کد خبر: 1062893
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۷
بالا گرفتن حواشی قرارداد اوکوس

در ادامه فضای متشنج میان پاریس با شرکای امریکایی و انگلیسی، ناشی از انعقاد قرارداد اوکوس، وزیر دفاع فرانسه دیدار با همتای انگلیسی خود را لغو کرد. رئیس‌جمهور امریکا نیز قرار است در روز‌های آینده درباره این قرارداد با همتای فرانسوی خود تلفنی گفتگو کند.
بنابر اعلام دو منبع آگاه، دامنه تنش بین پاریس با لندن در پی قرارداد تسلیحاتی - امنیتی اوکوس درباره فروش زیردریایی به استرالیا، به حدی گسترده شده که نشست فلورانس پارلی با بن والاس که قرار بود طی روز‌های آتی برگزار شود، لغو شده است. اگرچه وزرای دفاع دو کشور درباره این خبر موضع‌گیری نداشته‌اند، اما بنابر آنچه منابع آگاه گفته‌اند، پارلی شخصاً تصمیم گرفته با والاس دیداری نداشته باشد. پیتر ریکت، مشاور سابق امنیت ملی انگلیس با تأیید خبر یاد شده گفت که این نشست به تعویق افتاده است. در بحبوحه این تنش‌ها، برخی رسانه‌های سوئیسی از لغو دیدار امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و گای پارملین همتای سوئیسی وی به دلیل تصمیم بِرن در لغو خرید جنگنده رافائل و سفارش جنگنده «اف-۳۵» امریکایی خبر داده بودند، اما کاخ الیزه با تکذیب این خبر، به خبرگزاری فرانسه گفت: «این دیدار هرگز لغو نشده است، به‌خصوص به‌خاطر دلایل ذکر شده، اما تاریخ این دیدار هنوز مشخص نشده است.» استرالیا اگرچه از تصمیم خود در فسخ یکجانبه قرارداد، دفاع کرده، اما تأکید دارد که ماه‌ها پیش نگرانی خود را درباره این قرارداد به پاریس اعلام کرده است. با این حال، فرانسه به هیچ وجه قانع نمی‌شود و از بدعهدی متحدانش به شدت خشمگین است. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور، با متهم کردن انگلیس به دورویی، گفت که این توافق اقدام فرصت‌طلبان بود.
تقلای جانسون برای بهبود اوضاع
در این بین بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس می‌کوشد هر طور شده، فضای تیره و تار حاکم بر روابط انگلیس با فرانسه را روشن کند. وی در بیانیه‌ای مطبوعاتی در مسیر نیویورک گفت: «ما به رابطه خود با فرانسه بسیار افتخار می‌کنیم. عشق ما به فرانسه خدشه‌ناپذیر است.» نخست‌وزیر انگلیس ضمن اشاره به اینکه انگلیس و فرانسه در عملیات نظامی مشترک در کشور مالی و کشور‌های بالتیک و همچنین یک برنامه شبیه‌سازی شده آزمایش هسته‌ای شرکت داشتند، به خبرنگاران گفت: «عشق من به فرانسه نابود نشدنی است. ما به روابط‌مان با فرانسه بسیار افتخار می‌کنیم و این برای کشورمان بسیار اهمیت دارد. روابط ما بسیار دوستانه است؛ یک حسن تفاهم دوستانه است که به یک قرن پیش یا بیشتر بازمی‌گردد و قطعاً برای ما حیاتی است.» همچنین، گابریل آتال، سخنگوی دولت فرانسه در گفتگو با یکی از رسانه‌های فرانسه، از تماس تلفنی قریب‌الوقوع جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا و ماکرون، طی روز‌های آینده خبر داده است. آتال در توضیح بیشتر گفت که این گفتگو به درخواست رئیس‌جمهور امریکا انجام می‌گیرد و طی آن، ماکرون خواستار شفاف‌سازی درباره لغو قرارداد ده‌ها میلیارد دلاری فرانسه و استرالیا خواهد شد. آتال تصریح کرد: «آنچه در این پرونده و در این بحران به خطر افتاده است، پیش از آنکه یک مسئله تجاری باشد، یک مسئله استراتژیک است. فرانسه یکی از بازیگران مهم در منطقه هند-اقیانوس آرام است، چرا که در این منطقه قلمرو، شهروند و نیرو‌های نظامی دارد.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار