت: تقریباً تمام مطالعات به سمت تشخیص‌ها و درمان‌های غیر تهاجمی جهت‌گیری شده، به این علت نیاز است که در کشور ما هم درباره بیماری‌های مختلف مطالعات هدفمندی انجام شود.

دکترای جنین شناسی و بیولوژی تکوینی تصریح کرد:با توجه به فرهنگ ازدواج فامیلی یا قومیتی که در مناطق مختلف کشور وجود دارد، بیماری‌های ارثی و مادرزادی جزو بیماری‌های بومی ایران محسوب می‌شوند، بنابراین نیاز است که مطالعات زیادی در این زمینه انجام شود و این بیماری‌ها به موقع تشخیص داده شوند.

محبی متذکر شد:، چون با تشخیص به موقع بسیاری از این بیماری‌ها، از عقب ماندگی کودکان و عوارض ناخواسته ماندگار جلوگیری می‌شود. به طوری که مرکز تحقیقات رشد و تکامل در غالب ازمایشگاه تخصصی متابولیک با غربالگری بیش از ۱۰۰ هزار نوزاد، تعداد زیادی از بیماران را قبل از بروز عارضه تشخیص داده است.

وی یادآوری کرد: انجمن سلولی تکوینی در حوزه جنین شناسی و مطالعات آن فعالیت می‌کند که در بحث ناهنجاری‌شناسی‌ها بسیار کمک‌کننده است، بنابراین ما می‌توانیم در دوران جنینی، بیماری‌ها را تشخیص دهیم و از بروز این ناهنجاری‌های جنینی پیشگیری کنیم.

دکترای جنین شناسی و بیولوژی تکوینی افزود: انجمن کشت، سلول و بافت می‌تواند در حوزه‌های جدیدی مانند سلول درمانی موثر باشد و مطالعاتی را که به سمت پزشکی فردی می‌رود می‌توان با همکاری انجمن کشت، سلول و بافت تحقق بخشید.

وی ابراز داشت: انجمن زیست شناسی به عنوان یک انجمن مادر با توجه به گستره مطالعاتی‌اش که گروه‌های مختلف علوم زیستی از جمله میکروبیولوژی، ژنتیک، بیوشیمی و سایر رشته‌های علوم زیستی را شامل می‌شود در زمینه تشخیص به موقع غیر تهاجمی و درمان موثر بیماری‌ها فعالیت می‌کند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار