پس از زیردریایی، موشک‌های امریکا هم به چین نزدیک می‌شوند
کد خبر: 1063018
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SXS
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۴

غائله فسخ قرارداد خرید زیردریایی میان استرالیا با فرانسه و انعقاد قراردادی با امریکا و انگلیس، همچنان با واکنش تند رئیس کمیسیون اروپا و وزیر دارایی فرانسه مواجه است. در چنین شرایطی، نیرو‌های دریایی امریکا به سرعت در حال استقرار برنامه موشک ضد کشتی دریایی هستند که می‌تواند علیه ناو‌های چین استفاده شود.
اگرچه توافق سه‌گانه واشنگتن، لندن و کانبرا موسوم به اوکوس نخست با هدف زهر چشم گرفتن از چینی‌ها منعقد شده بود، اما بلافاصله ماهیت ضداروپایی خود را نشان داد. حالا امریکا درصدد است با استقرار موشک‌های جدید و نیرومند در جزایر مورد ادعای چین، این کشور را تحت فشار قرار دهد. ارتش امریکا به کنگره گفته است که موشک‌های بالستیک مستقر در چین، تهدیدی صریح علیه پایگاه‌های امریکا و غرب اقیانوس آرام محسوب می‌شوند. این در حالی است که امریکا در تلاش است با سامانه‌های تسلیحاتی چین که امریکا را در نقطه کور قرار داده‌اند، مقابله کند. برخی گزارش‌ها نیز از تکامل قابلیت‌های نظامی چین به سمت جنگ هوشمند به عنوان شکل پیچیده‌ای از جنگ شبکه‌ای - مرکزی اطلاعاتی‌شده حکایت دارند.
اعتماد از دست رفته
دامنه جنجال معاهده نظامی- امنیتی اوکوس میان استرالیا، انگلیس و امریکا روز به روز گسترده‌تر می‌شود. ارسولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا با حمایت از فرانسه در برابر سه کشور، گفت: «با یکی از کشور‌های عضو ما (اتحادیه اروپا) طوری رفتار شده که غیرقابل قبول است و ما باید بدانیم که این رفتار چرا و به چه شکلی رخ داده است. کلمنت بون، وزیر امور اروپایی فرانسه روز سه شنبه گفت که پاریس در حال ارزیابی تمام گزینه‌ها برای پاسخ دادن به عهدشکنی استرالیا در فسخ قرارداد ۴۰میلیارد دلاری فروش زیردریایی به این کشور است. وی با تقدیر از حمایت فن‌درلاین، تأکید کرد این موضوع فقط مربوط به فرانسه نیست بلکه یک مسئله اروپایی است و اتحادیه این قاره باید در حفاظت از منافعش، قاطع‌تر باشد. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز دیروز گفت که اعتماد بین شرکا از بین رفته است. همچنین، کره‌شمالی با انتقاد از رویکرد ناعادلانه امریکا هشدار داد واشنگتن با فراهم کردن تکنولوژی زیردریایی هسته‌ای برای استرالیا، مسابقه هسته‌ای خطرناکی در منطقه به راه می‌اندازد. وزیر امور خارجه کره‌شمالی در بیانیه‌ای گفته است‌: «چنین اقدامات خطرناک و ناپسندی می‌تواند تعادل استراتژیک را در منطقه آسیا- اقیانوسیه برهم بزند و به سلسله مسابقات تسلیحات هسته‌ای منجر شود.» وزیر امور خارجه کره‌شمالی تأکید کرد که پیونگ‌یانگ از نزدیک و با دقت این تصمیم امریکا را رصد می‌کند و اگر کمترین تهدیدی علیه کره‌شمالی احساس شود، پاسخی درخور و متناسب خواهد داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار